Koalícia si schválila novelu Trestného zákona, dôjde k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry

Koalícia si schválila novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem od 15. marca zruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a tiež sa znižujú niektoré trestné sadzby za ekonomické trestné činy či korupciu.

Keďže zákonodarcovia predložili k novele približne 50 pozmeňujúcich návrhov, hlasovanie vo štvrtok trvalo niekoľko hodín a prerušila ho tiež pravidelná Hodina otázok.

Niekoľko bodov schválili

Koalícia postupne zamietala pozmeňujúce návrhy opozičného poslanca Ľubomíra Galka (hnutie Slovensko). Zákonodarcovia schválili tiež niekoľko bodov z Galkového pozmeňujúceho návrhu. Ten neskôr pre médiá vysvetlil, že išlo len o technickú vec.

Galko navrhoval, aby sa z novely vypustilo približne 360 bodov, parlament navyše požiadal o to, aby sa o každom hlasovalo samostatne. Poslanec uviedol, že koalícia musela hlasovať za vypustenie týchto bodov, pretože potom by nemohla hlasovať o pozmeňujúcom návrhu, ktorý predložil poslanec Tibor Gašpar.

Pellegrini musel upozorniť opozíciu

Po prestávke zákonodorcovia pristúpili k ďalším pozmeňujúcim návrhom od opozičných poslancov. Poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) uviedol, že nie je možné o nich hlasovať, nakoľko boli schválené body spoločnej správy, s ktorými sa vzájomne vylučujú.

Jednotliví poslanci podali námietky, ktoré neboli schválené. Viacerí koaliční poslanci sa tomu smiali. Pellegrini musel zároveň viackrát upozorniť opozičných poslancov, hlavne poslanca Jozefa Pročka, aby bol zachovaný kľud v rokovacej sále a tiež dôstojný priebeh celého rokovania.

Prispôsobenie trestných sadzieb okolitým krajinám

Spravodajca a koaličný poslanec Tibor Gašpar uviedol, že trestné sadzby sa na Slovensku prispôsobujú okolitým krajinám.

„Nikto trestné sadzby návrhmi nemení a nie je pravda, že znižujeme trestné sadzby pri trestných činoch proti životu a zdraviu,“ povedal. Gašpar sa vyjadril aj k premlčacím lehotám pri trestnom čine znásilnenia, ktoré koalícia znižuje z 20 rokov na 10 rokov.

Matovič nazval Gašpara primitívom

Tvrdí, že ak je obeťou osoba mladšia ako 18 rokov, premlčacia doba je 15 rokov, doteraz táto doba bola 20 rokov. S faktickou poznámkou sa na Gašparove vystúpenie prihlásil poslanec Igor Matovič (Slovensko), ktorý nazval Gašpara primitívom.

„Vy viete niečo o tom, čo žena cíti? Vy viete niečo o tom, čo znásilnený 10-ročný chlapec nejakým úchylákom zo Smeru-SD v reeduakčnom centre Čistý deň cíti? Však ten človek je zranený na celý život. Vy ste si povedali, že ste rovnejší Boha, že môžete robiť čokoľvek. Vy sa Bohu rúhate tým, čo robíte,“ reagoval na skrátenie premlčacích dôb pri znásilnení v novele Trestného zákona.

Odvaha vystúpiť v pléne

Na Gašpara svojou faktickou poznámkou reagovala aj poslankyňa Zuzana Števulová (PS). Tvrdila, že sa diví spravodajcovi, že mal odvahu vystúpiť v pléne. Števulová na zmeny v premlčacích lehotách upozornila ešte v utorok priamo v pléne parlamentu.

„Málo ľudí si to všimlo, dúfala som, že si to všimne minister spravodlivosti Boris Susko alebo vy a zareagujete na to. Nie, nestalo sa,“ povedala. Dodala, že v stredu prišla osobne za ministrom Suskom, ktorého požiadala, aby sa na navrhované zmeny pozrel.

„Za ani nie 24 hodín ste si tu pripravili toto úbohé vysvetlenie o tom, že zrazu je znižovanie premlčacích lehôt vaším cieľom, lebo tak je to v Rakúsku, Nemecku, hocikde. Vy ste to nevedeli do stredy, kým som za vami neprišla a spolu sme diskutovali, ako to ešte zvrátiť. Naschvál som to nehovorila verejne, aby som vám dala v druhom čítaní možnosť toto zmeniť. Vy ste to nevyužili, je vám hanba,“ povedala. Po jej faktickej poznámke si vyslúžila standing ovation.

Výroky pohoršili aj Šimečku

Poslanec strany Smer-SD Richard Glück hájil návrh na skrátenie premlčacej lehoty v prípade znásilnenia tým, že apeloval na poslancov, aby sa pozreli, čo sa deje vo svete a v Amerike, kde si nejaká žena po 17 rokoch spomenie, že bola znásilnená, čo podľa poslanca Glücka rozpúta vydieranie, mediálny lynč i neúčelné trestné konania.

Predseda hnutia Progresívne Slovensko a podpredseda parlamentu Michal Šimečka je zhrozený z týchto výrokov, ktoré odzneli počas rozpravy v Národnej rade SR k znižovaniu premlčacej lehoty pri trestnom čine znásilnenia.

„Znižovať premlčaciu dobu pri trestnom čine znásilnenia s primitívnymi výrokmi o tom, že veď v Amerike si to ženy vymýšľajú, je neuveriteľne hanebné. Poslanec Glück zo Smeru a celá táto koaličná partia Fica, Danka a Pellegriniho dnes prerazila ďalšie dno,“ konštatoval Šimečka v stanovisku. Dodal, že „na hulváta“ pretláčajú hrozné zákony, ktoré prinášajú slobodu pre korupčníkov, zlodejov a násilníkov.

Zdroj: sita.sk