Festival STARMUS odštartuje veľkolepým koncertom Jeana-Michela Jarreho pri Moste SNP, diváci si ho môžu vychutnať zadarmo

  • Exkluzívny koncert s názvom Bridge from the Future, špeciálne zostavený a navrhnutý pre túto príležitosť Jeanom-Michelom Jarrem, otvorí siedmy ročník festivalu STARMUS. Hudobník sa zároveň stane členom Advisory Board festivalu Starmus.  
  • Špeciálnym hosťom koncertu bude Brian May, gitarista legendárnej skupiny Queen. 
  • Držitelia festivalových vstupeniek budú mať na koncerte vyhradený špeciálny priestor pri pódiu. 
  • K hudobnému line-upu festivalu sa pripája vizionárska umelkyňa Laurie Anderson. Medzi hlavných hudobných headlinerov ďalej patrí skupina The Offspring a spevák Tony Hadley. 
  • V spolupráci so spoločnosťou ESET prinesie festival do centra Bratislavy 6 dní plných vedy a hudby vďaka svojmu STARMUS Camp & City program

Bratislava, 11. apríl 2024 – STARMUS, prestížny medzinárodný festival vedy, hudby a umenia, ktorý sa bude konať v Bratislave 12. – 17. mája 2024, predstavil bližšie informácie o nadchádzajúcom siedmom ročníku a o otváracom koncerte Jeana-Michela Jarreho. Exkluzívne vystúpenie francúzskeho umelca si podmaní publikum hudobno-vizuálnou šou. Organizátori tiež priblížili detaily o podujatiach STARMUS Camp & City program, ktorý prinesie počas týždňa vedu a hudbu do centra mesta, ako aj na slovenské univerzity. 

Otvárací koncert STARMUS: Symfónia objavovania a tvorivosti s dvoma legendami na pódiu, Jean-Michel Jarre a Brian May ako špeciálny hosť 

Výnimočný festival odštartuje otváracím koncertom, ktorý je strhujúcou oslavou ľudskej vynaliezavosti a umeleckého prejavu. Legendárny priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre vystúpi 12. mája v rámci exkluzívneho vystúpenia s názvom „Bridge from the Future“. Na pódiu sa k nemu ako špeciálny hosť pripojí aj Brian May, legendárny gitarista skupiny Queen a spoluzakladateľ festivalu STARMUS. Jarre uchváti publikum nezabudnuteľnou hudobnou a vizuálnou šou na pozadí kulisy Mosta SNP, Dunaja a Starého mesta. Toto veľkolepé podujatie, ktoré verejnosti prináša spoločnosť ESET, má ambíciu poukázať na silu hudby prekonávať hranice a podnecovať predstavivosť.

Koncert sa uskutoční v areáli výstaviska Incheba pri Moste SNP a bude zadarmo prístupný verejnosti. Držitelia vstupeniek STARMUS budú mať vyhradenú vlastnú časť v hľadisku.

Garik Israelian, spoluzakladateľ festivalu STARMUS, uviedol: 

„Je to už 16 rokov, čo sme sa s Brianom stretli v Londýne so Jeanom-Michelom a navrhli mu spoluprácu. Vedeli sme, že Jeanov-Michelov koncert zahŕňa ambicióznu produkciu, ale nikdy sme na realizáciu nemali príležitosť. Vyzerá to tak, že sme čakali na tento ročník STARMUS Earth aby sme to mohli uskutočniť. STARMUS po prvýkrát upriamuje pozornosť na našu planétu a my chceme, aby bola široká verejnosť vnímavejšia ako kedykoľvek predtým k dôležitým otázkam našej doby, našej planéty. Niet pochýb o tom, že odštartovanie tejto špeciálnej edície takým veľkolepým predstavením, akým je Bridge from the Future, tento cieľ dosiahne. Jean-Michel Jarre nám vždy prinášal hudbu z budúcnosti, aby nás rozochvela prítomnosťou, a v tomto duchu sa nesie aj STARMUS.“

Jean-Michel Jarre o festivale STARMUS povedal:

„Ako pokračujeme v učení sa z minulosti, mali by sme dnes načúvať budúcnosti, byť vnímaví a pozorní k prichádzajúcim signálom. Prelomové objavy a riešenia vo všetkých oblastiach už tam niekde v budúcnosti existujú a čakajú na nás, aby sme ich našli. Naším poslaním ako umelcov, vedcov, podnikateľov a občanov je zapojiť sa a aktivovať pokrok pri vytváraní mosta z budúcnosti: to je posolstvo festivalu STARMUS.“

Brian May zhodnotil pripravovaný koncert:

„Sme nadšení, že STARMUS VII odštartuje takouto jedinečnou a veľkolepou šou. Jean-Michel Jarre týmto koncertom udá tón celého festivalu, ktorý je špecificky zameraný na riešenie súčasných problémov našej planéty.“

Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET, povedal: 

„Sme nadšení, že Jean-Michel Jarre svojím strhujúcim vystúpením rozprúdi festival STARMUS. Vybraná lokalita s kulisou Mosta SNP so svojím ikonickým UFO-m slúži ako metaforický most medzi minulosťou a budúcnosťou. Vystihuje kontrast ér. Na jednom konci stojí historické centrum Bratislavy a na druhom retro-futuristický monument UFO. Podobný kontrast vidíme aj v príbehu spoločnosti ESET. Na začiatku len málo firiem a jednotlivcov používalo antivírus, ktorý sme vyvinuli pred 30 rokmi. Ide o nápadný kontrast s viacvrstvovou technológiou poháňanou umelou inteligenciou a skúsenosťami našich expertov, ktorú dnes na svoju ochranu používajú stovky miliónov ľudí na celom svete. V oboch prípadoch bol takýto pokrok možný len vďaka vede.“

Organizátori tiež prezradili, že medzi účinkujúcich na festivale pribudla Laurie Anderson s vystúpením ‘Ark’/’Lifeboat’. Divákom sa predstaví počas ceremoniálu udeľovania medailí Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorým sa oceňujú výnimočné príspevky k šíreniu vedeckých poznatkov, a na jedinečnom koncerte Sonic Universe, ktorý sľubuje nezabudnuteľné spojenie hudby a vedy. 

Vedecký tábor STARMUS Camp: Rozvíjanie zvedavosti, inšpirácia k objavovaniu

Program koncertov a prednášok festivalu dopĺňa STARMUS Camp, živé centrum bádania a učenia, ktorého cieľom je podnietiť zvedavosť a inšpirovať novú generáciu vedcov. V spolupráci s univerzitami a partnermi ponúkne vedecký tábor inovatívne výstavy, pohlcujúce zážitky a dynamický sprievodný program. STARMUS Camp sa bude konať na Hlavnom námestí v Bratislave od 12. do 17. mája a bude otvorený pre verejnosť. Návštevníci všetkých vekových skupín budú mať možnosť vydať sa na cestu objavovania tajov vesmíru či zázrakov prírody. 

Starmus Camp ponúkne množstvo aktivít vrátane PBL Výzvy, VÚB Atlas day a premietania filmu Starmus. Návštevníci si tiež užijú vystúpenia miestnych i medzinárodných umelcov, ako sú Lash & Grey, FLANGR, Montseratt Marti a Walter Schnitzellson. Okrem toho sa predstavia OuOus, Sam Handwich, Martin Valihora, NEMRA, ADONXS, Derek Shirinian a Vec & Škrupo.

STARMUS City Program: Podpora intelektuálnej výmeny a obohatenie akademickej obce

Na účastníkov programu STARMUS City čaká viac ako 20 exkluzívnych prednášok a vzdelávacích iniciatív, ktoré sú prispôsobené špeciálne pre univerzity (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a Masarykova univerzita) zúčastňujúce sa na festivale. V rámci programu STARMUS City budú počas celého týždňa na univerzitách prebiehať pútavé prednášky renomovaných odborníkov a výskumníkov. Študenti budú mať možnosť zapojiť sa do diskusie s odborníkmi ako Joel Parker, ktorý diskutuje o prvej misii k trójskym asteroidom Lucy in The Sky, a Damien Barcelo, ktorý sa zaoberá mikroplastmi v životnom prostredí. V rámci konferencie sa uskutoční diskusia o mikropolutantoch: Analýza, riziká a udržateľné riešenia. Medzi ďalšie témy patria Komplexný mier pre komplexné konflikty od Rim Turkmani, Skúmanie Marsu so Scottom Hubbardom, postrehy Donny Stricklandovej o generovaní ultrakrátkych optických impulzov vysokej intenzity a mnohé ďalšie. Tieto prednášky, pokrývajúce celý rad fascinujúcich tém od prieskumu vesmíru až po vedu o životnom prostredí, sľubujú obohatenie akademických skúseností a inšpiráciu pre budúcich lídrov v príslušných oblastiach.

VÚB banka sa stala sponzorom STARMUS VII

Medzi sponzorov festivalu STARMUS VII – spoločnosti ESET, OMEGA a KIA – pribudla VÚB banka s cieľom inšpirovať a posilniť jednotlivcov, aby zmenili svet. VÚB banka ako druhá najväčšia banka na Slovensku prostredníctvom svojej Nadácie VÚB už štvrtý rok oceňuje projekty ochrany prírody v rámci ceny Atlas a aktívne podporuje umenie, vzdelávanie, komunity, rôzne sociálne skupiny a obnovu kultúrnych pamiatok. V rámci ďalších platforiem ceny Atlas vytvára aj priestor na diskusiu s odborníkmi o prístupoch a riešeniach na vypracovanie stratégií a akčných plánov pre udržateľnú prevádzku, ekologické financovanie a pozitívnu sociálnu transformáciu.

VÚB je súčasťou skupiny Intesa Sanpaolo Banking Group, jednej z najväčších bankových skupín v Európe a jednej z popredných svetových spoločností rešpektujúcich udržateľné podnikanie.

Jozef Kausich, generálny riaditeľ VÚB banky, povedal: 

„Je to pre nás jedinečný projekt o to viac, že Starmus dostal tento rok podtitul Earth a venuje sa téme klimatickej zmeny, ochrane životného prostredia a udržateľnosti, čo sú presne aj strategické témy VÚB banky. Na nich spolupracujeme s našou materskou skupinou Intesa Sanpaolo, ktorá patrí medzi popredné a systémové európske banky považujúce dôsledné prijatie ESG princípov za jedinú cestu pre finančné inštitúcie v 20. rokoch 21. storočia. Intesa Sanpaolo je zároveň členom Net Zero aliancie pod hlavičkou Organizácie spojených národov.  

VÚB sa stala prvou bankou na Slovensku, ktorá začala deklarovať svoj záväzok v oblasti podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Už pred niekoľkými rokmi sme sa verejne prihlásili k Zelenému manifestu a zároveň oceňujeme projekty zamerané na ochranu prírody v rámci enviroceny Atlas, ktorá dostane práve na Starmuse celkom veľký priestor.“

Okrem VÚB banky podporuje STARMUS VII aj spoločnosť KIA Sales Slovakia ako STARMUS Mobility Partner. 

Festival STARMUS VII sa bude konať pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, primátora Bratislavy a pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

STARMUS VII, jedinečné multidisciplinárne podujatie, ktoré na celý týždeň upriami hlavné mesto Slovenska do centra medzinárodnej pozornosti má ambíciu potvrdiť, že STARMUS je najinšpiratívnejší vedecko-hudobný festival na svete.

O festivale Starmus
Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru, najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – dokonca aj k našim najbližším susedným hviezdam. 

Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD., astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD., astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.

PR: Paulína Mihoková

Video z tlačovej konferencie TU: