Babiš obvinil Fialu z ničenia česko-slovenských vzťahov. To, že niekto hovorí o mieri, neznamená, že podporuje Rusko, skonštatoval

Zrušenie spoločných rokovaní vlád Česka a Slovenska je ničenie vzájomných vzťahov medzi krajinami. Na stredajšie rozhodnutie vlády Petra Fialu takto reagoval líder českého opozičného hnutia ANO Andrej Babiš. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

„Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko“

„Česko-slovenské vzťahy narušil (Igor) Matovič, Fiala ich teraz ničí úplne. Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko,“ vyjadril sa niekdajší český premiér s tým, že vláda sa nemá správať ako malé dieťa.

„Ak s krokmi slovenskej vlády nesúhlasí, o to skôr má s ňou rokovať a presviedčať ju o zmene pozície. V prípade Slovenska, s ktorým nás vždy spájali mimoriadne silné a dobré vzťahy, to platí dvojnásobne. Hovorí sa tomu diplomacia,“ dodal.

Stretnutie s Lavrovom

Rozhodnutie českej vlády je reakciou na rétoriku kabinetu Roberta Fica, ktorá podľa nej nahráva Rusku. Fiala sa vyjadril, že „nie je možné zastierať výrazné rozdiely v kľúčových témach zahraničnej politiky“.

Jedným z impulzov za rozhodnutím je aj stretnutie slovenského ministra zahraničia Juraja Blanára s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Turecku. Fico na to reagoval so slovami, že česká vláda podporuje vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská hovorí o mieri.

Fialova vláda by podľa Babiša nemala každého, kto chce mier na Ukrajine, považovať za spojenca ruského vodcu Vladimira Putina. „To, že niekto hovorí o mieri, neznamená, že podporuje Rusko. Práve naopak,“ vyhlásil.

Zdroj: novinky.cz