Vozne na hranici životnosti nahradzujú novými, pre cestujúcich prinášajú pohodlie a služby hodné 21. storočia

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) už sprevádzkovala 52 nových a modernizovaných vozňov na východnom a strednom Slovensku. Postupne nahradia tie najstaršie neklimatizované osobné vozne, ktoré boli na hranici životnosti a nespĺňali štandardy cestovania v 21. storočí.

Moderné vozne v regionálnych vlakoch

Národný osobný dopravca o tom v piatok informoval s tým, že nové a zmodernizované vozne nasadil v regionálnych vlakoch, ktoré jazdia prioritne na linkách Košice – Liptovský Mikuláš, Košice – Čierna nad Tisou, Košice – Čaňa a Kysak – Lipany – Plaveč.

ZSSK financovala nákup 17 nových vozňov a modernizáciu 35 vozňov spolu za zhruba 65 miliónov eur bez dane z pridanej hodnotyz nenávratných príspevkov Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 až 2020.

Zvýšený komfort cestovania

Všetky vozne boli dodané do konca septembra na základe zmlúv z januára 2021. Klimatizované osobné vozne sú určené pre regionálnu dopravu na rýchlosti do 160 kilometrov za hodinu, sú vybavené aj držiakmi bicyklov.

Poslednými projektmi dodávky nových a modernizovaných osobných vozňov opäť zvyšujeme komfort cestovania našimi vlakmi v regionálnej doprave,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň.

„Nová flotila prináša pre cestujúcich pohodlie a služby hodné 21. storočia vo viacerých regiónoch naprieč Slovenskom,“ dodal šéf národného vlakového dopravcu. Obstaraním vozňov sa znížil priemerný vek vozidlového parku prioritne v regióne Košíc a Prešova.

Prevádzkyschopnosť týchto nových a modernizovaných vozňov sa podľa ZSSK pohybuje v rozmedzí od 99 % do 97 %.

Zdroj: SITA