Situácia s alergiami a astmou je na Slovensku čoraz vážnejšia. Počet pacientov každým rokom zásadne pribúda, osobitne aj v detskej populácii. Pri príležitosti Svetového dňa astmy alergo-imunológovia predstavili výzvu smerom k zdravotníckemu sektoru na realizáciu Spoločného programu manažmentu alergií u detí. Cieľom je podchytiť ochorenie čo najskôr, účinne ho liečiť a zabrániť tak jeho progresii do astmy.
Detský pacient v centre pozornosti
Ambulancie klinickej imunológie a alergológie v roku 2023 zaznamenali 1 346 084 návštev pacientov, pričom špecificky u detí vo veku do 19 rokov sa návštevnosť medziročne zvýšila o 3,8 %. Práve deti tak predstavujú populáciu, kde má včasné zachytenie a liečenie alergií najväčší zmysel. „Neliečená alebo nedostatočne liečená alergia často vedie k progresii ochorenia a často prerastá do astmy a ďalších zdravotných komplikácií. V detskom veku máme najväčšiu príležitosť tento vývoj ovplyvniť,“ upozorňuje mim. prof. MUDr. Peter Pružinec, CSc., hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu. Najúčinnejšia možnosť, ako zvrátiť vývoj ochorenia, je podľa odborníkov alergénová imunoterapia. Tento typ liečby dokáže podľa ich slov modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len jeho symptómy. Funguje na princípe postupného podávania nízkych dávok alergénu s cieľom naučiť imunitný systém daný alergén tolerovať. Odborníci chcú zabezpečiť, aby k účinnej liečbe alergénovou imunoterapiou malo prístup aspoň 50 % detských pacientov s diagnostikovanou alergiou.
Podchytiť alergie skôr, než prerastú do astmy
Astma je najčastejším chronickým ochorením dýchacích ciest v detskom veku. Klinicky sa prejavuje chronickým kašľom, sťaženým dýchaním, tlakom na hrudníku alebo pískaním na hrudníku pri dýchaní. Astma sa až v 70 % prípadov vyskytuje u pacientov s preexistujúcou alergiou. Včasné rozpoznanie alergických predispozícií dieťaťa však môže tento reťazec prerušiť. „Diagnostika alergií u detí predstavuje v praxi nemalú výzvu,“ vysvetľuje MUDr. Jaroslava Orosová, alergologička. „Typickým scenárom je dieťa, ktoré je dlhodobo choré, najmä v jesenných a zimných mesiacoch, infekcie majú dlhý a komplikovanejší priebeh, často sú sprevádzané úporným kašľom, prípadne najmä u menších deti i sťažených dýchaním. Celoročne aj bez zjavných prejavov infekcie môže pretrvávať zahlienenie, dráždenie hrdla, upchatý nos alebo kašeľ. Problém je v tom, že potenciálne prejavy, ktoré by sme pokladali za alergiu, sa môžu prekrývať s inými zdravotnými ťažkosťami, najčastejšie sa zamieňajú s infekciami získanými v kolektíve.“ Súčasná situácia v ambulanciách ukazuje, že aj napriek existencii účinnej liečby, využívanie alergénovej imunoterapie je v detskej populácii stále nedostatočné. Preto je kľúčové vytvoriť systém, ktorý bude motivovať lekárov prvého kontaktu, aby posielali deti na špecializované vyšetrenie včas, ideálne ešte pred rozvinutím astmatických príznakov.
Spoločný program manažmentu alergií u detí
Odborníci dlhodobo upozorňujú na potrebu riešiť narastajúci výskyt alergií a astmy ako novodobú epidémiu. Už minulý rok predstavila Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) výzvu s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie situácie, ktorá bola zameraná na všeobecnú populáciu alergikov a astmatikov.
Za uplynulý rok sa podľa prezidenta SSAKI prof. MUDr. Mgr. Miloša Jeseňáka, PhD., MBA, Dott.ric., MHA, FAAAAI podarilo dosiahnuť viaceré pokroky: vznikli štandardizované postupy, zlepšila sa spolupráca pediatrov a špecialistov, rozbehli sa edukačné programy pre lekárov. Napriek tomu ostáva otvorených viacero výziev od lepšieho financovania cielenej liečby a motivácie lekárov až po efektívne využívanie dostupných dát. „V rámci odbornej spoločnosti dlhodobo apelujeme na lepší manažment pacientov s alergiami a astmou, no významné zmeny dosiahneme len vtedy, ak sa zameriame osobitne aj na detskú populáciu,“ uviedol prof. Jeseňák. „Preto tento rok prichádzame s jasným plánom a vyzývame zdravotný sektor na aktívne zapojenie,“ dopĺňa.
Súčasťou tohtoročnej výzvy je zlepšenie zberu a zdieľania dát o výskyte alergií a astmy v detskej populácii, zvýšenie informovanosti o možnostiach alergénovej imunoterapie a zavedenie adekvátnej a motivujúcej úhrady výkonov pre účinnú liečbu. Na riešenie tohto problému je potrebná spolupráca všetkých zainteresovaných strán – od lekárov, cez zdravotné poisťovne až po ministerstvo zdravotníctva. „Vyzývame na aktívne zapojenie všetkých, pretože bez tejto spolupráce sa nám nepodarí dosiahnuť potrebné zmeny. My sme pripravení v spolupráci s pediatrami, ORL špecialistami a pneumológmi konať,“ uzatvára prof. Jeseňák.
Alexandra Dekanová
Junior Account Manager
redakcia PremiumNews