SLOVENSKOM sa ženie vlna ZATVÁRANIA! Definitívne KONČÍ legendárny podnik: Podobný OSUD má čakať aj ďalšie

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Populárny klub Za rampami sa rozhodol do konca tohto roka ukončiť svoju činnosť. Dôvodom je nízky záujem ľudí o kultúru a stále rastúce ceny za nájom a energie. Podobný osud má podľa Asociácia hudobných klubov Slovenska čakať aj ďalšie kluby na Slovensku.

Populárny klub v Novom Meste nad Váhom, Za rampami, sa rozhodol ukončiť svoju prevádzku. “Priatelia, naša jazda trvala 12 rokov a mala viac ako 700 zastávok v podobe rôznych hudobných žánrov, koncertov či tematických párty,” uviedli pre svojich zákazníkov.

Svoj klub otvárali s víziou, že niečo podobné v ich meste chýba: “Klub sme otvorili s vedomím, že presne tento typ kultúrneho priestoru v našom meste chýba a chceli sme to zmeniť. Myslíme si, že sa nám to dokonale podarilo! Momentálne však návštevnosť upadá a nadobudli sme pocit, že tento typ kultúrneho priestoru tu už nie je potrebný.”

Súčasná situácia a neustále zvyšujúce sa ceny nielen energií a nájmu, ich donútila klub zatvoriť koncom decembra: “Koncom decembra naša jazda dorazí do cieľovej stanice a rampy sa zatvoria. Dovtedy nás však určite môžete prísť pozrieť. Zabaviť sa na podujatiach, ktorých už žiaľ bude ako šafránu. Chápeme túto dobu, aj finančnú situáciu ľudí a preto sa vám z celého srdca chceme poďakovať za tie roky, čo ste s nami tvorili náš – váš nádherný klub ZA RAMPAMI.” Od janurára, bude priestor k dispozícii pre nového majiteľa.

Začnú sa kluby vo veľkom zatvárať?

Na pokraji svojej existencie sú podľa Asociácie hudobných klubov Slovenska (AHKS) všetky kluby na Slovensku, ktoré nemajú nejakú finančnú podporu alebo dotácie. Kvôli zvyšujúcim sa cenám, ľudia jednoducho prestávajú tieto zariadenia navštevovať.

Portál MY Trečín, uvádza, že podobný osud môže zasiahnuť aj ďalšie hudobné kluby na Slovensku, a to najneskôr začiatkom budúceho roka.

Ako informoval Marek Svorada, spolumajiteľ klubu, návštevnosť v ich podniku rapídne klesla a už nedokážu financovať jeho prevádzku. K zatvoreniu prispelo aj neustále zvyšovanie cien: „Akonáhle sa ohlásilo zvyšovanie energií, miera inflácie, zdražovanie potravín, začala od tohto bodu radikálne klesať návštevnosť. Teraz od septembra je to ešte horšie, ako to bolo minulý rok v októbri,“ dodal spolumajiteľ.

Mnohé ďalšie kluby sa podľa AHKS ešte nespamätali z pandémie a už musia čeliť aj vysokému zvyšovaniu cien. Situácia je podľa predsedu AHKS zlá vo všetkých hudobných kluboch, ktoré čelia momentálne existenčným problémom. „Dôvody sú jednoznačné. Nízka návštevnosť, ľudia na kultúru míňajú menej a nechodia v takom počte, aby to bolo pre organizátorov rentabilné. Druhý dôvod odpíše väčšinu klubov, ktoré nemajú možnosť podpory a dotácií. Je to cena energií. Tento trend bude u klubov pokračovať,“ vysvetluje Tibor Zelenay, predseda AHKS.

Autor: Adriana Joštiaková

Zdroj: topky.sk