Stanovisko predsedu vlády SR Roberta Fica

Prezidentka Z. Čapútova otvorene slúži opozícii, potreby Slovenska ignoruje

Vláda SR dnes schválila môj návrh na vymenovanie riaditeľa SIS. Kandidát P. Gašpar je bezúhonný a spĺňa kvalifikačné predpoklady a ja mu dôverujem. Opozícia a jej nadriadené médiá spustili kanonádu asi v blúznení, že ako predseda vlády si za šéfa tajnej služby vyberiem niekoho z PS alebo SaS.

Riaditeľa SIS na návrh vlády SR menuje prezidentka SR. Čítam správu z TASR, podľa ktorej hovorca prezidentky oznamuje, že „zmena vo vedení SIS nie je nateraz taká prioritná, aby sa ňou musela prezidentka Z. Čaputová v najbližšom čase zaoberať.“ Nikto neočakáva, že prezidentka vymenuje kandidáta vlády SR zajtra, ale slová hovorcu prezidentky vyvolávajú opodstatnené otázky, komu to vlastne Z. Čaputová slúži. Slovensku alebo opozícii, médiám a mimovládnym organizáciám? Opätovne funguje model, kedy opozícia a médiá zakričia a prezidentka sa poslušne postaví na ich stranu bez ohľadu na záujmy štátu.

Takže menovanie riaditeľa SIS, ktorého dnes tajná služba nemá, nie je prioritná? Tajnej služby, ktorej dvaja riaditelia boli obvinení, zadržaní, jeden dokonca strávil mesiace vo väzbe? Tajnej služby krajiny, ktorá susedí vojne na Ukrajine? Tajnej služby krajiny, ktorá bude o chvíľu znova vystavená nebezpečenstvám súvisiacim s nelegálnou migráciou? Tajnej služby, v ktorej je zmätok a bezvládie spôsobené predchádzajúcimi vládnymi garnitúrami plne podporovanými pani prezidentkou?

Zdroj: Tlačový odbor Úradu vlády SR