Po slovách Putina sa nad hlavami zatiahli mraky: Západu vyčistil žalúdok!

Rusko sa vracia, silnie a upevňuje svoju zvrchovanosť ako svetová veľmoc, vyhlásil dnes podľa agentúry Interfax ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že bez silného Ruska nie je možný žiadny trvalý a stabilný svetový poriadok.

“Je to naša krajina, ktorá je na čele vytvárania spravodlivejšieho sveta,” povedal Putin. Šéf štátu vystúpil prostredníctvom videokonferencie na takzvanom Svetovom ľudovom zhromaždení, ktorého organizáciu zaštiťuje ruská pravoslávna cirkev.

Boj krajiny za zvrchovanosť v terajšej “špeciálnej vojenskej operácii”, ako Moskva nazýva svoju vojnu proti Ukrajine, má podľa prezidenta “bez akéhokoľvek preháňania národnooslobodzovací charakter”. Rusko podľa neho bojuje nielen za svoju slobodu, ale za slobodu celého sveta.

“Obhajujeme bezpečnosť a prosperitu celého nášho národa, vyššie historické právo byť Ruskom, silnou a nezávislou mocnosťou, civilizáciou. Práve naša krajina, ruský svet, ako to už bolo neraz v dejinách, zatarasila cestu tým, ktorí sa usilujú o svetovládu, “vyhlásil. “Otvorene hovoríme, že diktatúra jedného hegemóna chátra, upadla do chaosu a je pre okolie jednoducho nebezpečná. To už chápe celá svetová väčšina, “povedal bez priamej zmienky Spojených štátov, ktoré v predchádzajúcich prejavoch obviňoval zo zavlečenia Ruska do vojny.

Práve na Putinov rozkaz rozpútala ruská armáda vpádom do susednej krajiny pred 643 dňami najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Podľa Západu a Ukrajiny ide o ničím nevyprovokovanú agresiu Ruska.

Putin dnes podľa listu Kommersant vyhlásil, že Západ “potrebuje rozporcovať a vydrancovať” Rusko, ktoré je príliš rozmanité, než aby zapadlo do “logiky západných rasistov a kolonizátorov”, a preto Západ tvrdí, že “Rusko je väzením národov a sami Rusi sú národom otrokov”.

Zdroj: agentúra AFP