Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Na vkladné knižky sa takmer zabudlo, tvrdia odborníci

Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú za posledné roky zmenami.

„Aj vysoká inflácia ako externý faktor motivovala k uvedomelejším rozhodnutiam s cieľom zveľadiť majetok,“ hovorí zakladateľ investičnej platformy Finax Juraj Hrbatý. Štatistiky podľa neho ukazujú, že čoraz viac dôverujeme moderným spôsobom investovania, ktoré v sebe kombinujú potrebnú flexibilitu s rozloženým rizikom a ideálne aj daňové výhody. Príkladom sú ETF fondy.

Čoraz obľúbenejšie ETF fondy

Vkladné knižky boli kedysi mimoriadne obľúbeným bankovým produktom. Mladá generácia ich teraz často vôbec nepozná. Postupne ich nahradili iné produkty, ako sú rôzne sporiace účty či termínované vklady. Dlhé roky sú na trhu aj podielové fondy. Tie majú podľa Hrbatého svoj vrchol zrejme taktiež za sebou, hoci ich nepostihol priamo osud vkladných knižiek.

„Vyšší čistý výnos totiž dokážu v mnohých prípadoch priniesť indexové fondy ETF s nulovou daňou z výnosu, keď ich držíte aspoň rok. Aj u Slovákov sú preto fondy ETF obchodované na burze čoraz obľúbenejšie,“ uviedol Hrbatý.

Rok pasívneho investovania

V minulom roku záujem o podielové fondy podľa neho klesol, no fondy ETF rástli.

„Minulý rok bol rokom pasívneho investovania. Prvýkrát v histórii vložili ľudia na Slovensku viac peňazí do pasívne riadených fondov ETF ako do aktívne riadených podielových fondov správcovských spoločností,“ skonštatoval Hrbatý.

Zatiaľ čo časť investorov je otvorená modernému pasívnemu investovaniu, vo všeobecnosti stále platí, že ešte aj dnes príliš veľa ľudí na Slovensku drží priveľkú časť peňazí na bežnom účte. Za uplynulé dva roky vysokej inflácie takto citeľne stratili na hodnote.

„Na druhej strane práve aj vysoká inflácia bola a stále zostáva akýmsi motivátorom k tomu, aby si investori detailnejšie zvážili, pre ktorý spôsob investovania sa rozhodnú,“ dodáva Hrbatý.

Zdroj: sita.sk