Kôň je príbeh aj o tom, ako ľudia zhadzujú svoje masky

Martin Šulík patrí dlhodobo medzi najzaujímavejších slovenských režisérov. Slovenské kiná uvedú už 2. novembra jeho posledný film Kôň, k tvorbe ktorého si už priam klasicky prizval ako spoluscenáristu Mareka Leščáka, kameramana Martina Štrbu a producenta Rudolfa Biermanna. 

Trailer k filmu

Kde sa tu ten Kôň vzal?!?

Asi takto znie otázka, ktorú si učiteľ Dušička (Daniel Fischer) kladie, keď na Vianoce objaví vo svojom byte koňa. Situácia je o to absurdnejšia, že býva v byte na druhom poschodí činžiaku. Nepamätá si, ako sa k nemu kôň dostal, nevie, ako sa ho zbaví. Prítomnosť cirkusového koňa sa stáva zdrojom nielen bizarných situácií, ale aj katalyzátorom jeho vzťahov v živote. Dušička spoznáva skutočnú tvár ľudí, ktorí ho obklopujú. Pretože vo vyhrotenej situácii všetci strácajú svoje masky. V hlavnej úlohe sa predstaví Daniel Fischer.

Učiteľ Dušička si uvedomí tlaky, ktorým musí odolávať v osobnom i pracovnom živote a pochopí, že okolie ho núti ku kompromisom, ktoré sa mu priečia. Učí sa preto hľadieť na život s dovtedy nepoznaným nadhľadom. Na pozadí netradičnej témy tvorcovia vykresľujú vzťahy medzi ľuďmi a upozorňujú na spoločenské normy, ktoré vytvárajú limity v nás a vôkol nás. “Viktor, ty nechápeš, že toto je principiálna vec?” hovorí hlavný hrdina svojmu kamarátovi Viktorovi (Braňo Bystriansky) a rozvíja teóriu o tom, ako sa v dnešnej spoločnosti každý každému prispôsobuje a už takmer nemá nárok na svoje vlastné súkromie a presvedčenie.“ Naozaj sa nedá ani popísať, akú Martin Šulík dokáže na pľaci vytvoriť láskavú, príjemnú atmosféru,” povedal Daniel Fischer, “Bola to asi najkrajšia práca, akú som absolvoval.”Kôň vznikol v koprodukcii RTVS, spoločnosti Titanic a InFilm Praha.

Snímku Kôň prináša prináša do kín distribučná spoločnosť Garfield Film už 2. novembra.

PR: Perla Žinčíková