Perinbaba a Juraj Jakubisko sa môžu z neba usmievať. Film Perinbaba a dva svety videlo počas prvých dní viac ako 50 000 divákov

Nenahraditeľný svet fantázie slovenského Felliniho, ako Juraja Jakubiska mnohí nazývajú, pritiahol do kinosál počas predpremiér a prvého víkendu presne 52 670 ľudí, čo je najlepší výsledok spomedzi všetkých filmov uvedených do slovenských kín v roku 2023. Rozprávka Perinbaba a dva svety bola okrem toho počas takzvaného premiérového víkendu nasadená do rekordných 101 kín.

V celkovom otváracom výsledku (návštevnosť počas prvých štyroch dní v kinách + predpremiér) Perinbaba dokonca tesne prekonala aj hollywoodsky megahit Barbie (52 581 divákov) a predbehla i snímky Nikdy nehovor nikdy (49 869), Strážcovia galaxie 3 (45 052) či Oppenheimer (41 310). 

TOP 10 štartov filmov v slovenských kinách v roku 2023 (1. víkend vrátane predpremiér)

1. Perinbaba a dva svety – 52 670 divákov

2. Barbie – 52 581 divákov

3. Nikdy nehovor nikdy – 49 869 divákov

4. Strážcovia galaxie 3 – 45 052 divákov

5. Labková patrola vo veľkofilme – 42 937 divákov

6. Oppenheimer – 41 310 divákov

7. Super Mario Bros. vo filme – 39 915 divákov

8. Rýchlo a zbesilo 10 – 39 657 divákov

9. Päť nocí u Freddyho – 34 427 divákov

10. John Wick 4 – 32 281 divákov

„Po celý čas som dostával od divákov listy so žiadosťou, aby som nakrútil pokračovanie. Dlho som váhal… Po tridsiatich piatich rokoch som sa však rozhodol nakrútiť iný príbeh – Perinbaba a dva svety. Sen vo sne, príbeh v príbehu. Pretože vždy máme možnosť si vybrať jeden z dvoch svetov. Zázraky sa nestávajú iba vo sne, ale i v živote. Ak po niečom skutočne túžime, splní sa nám to…“ vyjadril sa svetovo uznávaný režisér Juraj Jakubisko pred začiatkom nakrúcania. 

Jeden z najočakávanejších slovenských filmov súčasnosti uviedol do kín Bontonfilm 7. decembra 2023. „Verím, že po rozprávke Perinbaba a dva svety si každý, kto to uvidí, môže povedať, aj mne sa môže splniť sen, veď aj ja môžem byt šťastný, keď budem chcieť a budem po tom túžiť, aj ja budem milovať, budem milovaný, keď verím v lásku, keď verím, že láska nás obklopuje, a keď verím, že lásku, ktorú dávame my svetu a okoliu, dáva okolie a svet nám,“ povedala producentka Deana Jakubisková.

Do pokračovania pôvodnej Perinbaby, ktorá mala premiéru na festivale v Benátkach v roku 1985, vracajú tvorcovia s použitím nových trikov a špeciálnych technológií na plátno v postave Perinbaby ikonickú taliansku herečku Giuliettu Masinovú. Diváci môžu vidieť aj milovanú Alžbetku, ktorú aj tentokrát stvárňuje Petra Vančíková-Kolevská či obávanú Zubatú (Albín Medúz, Darija Pavlovičová, Ľudmila Swanová a ďalší). V hlavnej úlohe Lukáša sa predstavuje herec a influencer Lukáš Frlajs, jeho partnerku si zahrala baletka zo SND Valéria Frištik. Ďalších postáv sa zhostili Andrea Verešová, Ivan Romančík, René Štúr, Ľubomír Paulovič a poslednýkrát vo filme aj Dan Nekonečný. 

Magický príbeh Perinbaba a dva svety vznikol v produkcii spoločností J&J Jakubisko Film Europe v koprodukcii s TV JOJ a Štúdiom 727. Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond v spolupráci so Slovenským plynárenským priemyslom, a. s., a Státním fondom kinematografie.

PR: Lucia Muráriková