Mladí športovci začali cestu v stopách ikon, otvorili ZOH mládeže 2024

Bola to oslava kórejskej kultúry a tradícií zmixovaná s tradičnými ceremóniami. V kórejských mestách Kangnung a Pjongčang sa začali IV. zimné olympijské hry mládeže. Slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli niesli skokanka na lyžiach Tamara Mesíková a biatlonista a bežec na lyžiach Michal Adamov. Podujatie otvoril kórejský prezident Joon Suk-jeol.

Otvárací ceremoniál sa konal súčasne na rýchlokorčuliarskom ovále v Kangnungu a v športovej hale v Pjongčangu. Kórejskú kultúru počas neho oslavovalo 300 umelcov, tanečníkov a spevákov.

Vyše 6000 divákov na rýchlokorčuliarskom ovále v Kangnungu si vychutnalo vystúpenia chlapčenskej skupiny LUN8, dievčenskej Triple S, raperov Y2K92, Ash Island a Changmo, tanečníkov Ambiguous Dance Company i skupiny tradičného kórejského tanca Lennalchi.

Chvíľa pre športovcov

Športovci a členovia jednotlivých výprav na rozdiel od iných ceremoniálov nastúpili hneď v úvode a po úvodnom pripomenutí Pjongčangu 2018 sa začalo tradičné defilé výprav. Ako prví vyšli na plochu rýchlokorčuliarskeho oválu v Kangnungu už tradične Gréci, ako posledná 78. krajina išla domáca Kórejská republika. Slovenská vlajka sa na ploche zjavila ako 31. v poradí.

„Som prvýkrát na podobnom otváracom ceremoniáli. Štartoval som síce vlani na zimnom EYOF vo Friuli Venezia Giulia, ale tam som na otvorenie nešiel, keďže bolo ďaleko z nášho hotela. Teraz som si túto príležitosť nemohol nechať ujsť. Byť vlajkonosičom je veľká pocta,“ povedal Michal Adamov.

„Vlani som bola na otvorení zimného EYOF. Pred ceremoniálom som mala trocha obavy, či budeme vládať niesť vlajku. Bol to však veľký zážitok,“ doplnila s úsmevom Tamara Mesíková.

Po vlajkovej ceremónii zaujali vystúpením na rolbe raperi Y2K92 a v rámci ceremoniálnej časti so vztyčovaním olympijskej vlajky sa športovcom prihovoril prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach: „Toto je vaša chvíľa. Idete v šľapajach športových ikon, ktoré sa zapísali do olympijskej histórie práve tu, na zimných olympijských hrách Pjongčang 2018. Teraz je rad na vás. Dajte zo seba na svojej prvej olympijskej súťaži všetko. Nájdite si nových priateľov. Žite olympijskými hodnotami. Vážte si sami seba. Rešpektujte svojich súperov. Rešpektujte pravidlá. Užívajte si olympijské zážitky! Toto je váš čas – spoločne rásť – a navždy žiariť!“ odkázal účastníkom Thomas Bach.

Krátko po 21.00 h miestneho času zapálil olympijský oheň akrobatický lyžiar Lee Jeong-min, ktorý bude súťažiť v Kangwone 2024 a reprezentuje budúce olympijské hviezdy.

PR: Peter Pašuth