Zákon to vyslovene zakazuje, bráni sa Matovič. Blahovi sa odmieta ospravedlniť za výroky “o mydlení barana”

Lídrovi hnutia Slovensko Igorovi Matovičovi súd ešte v apríli nariadil ospravedlniť sa súčasnému podpredsedovi parlamentu Ľubošovi Blahovi (Smer-SD). Matovič to odmieta.

Doteraz tak neurobil a hovorí, že rozhodnutie súdu je nevykonateľné. Zdôvodňuje to tým, že poslanec sa môže vyjadrovať len k zákonom, o ktorých sa rokuje. Podpredseda Smeru Blaha očakáva, že na Matoviča pošlú exekútora.

Kauzu pripomenul sám

„Zákon a rokovací poriadok to vyslovene zakazuje. Nikde nenájdete, že poslanec si môže hovoriť čo chce. Dupľom čítať nejaké ospravedlnenie,“ vysvetlil Matovič.

Celú kauzu predseda hnutia pripomenul sám reakciou na to, keď sa Blaha rozhodol v kancelárii zvesiť portrét prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Zdieľal obrázok, ktorý pripomínal slovnú prestrelku medzi obomi politikmi.

Informáciu dostal e-mailom

Blaha totiž zažaloval Matoviča za výrok z 24. septembra 2020, keď v pozícii predsedu vlády na pôde parlamentu hovoril o informácii, ktorú dostal e-mailom a podľa ktorej Blaha ešte ako študent preskočil plot záhrady a „mydlil barana“. Reagoval tak na vystúpenie Blahu, ktorý hovoril o Matovičovej manželke ako o „bielej kobyle“.

Zdroj: SITA

matovič