RTVS si pripomenie 100. výročie narodenia hereckej legendy Jozefa Kronera v televíznom aj rozhlasovom vysielaní

20. marca 2024 uplynie presne 100 rokov od narodenia hereckého velikána Jozefa Kronera. Túto výnimočnú osobnosť slovenskej kultúry si RTVS pripomenie v televíznom aj rozhlasovom vysielaní nielen zlatou televíznou klasikou, ale tiež množstvom rozhlasových hier a reportáží počas marca.

Jednotka

Jednotka si osobnosť Jozefa Kronera pripomenie počas dvoch nedieľ. 17. marca popoludní ponúkne divákom  zlatú klasiku – satirickú komédiu Statočný zlodej podľa divadelnej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Hlavnú úlohu Jožka Púčika stvárnil práve Jozef Kroner. Neskôr večer, po Dueli šampiónov, odvysiela Jednotka prvé dve časti filmovej ságy Tisícročná včela.

V nedeľu 24. marca popoludní sa diváci môžu tešiť na ďalšiu zlatú klasiku – príbeh dvoch priateľov a správcov vysokohorskej chaty Stratená dolinaNeskôr večer, po Dueli šampiónov, bude na Jednotke pokračovať filmová sága Tisícročná včela treťou a štvrtou časťou.

Dvojka

Herecké majstrovstvo Jozefa Kronera si Dvojka bude pripomínať po celý týždeň od pondelka 18. marca do piatka 22. marca v predpoludňajšom slote archívnej dramatiky o 10.00 h, v rámci ktorého postupne uvedie dramatizáciu poviedky Jozefa Kronera Jakubove uniformy (18.3.), televíznu inscenáciu poviedky z knihy Jozefa Kronera „Neobyčajný testament“ s názvom Jubileum (19.3.), muzikál Martina Ťapáka Neďaleko do neba (20.3.), televízne inscenácie Omladnutie (21.3.) a Vietor v starých stromoch (22.3.).

100. výročie narodenia Jozefa Kronera vyvrcholí na Dvojke v deň nedožitého jubilea – v stredu 20. marca. Popoludní o 16.30 h sa diváci môžu tešiť na špeciál denného magazínu Regina. Banskobystrickí tvorcovia relácie ponúknu mimoriadne živé vysielanie priamo z kysuckej obce Staškov – rodiska Jozefa Kronera. Celovečerný program otvorí o 20.10 h portrét zo série Radosť zo života. O 20.35 h bude nasledovať vzácnosť z archívu Slovenskej televízie – trikový televízny film z r. 1965 podľa poviedky Karla Čapka Muž, ktorý vedel lietať, ktorý bol odvysielaný iba raz, na Vianoce 1966. Prvá repríza práve na storočnicu J. Kronera však bude obnovenou premiérou, nakoľko diváci budú môcť sledovať tento výnimočný titul vďaka digitálnej retuši po prvýkrát v novej kvalite a vo vysokom rozlíšení. Na obrazové korekcie dohliadala legenda slovenského kameramanstva Stanislav Doršic. Neskôr večer odvysiela Dvojka oscarový Obchod na korze (o 20.55 h) a televízny film Kým kohút nezaspieva (o 23.00 h). 

Rádio Slovensko pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Kronera ponúkne poslucháčom tematický Príbeh na týždeň – 5 častí pravidelnej rubriky, nielen s využitím rozhlasového archívu, ale aj s rozhovormi s rodinnými príslušníkmi a spolupracovníkmi Jozefa Kronera od pondelka 18. marca do piatku 22. marca vždy o 11.40 h. V deň výročia, v stredu 20. marca, bude výročie rezonovať aj v rubrike Historický kalendár a osobnosti Jozefa Kronera bude venované aj ranné vysielanie Rádia Slovensko.

Rádio Devín  pripravuje Týždeň s Jozefom Kronerom, ktorý vyplní vysielanie od 16. do 22. marca

V sobotu 16. marca začne tematické vysielanie o 09.00 h rozprávkovou hrou Kráľ netopierov. Popoludní o 13.00 h ponúkne Rádio Devín rozhlasovú hru pre mládež Starec a počítačový chlapec22.30 h sa poslucháči môžu tešiť na publicistickú reláciu Medzi hlasmi: Jozef Kroner s uvedením krátkych hereckých ukážok z tvorby majstra, ako aj krátke fragmenty z rozhovorov. 

V nedeľu 17. marca ponúkne Rádio Devín o 09.00 h rozprávkovú hru O žuvačkovom kráľovstve večer o 19.00 h rozhlasovú hru: MOLIERE – DON JUAN.

Od pondelka do piatku (18. – 22. marca) odvysiela Rádio Devín pravidelne po 7.00 h Ranníček s rozprávkami Vincenta Šikulu: Vrabčacie rozprávky, ktoré načítal Jozef Kroner. Neskôr večer, o 22.30 h, ponúkne poslucháčom čítanie na pokračovanie: Jozef Kroner: Neobyčajný testament.

V utorok 19. marca uvedie Rádio Devín vo formáte Dramatické Rádio Devín o 20.00 h až dve rozhlasové hry s hlasom Jozefa Kronera: A. Schnitzler: Casanovov návrat domov a Martin Kukučín: Keď báčik z Chochoľova umrie.

V deň výročia, v stredu 20. marca o 17.00 h odvysiela Rádio Devín reláciu Ars litera – Pocta Jozefovi Kroneroviv archíve Slovenského rozhlasu nájdeme vyše tisíc zvukových stôp hereckého umenia Jozefa Kronera, ktorý sa narodil 20. marca 1924. V deň stého výročia narodenia vyberie Eva Reiselová ukážky z bohatej, mnohoročnej a mnohotvárnej tvorby Jozefa Kronera.  Najstarší záznam je z roku 1954 (Eugén Labiche: Pán Pán Perrichon na cestách) jeden z posledných z roku 1995 (Jana Bodnárová: Starec a počítačový chlapec).  O 20.00 h sa poslucháči môžu tešiť na rozhlasovú hru pre mládež Naša pani Anetta.

Tematické vysielanie Rádia Devín bude pokračovať aj v piatok 22. marca o 21.00 h rozhlasovou hrou Bolo to na váš účet, v sobotu 23. marca o 09.00 h rozprávkovou hrou Zlatá priadka v nedeľu 24. marca o 20.00 h rozhlasovou hrou SOFOKLES – Antigona.

Rádio Regina si 100. výročie narodenia Jozefa Kronera pripomenie vo svojom vysielaní na všetkých troch okruhoch v nedeľu 17. marca o 08.00 h rozprávkovou hrou Ako pastierik na oblohe barančeky pásolv stredu 20. marca o 22.00 h rozhlasovou hrou Novomanželia.

Rádio Regina Stred  odvysiela v deň storočnice 20. marca po 11.00 h priamy prenos zo Staškova, z rodného domu Jozefa Kronera. Predpoludňajšie prúdové vysielanie Rádia Regina Stred bude venované stému výročiu narodenia herca Jozefa Kronera a okrem archívnych zvukov poslucháčom ponúknu zaujímavosti o súčasnosti obce a príbehy ľudí, ktorí na Jozefa Kronera spomínajú. Rádio Regina Západ v deň storočnice narodenia 20. marca po 9.45 hv relácii Predpoludnie s Rádiom Regina Západ načrie do rozhlasového archívu a v rubrike Výročia si spolu s poslucháčmi zaspomína na hlas a herecké majstrovstvo Jozefa Kronera.

Radio Slovakia International predstaví výraznú osobnosť slovenského hereckého umenia, Jozefa Kronera, v šiestich jazykoch. 

  • Anglická redakcia do vysielania pripraví reportáž z lokácií v Sabinove, kde sa natáčal Obchod na korze. Film i výkon Jozefa Kronera spomenie vo zvukovej pohľadnici Slovak namedays, v ktorej cudzincom predstavuje princíp menín v kalendári cez významných nositeľov daného krstného mena. Taktiež odvysiela rozhovor so šéfkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Katarínou Krnáčovou o medzinárodnom potenciáli talentu Jozefa Kronera.
  • Nemecká redakcia do relácie o Jozefovi Kronerovi na štvrtok 21. marca pripravuje publicistický materiál, v ktorom sa v zahraničí dozvedia životopisné údaje (narodenie, detstvo, vojna, vzdelanie, období práce v období ČSSR, staroba, úmrtie, vyznamenanie prezidentom in memoriam 2018). Zaznie prejav: K problematike udeľovania Oscara (1966) a nemecky hovoriaci poslucháči RSI spoznajú hlas J. Kronera vďaka pôvodným zvukovým nahrávkam z rozhlasového archívu, zaznie aj herecký dialóg z filmu “Pacho, hybský zbojník”. 
  • Francúzska redakcia ponúkne rozhovor vo francúzštine s Vierou Ďuricovou zo Slovenského filmového ústavu o živote a tvorbe tohto významného slovenského herca. Jozef Kroner porozpráva o festivale v Cannes a o premiére Obchodu na korze v New Yorku. 
  • Ruská redakcia chystá rozhovor s divadelnou vedkyňou,  profesorkou Nadeždou Lindovskou o tom, ako si Slovensko pamätá na Jozefa Kronera. 
  • Španielská redakcia prostredníctvom éteru zavedie poslucháčov do obce Staškov, rodnej dediny J. Kronera a okrem reportážnych vstupov si vypočujú aj rozhovor s Pavlom Gajdošíkom zo Spolku priateľov Jozefa Kronera a s Petrom Palicom, správcom múzea a obyvateľmi obce. V rodnej obci Jozefa Kronera si pripomenú storočnicu jeho narodenia viacerými podujatiami. V rodnom dome herca je malé múzeum, neďaleko sa nachádza náučný chodník Jozefa Kronera, v obci funguje Spolok priateľov Jozefa Kronera.  A samozrejme si ho viacerí z obce pamätajú, lebo sa tam rád vracal. 
  • Krajanská redakcia (v slovenčine): Pri príležitosti 100. výročia narodenia J. Kronera si krajania v zahraničí vypočujú rozhlasové herecké majstrovstvo Jozefa Kronera, aby Slovákom žijúcim v zahraničí predstavili a pripomenuli aj túto stránku jeho bohatej osobnosti. Filmové, divadelné či televízne roly sú veľmi známe, avšak geniálny herec, muž mnohých tvárí i charakterov – Jozef Kroner bol úzko spätý s rozhlasom, prepožičal svoj hlas a herecké umenie obrovskému množstvu postáv v rozhlasových hrách, hrách pre mládež a rozprávkach pre deti.

Rádio Junior Rádio pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Kronera pripravilo výnimočný program. Jozef Kroner bol interpretom mnohých rozhlasových hier, rozprávkových hier, ale aj monologických čítaní predovšetkým pre deti a Rádio Junior sa rozhodlo venovať spomienke na túto významnú osobnosť slovenského herectva celý mesiac vo svojom vysielaní. MESIAC S JOZEFOM KRONEROM môžu poslucháči v spoločnosti Rádia Junior stráviť od 5. marca do 2. apríla. V rámci jednotlivých týždňov sa každý deň objaví vo vysielaní Rádia Junior niektorá významná rola Jozefa Kronera. Vypočuť si budete môcť napríklad pekný a veselý seriál pre najmenších O Pichuľkovi či Hubárske rozprávky Vlada Bednára, v ktorých je Jozef Kroner rozprávačom, ale aj rozhlasovú dramatizáciu hry Karla Čapka O slávnom lúpežníkovi Lotrandovi, kde si Jozef Kroner zahral starého Lotranda, otca mladého zbojníka. Jozefa Kronera budete počuť aj v jeho ikonickej role Martinka Klingáča v rozprávke Zlatá priadka, a taktiež v biblickom príbehu Dávid a Goliáš, ktorý ešte Rádio Junior nikdy neuviedlo. Mnohých poteší aj rozprávka O starčekovi Pomotajčekovi a starenke Marienke. Tvorivú dvojicu – autor Ľubomír Feldek a interpret Jozef Kroner nám pripomenie rozprávka O rozprávkovej niti. Jozefa Kronera predstaví Rádio Junior dokonca aj ako autora, keďže sám nejaké rozprávky aj napísal. Napríklad tú O rybke Beličke. A nebude chýbať ani obľúbená rozprávková hra O žuvačkovom kráľovstve a rozprávková hra Akadémia pána Machuľku.

Rádio Litera venuje spomienke na Jozefa Kronera celý jeden týždeň v rámci svojho vysielania od 18. do 24. marca. Výnimočnou súčasťou vysielania bude rozhlasová hra pre mládež autora Stanislava Lahodného s názvom CESTA VÍŤAZSTVA. PRÍBEH ROALDA AMUNDSENA. Táto hra z roku 1959 nebola v Slovenskom rozhlase dlhé roky vysielaná, je archívnym objavom Rádia Litera. V rámci Spomienky na Jozefa Kronera odvysiela Rádio Litera aj rozprávkovú hru Rudolfa Dobiáša KAMENNÉ SRDCIA z roku 1985. Hra pre mládež SLEPÝ MATEJ z roku 1968 je pôsobivou dramatizáciou literárnej predlohy Ľuda Zúbka s názvom V službách Mateja Hrebendu.

PR: Filip Púchovský