Film Aspoň jeden gól prináša príbeh o najhoršej prehre v histórii medzinárodného futbalu

Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré do filmovej podoby spracoval Oscarom® ocenený Taika Waititi. Dej sleduje futbalový tím Americkej Samoy, neslávne známy brutálnou prehrou 31:0 v roku 2001. S blížiacou sa kvalifikáciou na majstrovstvá sveta si tím najal svojrázneho trénera Thomasa Rongena v nádeji, že sa niečo zmení. Srdečná komédia prichádza do kín 28. decembra.

Predstavte si túto situáciu: Medzinárodný športový štadión v Coffs Harbour v Austrálii. Austrália vytvorí svetový rekord v najvyššom víťazstve v medzinárodnom futbalovom zápase v pomere 31:0. Futbalový tím Americkej Samoy sa po tejto porážke na majstrovstvách sveta stane terčom posmechu športového sveta – a pripraví tak pôdu pre film maorského režiséra Taiku Waititiho (Jojo Rabbit, Thor: Ragnarok), držiteľa Oscara®, Aspoň jeden gól.Táto katastrofálna prehra sa stala najhoršou porážkou v histórii medzinárodného futbalu, ponížením, ktoré viselo nad malým tichomorským ostrovom Americká Samoa ako neúprosný mrak. Tím Americkej Samoy zostal na najnižšom mieste svetového rebríčka FIFA až do novembra 2011, keď sa situácia konečne zmenila a malý ostrov dosiahol svoje historicky prvé medzinárodné víťazstvo v podobe výhry 2:1 nad Tongou počas kvalifikácie na majstrovstvách sveta Oceánskej futbalovej konfederácie (OFC).Tu sa príbeh začína. Keď sa Waititi dozvedel o epickom zlyhaní a príbehu tímu outsiderov, ktorým sa nakoniec splnili sny, vedel, že tento film musí natočiť.

“Počas celého procesu bola Taikovou hlavnou prioritou autenticita, najmä pri zobrazovaní polynézskej kultúry,” hovorí producent Basch, ”Venovali sme veľkú pozornosť každému aspektu produkcie, vrátane obsadenia, kostýmov a dizajnu, aby sme zabezpečili autentické zobrazenie amerických Samojčanov a ich prostredia.”Waititi a jeho producenti zhromaždili pôsobivé obsadenie známych tvárí a nováčikov, pričom využili veľkú a rôznorodú skupinu hercov, ktorí reprezentujú polynézsky trojuholník – oblasť Tichého oceánu s tromi ostrovmi Havaj, Veľkonočný ostrov a Nový Zéland. Obsadenie zahŕňa aj impozantné herecké talenty Michaela Fassbendera, Elisabeth Mossovej a Willa Arnetta. A pridali aj komediálne cameá Rhysa Darbyho, Angusa Sampsona a Luka Hemswortha.”K filmu sme pristupovali ako k rodinnému projektu. Na Americkej Samoe poznám veľa ľudí a s mnohými z tohto štábu pracujem už roky,” povedal Waititi, “Tým, že som bol v blízkosti svojich ľudí a polynézskej kultúry, bolo to ľahké. Aspoň jeden gól pôsobí prirodzenejšie ako ktorýkoľvek iný film, ktorý som nakrútil.” Základnými hodnotami života Americkej Samoy sú nezištnosť a priority viery, rodiny a prijatia. Tie sú priamym protikladom ignorancie a hnevu, ktoré si so sebou nesie tréner Thomas Rongen, keď na začiatku filmu prvýkrát prichádza do krajiny. Keď sa Rongen otvorí americkému samojskému spôsobu života, otvorí sa aj jeho srdce. Waititi sa mohol spoľahnúť na herecké obsadenie, aby zabezpečil autentickosť. “Mnohí z hercov, ktorí stvárňujú hráčov v tíme, sú moji priatelia, ktorých poznám od Nového Zélandu až po Samou,” podelil sa o svoje skúsenosti,  “Mať ich tam, aby sa zachovala kultúrna špecifickosť, bolo nesmierne dôležité. Vždy som sa na nich mohol spoľahnúť, že mi dajú vedieť, ak sa mi niečo nezdalo úplne správne alebo autentické.”Aspoň jeden gól navyše pripomína divákom, že podstata súťaže nie je definovaná tým, čo sa deje na ihrisku, ale predovšetkým vzťahmi a ponaučeniami získanými mimo ihriska.

Srdečnú komédiu Aspoň jeden gól prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 28. decembra.

PR: Perla Žinčíková