Nestarnúce hity Mariky GOMBITOVEJ vychádzajú na LP a CD reedíciách SLNEČNÝ KALENDÁR a MINCE NA DNE FONTÁN

Minulý rok vydavateľstvo OPUS začalo s vydaním reedícií albumovej diskografie legendy slovenskej a českej populárnej hudby Mariky Gombitovej. V tom čase vyšli jej prvé dva albumy Dievča do dažďa a Môj malý príbeh na CD a vinyle. Hovorí sa, že žiadny umelec nemá také oddané publikum a fanúšikov ako Marika GOMBITOVÁ. Stala sa hudobnou ikonou, získala mnohé ocenenia ako Speváčka storočia, Žena 21.storočia, Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo a tento rok sa stala laureátkou Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla. 

V týchto dňoch sa môžu jej priaznivci tešiť na ďalšie dva albumy, ktoré vychádzajú v reedícii na vinyle aj CD – Slnečný kalendár a Mince na dne fontán.

Slnečný kalendár je v poradí tretím štúdiovým albumom, ktorý vydalo legendárnej Marike Gombitovej vydavateľstvo Opus v roku 1982. Marika tu úspešne nadviazala na svoje predchádzajúce albumy a pripravila so svojím tímom pestrú kolekciu piesní vrátane hitov Máš v rukáve máj, Územie zázrakov či Deň veľkých nádejí. Jednotlivé piesne vytvorili skladatelia Ján Lehotský, Ján Lauko, Pavol Hammel a v dvoch prípadoch aj samotná Marika, pričom texty napísal jej najbližší spolupracovník Kamil Peteraj. Mariku sprevádza skupina Modus vo svojej dobovej zostave. Je to prvá platňa, ktorú Marika naspievala po nehode. Vrátila sa k mikrofónu s rozhodnutím spievať o obyčajných veciach, ktoré práve tým, čo prežila, nadobúdajú jednoduchú, prirodzenú krásu a optimizmus.

Mince na dne fontán je pozoruhodný titul, ktorý pôvodne vyšiel v roku 1983. Sú to vlastne dva albumy v jednom, ktoré zjednocuje hlavná interpretka a jej dvorný textár Kamil Peteraj. Skladby na prvý album si Marika skomponovala sama a nahrala ich so špeciálne zostavenou štúdiovou skupinou vedenou Lacom Lučeničom. Skladby na druhý album skomponoval Marike Janko Lehotský a nahrala ich spolu so skupinou Modus. Vznikla tak zaujímavá hudobná konfrontácia dvoch hudobných prístupov na v tej dobe netradičnom dvojalbumovom formáte. Za tento album získala Zlatý erb vydavateľstva OPUS za najlepšiu nahrávku roka.

Zoznam piesní na albume Slnečný kalendár:

01. MÁŠ V RUKÁVE MÁJ

02. CUKRÁREŇ NA DLANI NÁMESTIA

03. SRDCIA DIEVČAT

04. ROZHOVOR S NEZNÁMOU

05. TICHÁ DOHODA

06. PRELIETAVÝ

07. ÚZEMIE ZÁZRAKOV

08. TRIDSAŤ STUPŇOV V TIENI

09. SLNEČNÝ KALENDÁR

10. DEŇ VEĽKÝCH NÁDEJÍ

Zoznam piesní na albume Mince na dne fontán:

01. A1 SKÚŠKA PRVÝCH ŠIAT

02. A2 MUŽ NULA

03. A3 MÔJ BRAT STROM

04. A4 DETI Z DOMOVOV

05. A5 BEH DO SLNKA

06. B1 KÚSOK ŠŤASTIA

07. B2 KEĎ SVITÁ POD SRDCOM ŽIEN

08. B3 PÁN NIK

09. B4 LIETAŠ V TOM

10. B5 CENA PRIATEĽOV

11. C1 ZELENÁČ MÁJ

12. C2 DIEVČA S KRÁSNOU TVÁROU

13. C3 SMETIARSKY KRÁĽ

14. C4 VÝŤAH DO NEBA

15. C5 CESTY

16. D1 ŠKOLSKÁ LAVICA

17. D2 SVIATOK POCHYBNOSTÍ

18. D3 TABLETKA ÚDEL

19. D4 NOČNÉ KUPÉ

20. D5 CENA POKLADOV

PR: Renáta Tomášová