Macron nevylúčil vyslanie vojakov na Ukrajinu, ohlásil aj vznik novej koalície na dodávky rakiet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje v budúcnosti nasadenie pozemných jednotiek svojej krajiny na Ukrajine.

Porážka Ruska je nevyhnutná

Uviedol to po stretnutí 20 európskych hláv štátov a predsedov vlád a ďalších západných predstaviteľov na demonštrácii jednoty za Ukrajinu, keďže ruská invázia vstúpila do svojho tretieho roka.

„Dnes nie je konsenzus na oficiálne poslanie pozemných jednotiek, ale … nič nie je vylúčené,“ povedal Macron podľa portálu Politico na tlačovej konferencii v Paríži. Každá krajina však o tom podľa neho môže rozhodnúť sama a zvrchovane.

„Porážka Ruska je nevyhnutná pre bezpečnosť a stabilitu Európy,“ dodal francúzsky prezident v Elyzejskom paláci.

Nevznikla žiadna dohoda

Diskusiu o tejto téme ešte pred pondelňajším summitom vo francúzskej metropole rozvíril slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý na brífingu po rokovaní vlády a Bezpečnostnej rady SR povedal, že z téz stretnutia európskych lídrov v Paríži ide „mráz po chrbte“.

Podľa Fica z nich vyplývalo, že viaceré členské štáty NATO a Európskej únie uvažujú, že na bilaterálnej báze pošlú na Ukrajinu svojich vojakov. „Otvorene sme o tom hovorili, ale nevznikla žiadna dohoda o tom, že by sme mali na Ukrajinu poslať pozemné jednotky,“ povedal Macron.

Fico pred odletom z Paríža vo videu na sociálnej sieti Facebook uviedol, že sú krajiny, ktoré sú pripravené poslať svojich vlastných vojakov na Ukrajinu, sú krajiny, ktoré hovoria, že nikdy a medzi ne patrí aj Slovensko, sú tiež také, ktoré hovoria, že tento návrh treba zvážiť.

Macron odmietol spresniť, ktoré krajiny zvažujú vyslanie vojakov. Zdôraznil, že v tejto veci uprednostňuje zachovanie „strategickej nejednoznačnosti“.

Poľský prezident Andrzej Duda konštatoval, že najviac sa diskutovalo o tom, či treba na Ukrajinu vyslať vojakov a „v tejto veci nie je dohoda. Názory sa líšia, ale rozhodnutia nie sú“. Duda vyslovil nádej, že „v najbližšom období budeme spoločne schopní pripraviť podstatné dodávky munície na Ukrajinu. To je teraz najdôležitejšie. Je to niečo, čo Ukrajina naozaj potrebuje“.

Český premiér Petr Fiala pred odletom do Paríža v reakcii na Ficove slová podľa spravodajského webu ČT24 povedal, že sa vojakov na Ukrajinu poslať nechystajú.

Nová koalícia na dodávky munície

Macron tiež ohlásil vznik novej koalície na dodávanie „rakiet stredného a dlhého dosahu a bômb“ Ukrajine.

Francúzsko a ďalší spojenci Ukrajiny „vytvoria koalíciu pre hĺbkové údery, a teda pre rakety a bomby stredného a dlhého dosahu,“ povedal Macron po pondelkovej schôdzke európskych lídrov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje denník Le Monde.

Ukrajina od spojencov už dlhodobo žiada zbrane dlhého dosahu, vrátane amerických raketových systémov ATACMS a nemeckých rakiet Taurus. Obavy z eskalácie konfliktu s Moskvou však bránia v dodávaní týchto zbraní Ukrajine bez váhania.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu, v deň druhého výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, vyhlásil, že Kyjev nepoužije raketové systémy dlhého doletu na údery na ciele v Rusku.

Zdroj: agentura APPA