Žreb skupín ME vo futbale 2024: Slovensko bude hrať v E-skupine, jedného súpera ešte definitívne nepozná 

Slovenská futbalová reprezentácia sa na budúcoročných majstrovstvách Európy v Nemecku predstaví v základnej E-skupine proti výberom Belgicka, Rumunska a zatiaľ neznámy tím z play-off – Izrael, Island, Bosna a Hercegoviny alebo Ukrajina. Rozhodol o tom sobotňajší žreb v Hamburgu.

ME 2024 sa uskutočnia od 14. júna do 14. júla. Nemci vybrali spolu desať miest – Berlín, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt nad Mohanom, Gelsenkirchen, Hamburg, Kolín nad Rýnom, Lipsko, Mníchov a Stuttgart. Finálové stretnutie bude hostiť hlavné mesto Berlín.

Slovenskí futbalisti v treťom koši

Zverenci trénera Francesca Calzonu figurovali pri žrebe v treťom výkonnostnom koši spolu so Škótmi, Slovincami, Čechmi, Chorvátmi a Holanďanmi a mali istotu, že proti týmto družstvá hrať nebudú. Z prvého koša Slováci dostali Belgičanov a práve proti ním odohrajú úvodný duel na turnaji, hrať sa bude 17. júna vo Frankfurte.

Tieto tímy spolu absolvovali zatiaľ tri vzájomné stretnutia a Slováci uhrali jednu remízu a dvakrát prehrali. Z elitnej skupiny slovenský tím mohol hrať aj proti domácim Nemcom aj reprezentáciám Portugalska, Francúzska, Španielska alebo Anglicka.

Jeden zo súperov stále nie je istý

Z druhého koša súpermi Slovákov budú Rumuni, zmerajú si s nimi sily 26. júna tiež vo Frankfurte. Možnými súpermi z druhej šestice mohli byť aj Maďari, Dáni, Albánci, Turci alebo Rakúšania. Proti Rumunom odohrali Slováci už 11 duelov, no vyhrali iba jediný a pripísali si aj päť remíz a päť prehier.

Zo 4. koša budú súpermi hráčov SR futbalisti tímu, ktorí postúpia z play-off z vetvy B – Izrael, Island, Bosna a Hercegoviny alebo Ukrajina. Bude to pre Slovákov druhé stretnutie na turnaji a uskutoční sa 21. júna v Düsseldorfe. Z tejto časti mohli Slováci dostať aj Talianov, Švajčiarov, Srbov alebo tímy z play-off vo vetva A alebo C.

S Izraelčanmi odohrali slovenskí futbalisti zatiaľ 6 súbojov s bilanciou 3 víťazstvá, 2 remízy a 1 prehra, s Islanďanmi zo siedmich súbojov päťkrát zvíťazili a raz remizovali aj prehrali. Výber Ukrajiny preveril Slovákov osemkrát a okrem dvoch prehier hráči SR trikrát remizovali a trikrát prehrali. Bilanciu s výberom Bosny a Hercegoviny majú futbalisti SR vyrovnanú, zo šiestich zápasov dosiahli tri víťazstvá a tri prehry.

Prvý zápas bude Nemecko – Škótsko

Prvé stretnutie kontinentálneho šampionátu odohrajú domáci Nemci v Mníchove proti Škótom, súčasťou A-skupiny ú aj výbery Maďarska a Švajčiarska. Obhajcovia titulu z ostatných ME Taliani sa predstavia v B-skupine proti Španielom, Chorvátom aj Albáncom.

V C-skupine úradujúci vicemajstri Európy Angličania nastúpia proti Slovincom, Dánom aj Srbom. V D-skupine budú okrem Francúzov a Holanďanov aj Rakúšania a tím z A-vetvy play-off Poľsko, Estónsko, Wales alebo Fínsko. Česi sa ocitli v F-skupine v spoločnosti Portugalčanov, Turkov a tímu z C-vetvy play-off (Gruzínsko, Luxembursko, Grécko, Kazachstan).

Rovnako ako na predchádzajúcich dvoch kontinentálnych šampionátoch aj v Nemecku postúpia do osemfinále po dva najúspešnejšie výbery zo šiestich skupín a doplnia ich štyri najlepšie tímy z tretích miest.

Známe je už aj to, že prvý tím „slovenskej“ E-skupiny nastúpi v osemfinále 2. júla v Mníchove proti postupujúcemu družstvu z tretej priečky (A, B, C, alebo D). Druhý tím hodnotenia o deň skôr absolvuje osemfinálové stretnutie v Düsseldorfe proti druhému z D-skupiny.

Zdroj: sita.sk