“Kontroverzia okolo Predaja Amerických Zbraní Izraelu: Bez Súhlasu Kongresu”

V nedávnom zvrate udalostí administratíva prezidenta Joea Bidena schválila predaj veľkého množstva tankovej munície Izraelu v hodnote vyše 106 miliónov dolárov bez vyžadovania súhlasu Kongresu. Tento krok vyvolal diskusiu a obavy v súvislosti so zintenzívnením konfliktu v Pásme Gazy a následným sledovaním používania amerických zbraní.

Podľa ministerstva obrany USA (Pentagón) ministerstvo zahraničných vecí využilo mimoriadnu právomoc na dodanie týchto zbraní podľa zákona o kontrole vývozu zbraní. Šéf diplomacie USA Antony Blinken poskytol detailné zdôvodnenie Kongresu, uvádzajúc, že je to nevyhnutné pre národnú bezpečnosť USA a naliehavá potreba Izraela po týchto zbraniach.

Pentagón tvrdí, že Izrael plánuje využiť tieto zbrane ako ochranný prostriedok voči regionálnym hrozbám a ich predaj nezhorší obrannú pripravenosť USA. V rámci tohto predaja sú zahrnuté aj ďalšie dodávky munície pre izraelské tanky Merkava, ktoré sa často používajú v konfliktoch s palestínskym militantným hnutím Hamas.

Napriek tomu, že ľudskoprávni aktivisti vyjadrili obavy nad týmto krokom, tvrdia, že takéto opatrenie nie je v súlade s cieľmi USA minimalizovať civilné obete v Palestíne. Zástupca diplomacie USA zdôraznil, že krajina opakovane apeluje na Izrael, aby rešpektoval medzinárodné humanitárne právo a minimalizoval škody na civilistoch.

Situácia s predajom zbraní Izraelu bola ešte viac poznamenaná incidentom spojeným so smrťou novinárov. Vyšetrovanie agentúry Reuters odhalilo, že izraelský tank zabil novinára a zranil ďalších šestero reportérov pri cezhraničnom ostreľovaní.

V súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou v Pásme Gazy sa sledovanie a používanie amerických zbraní začalo monitorovať intenzívnejšie. Aj keď americkí predstavitelia tvrdia, že nemajú v úmysle zastaviť vojenskú pomoc Izraelu, táto situácia vyvoláva otázky a vyvoláva diskusiu o zásahoch USA v konfliktoch na Blízkom východe.

Takto sa situácia vyvíja v súvislosti s predajom zbraní Izraelu a jeho vplyvom na konfliktnú situáciu v regióne.

Zdroj: agentúra Reuters