Koniec pomoci Ukrajine? Toto predstaviteľov USA poriadne naštve: Čísla neklamú!

U americkej verejnosti za posledných niekoľko mesiacov výrazne posilnil názor, že Spojené štáty príliš podporujú Ukrajinu v jej obrane pred ruskou agresiou, ukazuje nový prieskum spoločnosti Gallup. Pri októbrovom dotazovaní toto stanovisko zastávalo 41 percent opýtaných, zatiaľ čo v júni to bolo len 29 percent.

USA sú zďaleka najvýznamnejším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine, pričom od vlaňajšej ruskej invázie poskytli vybavenie, ktorého hodnota podľa ministerstva obrany predstavuje zhruba 44 miliárd dolárov. Na rôzne formy podpory americký Kongres od februára 2022 vyčlenil vyše 100 miliárd dolárov.

V júni vyjadrilo 43 percent respondentov opýtaných spoločnosťou Gallup názor, že americká pomoc Kyjevu je adekvátna. Táto skupina sa v novej sondáži zmenšila na 33 percent, zatiaľ čo podiel respondentov, podľa ktorých je podpora USA nedostatočná, klesol o jeden bod na 25 percent.

Rozdelenie výsledkov podľa príslušnosti respondentov k politickej strane odhaľuje dramatické rozdiely medzi hlavnými tábormi v USA. Kým medzi voličmi Demokratickej strany označilo americkú pomoc za prílišnú len 14 percent opýtaných, medzi stúpencami Republikánskej strany to bolo 62 percent, teda o 12 bodov viac ako na konci jari.

Nové údaje vyšli v čase, keď vláda amerického prezidenta Joea Bidena žiada Kongres o vyčlenenie ďalších 61 miliárd dolárov na vojenskú aj ekonomickú podporu Kyjeva. Administratíva varuje, že ďalšie prieťahy môžu narušiť ukrajinské operácie na bojisku a že bez americkej pomoci ukrajinská armáda nebude úspešná.

Biden zákonodarcov o nové financie žiadal už v septemberi, proti sa však postavila republikánska väčšina v Snemovni reprezentantov, ktorá následne upadla do krízy po odvolaní svojho lídra Kevina McCarthyho z funkcie predsedu snemovne. Nový šéf zboru Mike Johnson zatiaľ odmieta Bidenov návrh, podporovaný lídrami oboch strán v Senáte, aby Kongres nový balík pre Ukrajinu schválil súčasne s prostriedkami na pomoc Izraelu. Či ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny v princípe podporuje, nie je úplne jasné.

Zdroj: agentúra AFP