K Vianociam vychádzajú LP a CD reedície prvých dvoch albumov najväčšej slovenskej speváčky Mariky GOMBITOVEJ

Dievča do dažďa je legendárny debutový štúdiový album najväčšej slovenskej speváčky modernej populárnej hudby Mariky Gombitovej. Album pôvodne vyšiel v roku 1979 a spolu s Marikou ho nahrali členovia skupiny Modus (v ktorej Marika v tom čase pôsobila) a viacerí významní hostia. Autorsky album pripravili predovšetkým Janko Lehotský a Pavol Hammel (hudba) a samozrejme Marikin dvorný textár Kamil Peteraj, ktorý bol aj umeleckým producentom albumu, hoci v tej dobe to nikto takto nedefinoval. Album priniesol 13 nových pôvodných skladieb, medzi nimi aj neskorší hit 20. storočia, nesmrteľnú pieseň Vyznanie. 

Na debutový album nadviazala v roku 1981 jej druhá štúdiová LP-platňa Môj malý príbeh. Mariku tu opäť sprevádza skupiny Modus, pričom jej základný autorský tím (Lehotský, Hammel, Peteraj) posilnil skladateľ Ján Lauko a ako autorka hudby sa tu po prvýkrát predstavila v troch skladbách aj samotná Marika. Zaujímavý je Marikin posun k obsahovo i výrazovo náročným, šansónovo ladeným piesňam (Cirkusový kôň, Pomätená, Môj milý), ktoré predstavujú umelecký vrchol albumu. Táto poloha je vyvážená pozoruhodnými dobovými hitmi (Deň letí, Planéta nádej) a spolu tak ukazujú Mariku ako komplexnú speváčku na začiatku jej veľkej kariéry.

“Vydavateľstvo Opus dalo Marike Gombitovej šancu, keď mala 23 rokov (jej debutový album vyšiel v roku 1979) a Marika ju dokonale využila. Opus sa k Marike vracia aj dnes a po 44 rokoch prináša obnovenú vinylovú reedíciu celej jej opusovskej diskografie. A to v čase, keď sa Marika po dlhšom čase vracia na koncertné pódiá veľkými koncertami v Prahe. Jednoducho Marika tu bola, je a bude a stále je najlepšia,” vyjadril sa Július Kinček, riaditeľ vydavateľstva OPUS. 

Zoznam piesní na LP a CD Dievča do dažďa:

01. A1 LÁSKA

02. A2 SEDEM TÝŽDŇOV

03. A3 ZELENÝ MÁJ

04. A4 NAPÍŠ

05. A5 STUDŇA

06. A6 NOSTALGIA

07. A7 MARATÓN

08. B1 KUFOR A ŠÁL

09. B2 KRÁĽ SMIECH

10. B3 PIESEŇ NAOPAK

11. B4 VÝPREDAJ

12. B5 VYZNANIE

13. B6 EPILÓG 

Zoznam piesní na LP a CD Môj malý príbeh:

01. A1 PLANÉTA NÁDEJ

02. A2 CIRKUSOVÝ KÔŇ

03. A3 POMÄTENÁ

04. A4 HVIEZDY OD KONCA SVETA

05. A5 SVET STROMOV

06. B1 PIESEŇ NA TISÍC A JEDNU NOC

07. B2 MALINOVÝ DÁŽDNIK

08. B3 DEŇ LETÍ

09. B4 KEĎ ZAMETÚ

10. B5 MÔJ MILÝ

11. B6 NA ROZLÚČKU 

PR: Renáta Tomášová