Zimná vykurovacia sezóna vrcholí. Ako sa vyvíjajú trhové ceny elektriny a plynu?

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu sa aj napriek vrcholiacej zimnej vykurovacej sezóny stále držia na relatívne nízkych úrovniach. Trhové ceny plynu sa už držia pod úrovňou 30 eur za megawatthodinu, trhové ceny elektriny sa držia okolo hranice 85 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny elektriny

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 86 eur za megawatthodinu.

Minulú stredu si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 89 eur za megawatthodinu, minulý pondelok za 85 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra atakovali trhové ceny elektriny 130 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny plynu

Trhové ceny zemného plynu sa počas tretieho týždňa nového roka menili mierne. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 28 eur za megawatthodinu.

Počas prvých dní uplynulého týždňa stál plyn 27 eur za megawatthodinu. Začiatkom novembra si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 50 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdroj: sita.sk