Jedným z hlavných ukazovateľov pokroku v pôrodníctve je práve znižovanie počtu epiziotomií (nástrihov hrádze). Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) by ich lekári mali robiť maximálne pri každom desiatom pôrode (10 %). Na Slovensku sa však ešte v roku 2011 robili u 67 % pôrodov a odvtedy chýbajú oficiálne dáta. Naše údaje sú však povzbudivé – v roku 2019 jej poistenkám lekári urobili nástrih pri 37 % pôrodov, do roku 2024 postupne klesali na 15 %.
V Českej republike, ktorá má na rozdiel od Slovenska detailné oficiálne dáta, robia epiziotómiu v priemere pri každom piatom pôrode (20 %). Číslo sa však líši od pôrodnice k pôrodnici – niektoré uvádzajú 10 %, iné, kde majú lekári silný návyk robiť nástrihy, aj vo viac, ako polovici prípadov (60 %).
Sekcií však neubúda
Pozitívnym signálom by bol aj klesajúci počet cisárskych pôrodov. Zatiaľ sa tak nedeje, sekcie na Slovensku dlhodobo tvoria 30 % pôrodov, v Čechách je to 26 %. Pozreli sme sa aj na to, aká je situácia v Holandsku, ktoré má jedno z najvyspelejších zdravotníctiev na svete. Sekciou tam prebieha 18 % pôrodov. Podľa SZO je obhájiteľný percentuálny počet cisárskych rezov 10 až 15 %.
Pomer medzi vlaňajšími plánovanými a akútnymi sekciami našich poisteniek bol podobný – 60 % sekcií bolo plánovaných a 40 % akútnych. Z údajov z roku 2019 za celé Slovensko vyplýva, že plánovaných bolo až 80 % cisárskych rezov. V ČR je pomer 60:40 a v Holandsku je plánovaná len polovica sekcií.
Ide o náročnú gynekologickú operáciu, ktorá so sebou nesie vyššiu mieru rizika a komplikácií. Okrem toho je takýto pôrod takmer o 90 % drahší ako vaginálny. Priemerná cena za vaginálny pôrod v roku 2023 bola 1 235 € a za sekciu 2 336 €.
Počet gynekológov
O úrovni starostlivosti o rodičky hovorí aj údaj o počte gynekológov na 100-tisíc obyvateľov v krajine. Priemer EÚ je 18,3. My v Dôvere máme zmluvy s ešte o niečo vyšším počtom – 18,5. Oficiálne údaje za celé Slovensko opäť chýbajú. V Holandsku je to 9,8 a Česká republika má až 30 gynekológov na 100-tisíc obyvateľov.
Holandsko je však špecifické v tom, že o zdravé ženy sa pri pôrode starajú najmä pôrodné asistentky, a nie gynekológovia. Často i viacnásobná matka pri pôrode ani raz nemala gynekológa. Počas tehotenstva ženám v krajine tulipánov robia menej vyšetrení ako na Slovensku a z verejného zdravotného poistenia je tam plne hradený iba domáci pôrod. Za pôrod v zdravotníckom zariadení, ktorý neodporučí lekár, sa dopláca (uniesť náklady pomáha doplnkové zdravotné poistenie). Navyše, ak už žena rodí v pôrodnici, štandardom je ambulantný pôrod – matka s dieťaťom odchádzajú domov už 3-4 hodiny po pôrode alebo ráno.
Chýbajúce dáta
Z oficiálnych údajov ČR vyplýva aj to, že bonding (položenie novorodenca ešte pred jeho umytím a vyšetrením na hruď matky) robia pri 61 % pôrodov, podviazanie pupočníka odkladajú pri 58 % pôrodov a včasné priloženie bábätka k prsníku matky umožňujú pri 66 % pôrodov. Porovnanie so Slovenskom sa nám nepodarilo urobiť, pretože takéto údaje NCZI nezverejňuje.
Pre matky sú to však dôležité informácie, na základe ktorých sa neraz rozhodujú, v akom zariadení privedú na svet svoje dieťa.
Pokles pôrodnosti
Ako na Slovensku, tak aj v Českej republike po pandemickom roku 2021 prudko klesol počet narodených detí. Podobný vývoj zaznamenalo aj Holandsko. Vlani sa podľa Štatistického úradu v Slovenskej republike narodilo 46 241 živých detí, čo je o 10 324 detí menej, ako v roku 2021. Pôrodnosť bola najnižšia za posledných sto rokov.
Pozreli sme sa, či je za poklesom pôrodov v našom poistnom kmeni pokles počtu poisteniek v plodnom veku (15-49 rokov). Ak sa znižuje počet žien v plodnom veku, je prirodzené, že sa znižuje aj počet pôrodov. Ale nie je to tak. V roku 2024 bolo oproti roku 2019 o vyše 11 % viac poisteniek vo fertilnom veku (42-tisíc), ale o 4 % pôrodov (760) menej.

TS: Matej Štepianský
redakcia PremiumNews