SMER – SSD: Vyzývame lídra PS Michala Šimečku, aby sa dištancoval od hanlivých výrokov svojho otca

Dnes doobeda poslanci Národnej rady SR (NR SR) za stranu SMER – SSD podali na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na Martina Šimečku, otca lídra progresívneho Slovenska (PS) za jeho výroky na adresu slovenského národa. Cieľom trestného oznámenia bolo okrem iného zastaviť takéto vyjadrenia, ktoré nemajú žiadnu intelektuálnu ani spoločenskú hodnotu. „Výrok ideového lídra Progresívneho Slovenska pána Šimečku staršieho na adresu slovenského národa, ktorý znie v kontexte vyjadrenia na súčasného predsedu vlády Roberta Fica, že *tento premiér malého národa zbabelého, ktorý nikdy nebojoval* je pre nás niečo, čo nemôžeme akceptovať a na čo sme v prvom kole tohto jeho vyjadrenia veľmi tvrdo reagovali a predseda vlády Robert Fico ho aj v pléne národnej rady vyzval, aby sa ospravedlnil a vyvrátil lži, ktoré vo svojom vyjadrení pán Šimečka v diskusných reláciách denníka N tvrdil,“ uvádza vedúci úradu vlády Juraj Gedra.

Ďalej uviedol, že pred týždňom v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava bol spomínaný pán konfrontovaný s vyjadrením Roberta Fica, aby vysvetlil tvrdenie, že Slováci sú zbabelý národ. Ten reagoval, že pripúšťa, že urobil miernu gramatickú chybu a nebolo to šťastné vyjadrenie. „Mal som povedať, že Slováci sú národ zbabelcov, nie zbabelý národ.“

Tieto slová by podľa Juraja Gedru nemali odznieť vo verejnom priestore, a už vôbec nie z pozície mienkotvorného predstaviteľa médií v Slovenskej republike ktorý sa tvári ako morálna autorita. Toto je už ďaleko za hranicou, ktorú je možné rešpektovať.

Vysvetlil, že základná skutková podstata trestného činu hanobenia národa znie, „kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k nejakej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania, potrestá sa odňatím slobody na jeden až tri roky“. Je teda toto cesta, ak dnes hovoríme a konštatujeme, že Slovensko ako spoločnosť je rozdelená na dva pomyselné bloky? Má toto smerovať k spájaniu národa alebo ho zásadným spôsobom bude rozdeľovať? J. Gedra vyzval predsedu PS, syna pána Šimečku, aby sa vyjadril a vymedzil voči vyjadreniam svojho otca, ktorý Slovákov označil za národ zbabelcov. Aby ho tiež zastavil vo vyjadreniach na ľudí, ktorí majú iný názor na vývoj v našej republike, aby viedli ľudí k vzájomnému rešpektu, aby sa chápali a boli tolerantní. Vyzval tiež médiá, ktoré píšu komentáre a vedú reportáže a rozhovory, aby odsúdili takéto vyjadrenia na adresu slovenského národa.

Poslanec Richard Glück dodal, že pán Šimečka označil voličov súčasnej koalície za lúzu, svine, dokonca barbarov. Vyjadrenia, ktoré sú aj predmetom dnes podaného trestného oznámenia smerujú na všetkých občanov Slovenskej republiky. „Slovenský národ nie je zbabelý národ, naša história nám to ukázala. Slovenskej verejnosti netreba pripomínať, čím všetkým si musel slovenský národ prejsť, keď bojoval o vlastnú štátnosť, keď sa vrátime do prvej svetovej vojny, kde zomrelo 70 tisíc slovenských vojakov. Zomreli preto, aby v druhej svetovej vojne vypuklo Slovenské národné povstanie, ktoré pán Šimečka starší z mne neznámych dôvodov bagatelizoval a označil ho za lokálne, a dokonca, čo mňa osobne veľmi znervózňuje, že použil rétoriku podobnú ľudákom alebo ľuďom, ktorí dodnes sympatizujú s režimom Tisa, s režimom slovenského štátu,“ povedal R. Glück.

Preto je na mieste otázka, ako sa na toto majú pozerať tisícky pozostalých, ktorí majú v rodinných kronikách padlých v Slovenskom národnom povstaní. A len vďaka tomu sme sa zaradili na stanu víťazov po druhej svetovej vojne. A len vďaka tomu sa v rozpočte našli aj peniaze pre mimovládnu organizáciu pána Šimečku, ktorý dostal cez 1,1 milióna eur.

Richard Glück tiež vyzval pán Šimečku mladšieho, aby sa od výrokov svojho otca dištancoval. Je nebezpečné, ak niekto, kto má ambíciu riadiť štát sa nevie dištancovať od tak hanlivých výrokov svojho otca na adresu vlastného národa.

redakcia premium news