Lucron investuje milióny do modernizácie Kopčianskej

Spoločnosť Lucron, ktorá stavia v Petržalke novú štvrť Nesto, financuje v rámci vyvolanej investície modernizáciu prepojenia Kopčianskej a Bratskej ulice. Cieľom investície za približne 900-tisíc eur, ktorá bude ukončená začiatkom novembra, je zvýšenie kapacity  križovatky týchto dvoch ulíc. V ďalšej fáze plánuje Lucron dokončiť prepojenie medzi Kopčianskou a Bratskou cez územie Nesta, čím vznikne priame napojenie novej štvrte na diaľnicu D2 cez Bratskú ulicu. Celkové vyvolané náklady na rekonštrukciu Kopčianskej ulice a súvisiacej infraštruktúry sa odhadujú na úrovni 2,7 milióna eur.

V križovatke Kopčianska-Bratská pribudnú semafory

Mimoúrovňová križovatka Kopčianskej a Bratskej ulice zažíva najmä v dopravnej špičke nápor áut. V rámci aktuálnej rekonštrukcie v križovatke pribudne svetelná signalizácia a zvýši sa jej kapacita. „Modernizáciou predĺžime odbočovací pruh z Kopčianskej v smere od Nesta na Bratskú, vymení sa asfaltový povrch spolu so súvisiacimi opravami cestného telesa a pribudne nová cestná signalizácia na nadjazde smerom na Bratskú ulicu. Tieto zmeny uľahčia orientáciu vodičov v križovatke a zabezpečia výrazne plynulejšie a pohodlnejšie odbočovanie,“ hovorí development manažér projektu Nesto Michal Brúsil. Finančné náklady na modernizáciu sa odhadujú na 900-tisíc eur. Modernizácia križovatky prebieha v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta Bratislavy.

Už druhá rekonštrukcia Kopčianskej za posledné tri roky

Kopčianska ulica sa vďaka výstavbe Nesta za posledné tri roky modernizuje už na druhom dôležitom úseku. Prvá rekonštrukcia v roku 2020 zabezpečila predĺženie ulice a sprejazdnenie až k rakúskym hraniciam a priniesla 850 metrov novej cesty vrátane kompletnej rekonštrukcie, predĺženia inžinierskych sietí pre projekt Nesto aj okolité stavby, ako aj vybudovania otočiska pre MHD so zázemím pre vodičov autobusov. 

Súčasťou prác bolo aj vybudovanie obojsmernej cyklotrasy, ktorá prepája územie od rakúskeho Kittsee až do centra Bratislavy. Staré Mesto je z Nesta dostupné výlučne po cyklotrase za 16 minút, autom cesta trvá v priemere 6 minút. 

Pri vojenskom cintoríne pribudol revitalizovaný lesopark

Aktuálnou rekonštrukciou Kopčianskej ulice sa opäť o niečo skvalitní obsluha a dostupnosť tohto územia, ktoré mnohí Bratislavčania už dnes využívajú na aktívny oddych. Kopčianska ulica sa vďaka výstavbe Nesta stáva modernou komunikáciou, ktorú budú využívať nielen budúci obyvatelia novej štvrte, ale aj turisti a návštevníci bunkrov a susedného vojenského cintorína. „V blízkosti vojenských pamiatok sme nedávno revitalizovali aj lesopark. Pri týchto pamiatkach, ktoré sú prirodzene zapracované do projektu Nesta a odkazujú na historický odkaz územia, pribudla nová oddychová zóna,“ hovorí Michal Brúsil.

Jej súčasťou sú zastrešené piknikové sedenia, lavičky a ležadlá. Nechýba ani možnosť opekania na dvoch griloch a koše na separovanie odpadu. Celý lesopark tak skrášľuje okolie Nesta a vytvára atraktívne miesto pre verejnosť s možnosťou piknikov či oddychu pre cyklistov, ako aj podmienky pre školské výlety po stopách dejín. Revitalizácia je ďalšou z investícií developera do zelene v okolí budúcej mestskej štvrte. Ešte pred začatím výstavby prebehla na hranici územia výsadba takmer 600 stromov a 1700 kríkov. 

Priame napojenie Nesta na D2 pribudne v roku 2026

Lucron plánuje prepojiť Nesto s Kopčianskou a Bratskou ulicou aj cez územie Nesta. Tým vznikne priame napojenie novej štvrte na diaľnicu D2 cez Bratskú ulicu. „Naším cieľom je dokončiť túto výstavbu v roku 2026,“ deklaruje Michal Brúsil. 

Štvrť pre všetky generácie s dobrou vybavenosťou

Nesto je koncipované tak, aby bolo živé a pestré. A to aj zložením obyvateľov – od mladých ľudí cez rodiny až po starších ľudí, ale tiež vďaka ponuke bývania, ktorá kombinuje byty v osobnom vlastníctve a koncept komerčného nájomného bývania. Prvých 164 bytov v zóne C bude dokončených v priebehu roka 2024. 

Štvrť Nesto vzniká na princípoch 20-minútového mesta, aby všetko v novej štvrti bolo blízko a jej obyvatelia neboli nútení pri každej potrebe cestovať. Preto tu okrem kvalitného bývania vznikne aj množstvo príležitostí na prácu, obchody, škôlka, škola, ale aj priestory na šport a oddych. V celej štvrti vznikne množstvo komunitných priestorov s ihriskami. Unikátom je koncept južného námestia, ktoré plynulo prepojí verejné priestory s obytnými časťami a bude naplno slúžiť obyvateľom a návštevníkom. 

O spoločnosti Lucron

Lucron je významný rezidenčný developer, ktorý stojí za najambicióznejšími stavbami na Slovensku. Je súčasťou medzinárodnej skupiny iko real estate, pôvodom z Luxemburska, ktorá má viac ako 30-ročné skúsenosti v realitnom biznise. Špecializáciou Lucronu sú veľké, primárne rezidenčné developerské projekty a tvorba ucelených urbanistických celkov, s dôrazom na moderný a prívetivý urbanizmus, životné prostredie, moderné technológie a na verejné priestory. K najznámejším projektom patria Vydrica, mestské štvrte Nesto a trnavská Arboria, Urban Residence, Malé Krasňany, Eden Park a taktiež Rakyta – nový projekt v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. 

Zdroj: videopressagency.sk