Dvojica severských autorov píšucich pod pseudonymom Erik Axl Sund prichádza s mrazivým trilerom Nečas. Je treťou knihou voľnej trilógie Biela melanchólia 

Pseudonym Erik Axl Sund je spojením dvoch mien Jerkera Erikssona a Hakana Axlander Sundquista. Dvojica talentovaných Švédov má za sebou experimenty v oblasti umenia. V rokoch 2014 a 2015 zažívalo severské krimi svoj najväčší rozmach a Erik Axl Sund dosiahli celosvetový úspech trilógiou Slabosť Viktórie Berghamovej. V posledných rokoch im vo vydavateľstve IKAR vyšli dve knihy (Bábkar a Sklenené telá) z voľnej trilógie Biela melanchólia a práve v týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostáva záverečná časť s názvom Nečas.

     

Anotácia:

Na severe Švédska neznáma dievčina naskočí na vlak a ocitne sa v Štokholme. Zapletie sa do bitky a skončí na policajnej stanici, kde sa spustí vyšetrovanie vo veci jej identity. Prípadu sa ujmú kriminálna komisárka Jeanette Kihlbergová a jej kolegovia Jimmy Schwarz a Nils Ahlund. Vzápätí sa všetko skomplikuje. Zdá sa, že prítomnosť dievčiny súvisí s dvoma vraždami na predmestí a s každou novou stopou sa zamotáva už beztak zložitý vzorec súvislostí. Súbežne s policajným vyšetrovaním prebieha krst najnovšieho románu spisovateľa Pera Qvidinga. Píše v ňom o mladej žene Stine zo severu Švédska, ktorá bola koncom 19. storočia nútená pre hladomor emigrovať do Spojených štátov. Qvidingov román sa čoraz viac prepája s vraždami a vyšetrovateľom dochádza čas.

Ukážka z knihy:

Vytŕčal len roh, no dosť na to, aby sa mohol o niečo zachytiť a riskovať, že tie malé brvná plachtu stiahnu. Niekedy sa tam dostával aj iný odpad, keď žeriavnici nakladali, ale to už mali vari vidieť na severe Švédska? Cigaretu si nezapálil, strčil ju do náprsného vrecka a vydal sa popri zábradlí k vagónu. Keď sa priblížil, prebleskovalo tam niečo iné, hneď pod plachtou.Perkele.Prekročil koľaj a vyhupol sa na vagón. Oprel sa o železný stĺpik, položil nohu na hrubý kmeň a vytiahol sa, aby lepšie videl. Vtedy to zazrel.Jasné, bola to ruka.Z tmavozelenej potrhanej bundy trčala špinavá ruka. Keď závan vetra plachtu nadvihol, uvidel vlasy. Dlhé blond kučery plné kôry a malých triesok.Mŕtvola, pomyslel si a zvažoval, či sa má ísť pozrieť bližšie alebo zavolať políciu. Váhavo, opatrne pokračoval k najbližšiemu železnému stĺpiku. Jediný mŕtvy človek, ktorého kedy videl, bol jeho otec. Veterán zimnej vojny, ktorý sa na jeseň v šesťdesiatom piatom vysmial do tváre granátovému šoku, raz odišiel do lesa za domom v Karleby, strčil si do úst granát a uvoľnil poistku. Keď ho našiel, zostalo z neho málo a nebol to pekný pohľad.Toto môže byť sotva horšie, naklonil sa a odhrnul bielu plachtu.Čierne oko naňho uprene hľadelo a ruka, ktorá bola mŕtva, zrazu ožila.

O autoroch:

Jerker Eriksson a Hakan Axlander Sundquist, píšuci pod pseudonymom Erik Axl Sund, dlhé roky experimentujú s hudbou, filmom a umením. Absolvovali niekoľko turné po Ukrajine, Rusku, Bielorusku a Poľsku s elektro¬punkovou kapelou I love you baby! Celosvetový úspech dosiahli trilógiou Slabosť Viktórie Berghamovej (Havranie dievča, IKAR 2014, Plameň túžby, IKAR 2014 a Pýtiine pokyny, IKAR 2015), ktorá úspešne konkuruje dielam Stiega Larssona, a preložili ju do viac ako 35 jazykov. Nečas je treťou časťou voľnej trilógie Biela melanchólia, ktorej prvý diel Sklenené telá vyšiel vo vydavateľstve IKAR v roku 2016 a druhý diel Bábkar v roku 2020.

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR, počet strán 456, MOC 19,90 eur.