Slovenský realitný trh so silným štartom do roku 2025

Retail a logistika boli v prvom kvartáli 2025 na Slovensku pre investorov najzaujímavejšie

Na začiatku roka prišlo na slovenskom realitnom trhu k výraznému oživeniu investičnej aktivity. Podľa najnovšieho Market Reportu spoločnosti Colliers dosiahol objem investícií za 1. štvrťrok 2025 takmer 300 miliónov eur, čím prekonal polovicu celoročného objemu za rok 2024. Dominantnú úlohu v tomto raste zohrali retailové a logistické aktíva.

Silný záujem investorov a veľké transakcie

Na čele investičného záujmu boli maloobchodné nehnuteľnosti (39 % objemu) a logistické parky (37 %). Medzi najvýznamnejšie transakcie patrí predaj portfólia Tesco parkov maďarskému fondu Shopper Park Plus a akvizícia nákupného centra VIVO! vrátane jeho kancelárskeho portfólia v Bratislave spoločnosťou WOOD & Company, čo potvrdzuje záujem o projekty zmiešaného využitia. Z logistického sektora vynikla kúpa areálu DSV Slovakia spoločnosťou REICO LONG LEASE.

Colliers predpokladá, že celoročný investičný objem v roku 2025 dosiahne 700 až 800 miliónov EUR, pričom investori ostávajú zameraní najmä na priemyselné, logistické a retailové aktíva. Geopolitické riziká, vrátane neistoty v automobilovom priemysle a colných politík, však predstavujú možné faktory spomalenia.

Stabilizácia a rast nájomného za kancelárske priestory v Bratislave

Bratislavský kancelársky trh sa v 1. štvrťroku 2025 vyznačoval nulovým prírastkom novej ponuky, čo prispelo k poklesu miery neobsadenosti na 12,63 % z celkovej ponuky moderných kancelárií o rozlohe 2,05 milióna m².*  Najvyšší záujem bol o priestory triedy A+ spĺňajúce ESG kritériá v oblasti centrálnej biznis zóny, kde sa zároveň očakáva ďalší rast nájomného.

Kľúčovým trendom bola prevaha renegociácií nájomných zmlúv (63 % všetkých transakcií) a zvýšenie prime nájomného na 20 €/m²/mesiac. Významné projekty ako sú Dunaj, Vydrica Office a ZWIRN Office sú vo výstavbe a ich dokončenie je plánované koncom tohto roka, čím sa celková plocha kancelárskych priestorov v meste zvýši o necelých 18 500 m².

Spomalenie a nárast neobsadenosti na priemyselnom trhu

Priemyselný a logistický sektor zaznamenal najvyššiu mieru neobsadenosti za posledné dva roky (5,49 %), čo je dôsledkom utlmeného dopytu a zmenšovania prevádzkových priestorov zo strany nájomcov. Napriek tomu bolo až 92 % novej výstavby (39 500 m²) pred dokončením prenajatých.

Dopyt v segmente ťahá predovšetkým automobilový sektor, aj keď čelí výzvam ako rastúce clá a nedostatok pracovnej sily. Záujem narastá u investorov z Ázie, čo môže v budúcnosti zmeniť skladbu nájomcov.

Nájomné ostalo stabilné, no rastúca konkurencia a tlak na obsadenosť vedú prenajímateľov k ponuke flexibilnejších zmluvných podmienok a stimulačných balíkov.

Ekonomika v miernom raste i rastúca inflácia a neistota

Celoročný reálny rast HDP Slovenska dosiahol v roku 2024 2,0 %, pričom hlavnými faktormi boli domáca spotreba a tvorba zásob. Rast však brzdí slabý export a riziká v globálnom obchode.

Inflácia dosiahla v marci 4,0 %, najmä v dôsledku rastúcich nákladov na bývanie, cien v reštauračnom a hotelierskom sektore a zvýšenia DPH. Spotrebiteľská dôvera klesá pod dlhodobý priemer, a to aj napriek rastu reálnych miezd a tržieb v maloobchode.

* Na základe novej metodológie celková výmera kancelárskych priestorov v Bratislave predstavuje 1,76 mil. m², oproti pôvodným 2,05 mil. m². Neobsadenosť kancelárskych priestorov podľa novej metodiky predstavuje 14,55 %. Rozdiel je spôsobený tým vyradením budov, ktoré sú (zväčša) plne obsadené, a teda v novej metodike už neznižujú mieru neobsadenosti. Pre zachovanie kontinuity budeme až do konca roka 2025 zverejňovať údaje podľa oboch metodík.

PR: Miriama Tomášiková

redakcia PremiumNews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *