Klesajúce úrokové sadzby a uvoľnená menová politika v eurozóne, strednej a východnej Európe zvyšujú dôveru investorov v tento trh komerčných nehnuteľností, uvádza spoločnosť Colliers v správe „Beyond Real Estate | Economy“.
„Európska centrálna banka (ECB) znížila v apríli úrokové sadzby už po siedmykrát za sebou a centrálne banky krajín strednej a východnej Európy ju nasledujú, aj keď rôznym tempom. V dôsledku toho viaceré krajiny regiónu vstupujú do fázy uvoľňovania menovej politiky. Colliers očakáva ďalšie zníženie sadzieb ECB v júni a septembri, čím by sa depozitná sadzba znížila na 1,75 %,“ komentuje Grzegorz Sielewicz, hlavný ekonóm Colliers pre región strednej a východnej Európy.
Poľsko – náznak blížiaceho sa zníženia sadzieb
Poľsko môže začať cyklus znižovania sadzieb už v máji 2025. Po viac ako roku udržiavania referenčnej sadzby na úrovni 5,75 % signalizuje Poľská národná banka pripravenosť na uvoľňovanie, k čomu prispieva klesajúca inflácia a prognózy nižších cien energií. Hoci inflácia stále presahuje cieľ centrálnej banky, očakáva sa, že do konca roka sa vráti na cieľovú úroveň. Pomalší rast miezd a silnejší zlotý môžu uvoľňovanie ďalej podporiť. Podľa prognóz by úroková sadzba mohla do konca roka 2026 klesnúť až na 3,5 %, ak sa inflačné riziká udržia na nízkej úrovni.
Česká republika – nižšie sadzby na pozadí vonkajších rizík
Česká národná banka (ČNB) už začala s uvoľňovaním, od konca roka 2023 znížila sadzby o 325 bázických bodov. Česká ekonomika vykazuje známky oživenia, pričom sa predpokladá, že HDP vzrastie o 2,2 % vďaka domácemu dopytu a rastúcim reálnym mzdám. Tempo rastu by však mohli obmedziť vonkajšie faktory a štrukturálne problémy. ČNB môže v tomto roku pokračovať v opatrnom znižovaní sadzieb, aby zabránila inflačným tlakom alebo oslabeniu českej koruny.
Maďarsko – pretrvávajúce vysoké sadzby
Maďarsko si v dôsledku pretrvávajúcej inflácie a politickej neistoty naďalej udržiava jednu z najvyšších úrokových sadzieb v regióne (6,50 %). Hoci sa krajina dostáva z recesie, vyhliadky trhu s nehnuteľnosťami zostávajú obmedzené, najmä vzhľadom na pretrvávajúce ťažkosti s prístupom k fondom EÚ a štrukturálne problémy v automobilovom priemysle.
Rumunsko – menovú politiku ovplyvňuje politická neistota
Rumunská centrálna banka udržiava vysoké sadzby napriek klesajúcej inflácii, najmä v dôsledku politickej neistoty pred májovými prezidentskými voľbami. Inflačné tlaky pretrvávajú najmä v sektore služieb, a to v dôsledku rastúcich miezd vo verejnom sektore. Colliers predpokladá mierne zníženie sadzieb do konca roka za predpokladu stabilizácie politickej a fiškálnej situácie.
Bulharsko – postupné znižovanie v prostredí rastúcich verejných výdavkov
Bulharsko uplatňuje opatrnú menovú politiku a postupne znižuje úrokové sadzby v rámci svojho úsilia o splnenie prístupových kritérií do eurozóny. Inflácia zostáva zvýšená a rastúce verejné výdavky oslabujú účinnosť opatrení centrálnej banky. Napriek týmto problémom zostáva prijatie eura strategickým cieľom, hoci vyvoláva politické diskusie. Ak inflácia do konca roka klesne na 2 %, Bulharsko by mohlo dosiahnuť pripravenosť na vstup do eurozóny.
Slovensko – medzi investičnou príležitosťou a obchodným rizikom
Ako člen eurozóny bude mať Slovensko priamy prospech zo zníženia sadzieb ECB, čo môže podporiť investície. Veľká závislosť ekonomiky od vývozu však spôsobuje, že krajina je zraniteľná voči medzinárodnému obchodnému napätiu, najmä americkým clám. Ovplyvnené bude najmä odvetvie výroby strojov a elektrických zariadení, ktoré je pre slovenský vývoz kľúčové. Okrem toho inflácia v marci 2025 vzrástla na 4 %, čo je najvyššia úroveň od začiatku minulého roka.
„V krajinách, kde sa znižujú úrokové sadzby, budú nižšie finančné náklady stimulovať domáce aj zahraničné investície a zlepšovať podmienky pre sektor komerčných nehnuteľností. To predstavuje reálnu príležitosť na oživenie – najmä v segmente logistiky a priemyslu, kde nižšie náklady na financovanie a zvýšený dopyt po skladových priestoroch spôsobený nearshoringom (presúvanie výroby do zahraničia, kvôli znižovaniu nákladov) môžu výrazne urýchliť novú výstavbu,“ dodáva Grzegorz.
Poradcovia v spoločnosti Colliers tiež zdôrazňujú rastúci potenciál trhu s kancelárskymi priestormi, najmä v hlavných mestách, ako je Varšava a Praha, kde rastie dopyt po moderných, energeticky úsporných budovách. Modernizácia starších budov naberá na obrátkach a tlak nájomcov na udržateľné riešenia je čoraz silnejší.
Na význame získavajú aj segmenty študentského bývania a build-to-rent (inštitucionálny prenájom), najmä vzhľadom na nedostatok bytov a demografické zmeny. Rastúce mzdy medzitým podporujú oživenie v maloobchode aj v odvetví hotelierstva.
PR: Miriama Tomášiková
redakcia PremiumNews