Kompromitujúca nahrávka môže zmeniť dejiny. Tvorcovia špionážneho trileru Vlny s Pauhofovou a Maštalírom predstavujú prvé zábery  

Už onedlho vstúpi do kín veľkolepý film Jiřího Mádla Vlny. Snímka nakrútená podľa príbehu reálnych ľudí zavedie divákov do Československého rozhlasu, kde sa odohráva tvrdý súboj medzi novinármi a tajnými službami. „Bez nezávislých novinárov slobodná spoločnosť neprežije, a preto by sme si ich mali vážiť, podporovať ich a chrániť pred akýmikoľvek útokmi,“ hovorí producentka Wanda Adamík Hrycová. V hlavnej ženskej úlohe sa predstaví Táňa Pauhofová, diváci sa môžu tešiť aj na Tomáša Maštalíra, Martina Hofmanna, Vojtěcha Koteka a na ďalšie herecké esá.

Vlny podľa producentky ukazujú, že hrdinom sa človek nerodí, ale stáva sa ním. „Obvykle vo vypätých chvíľach, keď sa v jednom momente musí rozhodnúť medzi tým, čo je správne a čo výhodné. Film nám ukazuje, prečo sú práve novinári strážcami demokracie, ktorej základnými stavebnými piliermi sú sloboda slova a nezávislé médiá, čo nie sú poplatné moci a vládnucim stranám,“ ozrejmuje. Na spoluprácu ju oslovila Monika Kristl, česká producentka filmov režiséra, scenáristu a herca Jiřího Mádla. „Po prečítaní Jirkovho scenára som hneď vedela, že na tomto projekte chcem participovať, pretože mám k hlavnej téme veľmi blízko. Som „twisťácke dieťa“, ktoré vyrastalo medzi novinármi v mečiarovských v časoch, keď sloboda slova a nezávislosť médií neboli samozrejmosťou, a keď si sprostredkovanie pravdy vyžadovalo veľkú odvahu. Nikdy by mi však nenapadlo, že tento film v čase svojho dokončenia získa takú aktuálnosť, ako dnes,“ dodáva.

Dej filmu zavedie divákov do slávnej redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu, kde pod vedením Milana Weinera pracujú odvážni novinári – celebrity svojej doby, ktorých plagáty zdobia steny mnohých domácností. Medzi vtedajšie ikony Věru Šťovíčkovú, Luboša Dobrovského či Jiřího Dienstbiera prichádza mladík Tomáš. Netuší však, že miestni redaktori sú v hľadáčiku tajných služieb, ktorým prekáža slobodné a necenzurované vysielanie rozhlasu. O činnosť redakcie sa začnú zaujímať ešte viac, keď sa objaví kompromitujúca nahrávka, ktorej odvysielanie môže zmeniť celé dejiny. Čas sa kráti, napätie stúpa, treba konať. Ochráni Tomáš svojho mladšieho osirelého brata alebo sa spolu s ďalšími kolegami zapíše do histórie a zmení osud krajiny?

Podľa Wandy Adamík Hrycovej treba špionážny triler vidieť v kine, na veľkom plátne. „Tandem režiséra a fantastického slovenského kameramana Martina Žiarana vytvoril napínavý veľkovýpravný film. Je to dychberúci zážitok,“ tvrdí. Jedinečné je použitie najnovších filmových technológií. „Jirko s Martinom našli doteraz nezverejnené archívne zábery z roku 1968 a vďaka digitalizácii a vizuálnym efektom ich zapracovali do filmu tak, že diváci neuvidia rozdiel medzi starými zábermi a teraz nakrúteným materiálom. Spôsobí im to autentický dojem a mimoriadne silné emócie,“ zdôrazňuje. 

Autor filmu je od detstva fascinovaný rozhlasom, a preto vo filme, ktorý je zároveň poctou práci redaktorov, čerpal zo spomienok novinárov Jana Petránka, a najmä Věry Šťovíčkovej. „Pani Šťovíčková bola pre mňa základným pilierom, otvorila dvere k ostatným postavám. A odhalila aj niečo, čo nebolo známe. V učebniciach sa to neučí a my s touto takmer zabudnutou informáciou vo filme pracujeme,” prezrádza Jiří Mádl. Hlavnú úlohu redaktora Tomáša zveril režisér Vojtěchovi Vodochodskému, známemu napríklad z minisérie Iveta (kde stvárnil speváka Petra Sepešiho), hlavnú ženskú postavu redaktorky Věry Šťovíčkovej Táni Pauhofovej. Účinkovanie vo filme prijali aj Tomáš Maštalír, Martin Hofmann, Stanislav Majer, Vojtěch Kotek, Jevgenij Ivanovič Libezňuk či Michaela Majerníková.

Vlny produkuje spoločnosť Dawson Films, koproducentmi sú Český rozhlas, Česká televízia, Barrandov Studio a. s., Innogy, Wandal Productions a RTVS. Film podporili Štátny fond kinematografie ČR, Audiovizuálny fond Praha, Plzenský kraj a Audiovizuálny fond SK.

Distribútor filmu Bontonfilm plánuje premiéru v kinách 1. augusta 2024.

PR: Radomír Brhlík