Samospráva je pre štát nesmierne dôležitá. Pellegrini sľúbil pomoc s eurofondami a aj naštartovanie tripartity

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini sa v stredu 8. novembra stretol s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v priestoroch historickej budovy Národnej rady SR na Župnom námestí 12 v Bratislave.

Sú chrbtovou kosťou krajiny

Samosprávy musia byť partnermi štátu. Pripomenul, že na bedrách samospráv stojí 75 % služieb, ktoré občan potrebuje od narodenia až po smrť. „Len vďaka samosprávam neutrpelo Slovensko hanbu počas humanitárnej krízy na Ukrajine. Výpadok stámiliónov eur im neboli dodnes kompenzované,“ uviedol predseda parlamentu.

Pripomenul, že mestá a obce budú stabilným partnerom v tripartite. „Chcem vyslať ZMOSu signál, že koalícia bude partnerom a obnoví sa sociálny dialóg a tripartita,“ uviedol po stretnutí. Podľa Pellegriniho bude potrebné nájsť taký kompromis, ktorým bude možné vynahradiť výpadok daní z príjmu fyzických osôb.

Nutné navýšenie rozpočtu ohlásil ZMOS

“Veľkou témou je financovanie predprimárneho vzdelávania a eurofondy,“ vyhlásil predseda ZMOSu. Zdôraznil, že je nutné zefektívniť čerpanie eurofondov. Ocenil tiež ochotu predsedu NR SR zachovať pôrodnice v regiónoch, ktoré sú neraz ohrozené. „Sme radi, že nie sme len formálnym partnerom,“ poďakoval Božik za deklarované sľuby zo strany Pellegriniho.

Jozef Božik pripomenul nutnosť navýšiť finančné prostriedky pre samosprávu. Namiesto avizovaných 108 miliónov eur získala samospráva od bývalej vlády len 54 miliónov eur.

Mestá a obce pritom potrebujú na svoje fungovanie podľa ZMOS-u pol miliardy eur. Získať by ich štát mohol práve zvýšením nepriamych daní, z tabaku, alkoholu, ale aj sladených nápojov. Božik to uviedol v uplynulých týždňoch pre ta3.

Vláda schválila pomoc obciam

Dominantnou témou bola finančná dotácia, ktorú schválila vláda v stredu na svojom zasadnutí. Štát preplatí samosprávam výdavky vo výške 541 039 eur, ktoré súvisia so záchrannými prácami počas 18 mimoriadnych situácií.

Ohrozenie zdravia II. stupňa riešili v územnej pôsobnosti okresných úradov Košice-okolie, Poprad a Liptovský Mikuláš, smerovať tam má 8439 eur. Za výdavky pri riešení požiarov v okresoch Košice, Levoča, Prešov a Sabinov by mal štát preplatiť 19 132 eur.

Zdroj: ta3/Braňo Balogh