Česko má najväčšiu infláciu v EÚ. A Slovensko? Pozrite, kde sme skončili

V novembrovom prehľade ekonomickej situácie v Európskej únii sa Česká republika vymyká s najvyššou infláciou spomedzi všetkých členských štátov. Podľa údajov Eurostatu ceny v Česku vzrástli na osem percent, čo predstavuje výrazný nárast v porovnaní s priemernou mierou inflácie v EÚ, ktorá dosiahla 3,1 percenta, najnižšie za posledné dva roky. Píšu o tom novinky.cz

Zatiaľ čo Česká republika zaznamenala rekordný rast, situácia v susedných krajinách je odlišná. V Maďarsku, ktoré dlhodobo patrilo medzi štáty s najvyššou infláciou, dosiahla inflácia 7,7 percenta. Poľsko zaznamenalo stabilnú mieru 6,3 percenta, zatiaľ čo na Slovensku došlo k miernemu poklesu na 6,9 percenta. Belgicko, na druhej strane, čelí dokonca deflácii, keďže ceny tam klesli o 0,8 percenta.

Podľa českého štatistického úradu, ktorý používa inú metodiku ako Eurostat, vzrástli spotrebiteľské ceny v Česku medziročne o 7,3 percenta, čo predstavuje pokles oproti 8,5 percentám v októbri. Tento pokles bol ovplyvnený aj vládnym úsporným tarifom na energie, ktorý v minulom roku znížil ceny elektriny. Bez tohto tarifu by bola inflácia nižšia.

Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda vysvetľuje, že úsporný tarif v poslednom štvrťroku minulého roka umelo znížil ceny energií a tým ovplyvnil základ pre súčasné meziročné porovnávanie, čo viedlo k umelému navýšeniu novembrovej inflácie. Bez tarifu by česká inflácia v novembri podľa ČSÚ dosiahla len 4,7 percenta.

Rozhovor s Petrom Dufekom, hlavným ekonómom Banky Creditas, odhalil, že Česko stále bojuje s rastom cien služieb, zatiaľ čo ceny tovaru a potravín sa vyvíjajú priaznivejšie. Niektorí ekonómovia sa obávajú, že v januári môže dôjsť k miernejšiemu poklesu inflácie v dôsledku vyšších platbách za energie a zmien v dane.

Zdroj: novinky.cz