Vydavateľstvo OPUS pokračuje v reedíciách albumov Petra Nagya – vychádzajú Šachy robia človeka, Finta a 008

Minulý rok v októbri vyšli vo vydavateľstve OPUS reedície piatich albumov (Chráň svoje bláznovstvá, Mne sa neschováš, Myslíš na to, na čo ja?, Ale a Peter Nagy v Štúdiu S) speváka, hudobného skladateľa, textára, producenta a fotografa PETRA NAGYA. V týchto dňoch sa edícia rozširuje o ďalšie tri tituly – Šachy robia človeka, Finta a 008. “Som rád, že aj tieto tri albumy sa „znova narodia,” komentuje spevák vydanie reedícií. “Veľa fanúšikov sa ma posledné roky pýta, či sa nedajú zohnať. Pravdou je, že v dobe keď vychádzali na CD v 90-tych rokoch, boli tieto hudobné nosiče extrémne drahé a navyše vychádzali v malých obmedzených nákladoch. Preto dnes majú ľudia šancu si ich znova kúpiť. Bonusom je, že album „Peter NAGY 008“ nikdy doteraz nevyšiel na vinyle! Pochádza totiž z obdobia (1996) kedy končila výroba klasických LP.  Ale dnes zvíťazila nostalgia a jemnosť analógových gramofónov. Ak máte radi pieseň „Až sa znova narodím“ , tak pri tejto trojici LP aj CD to platí stopercentne!,” vyjadril sa Peter Nagy.

Piaty štúdiový album Petra Nagya Šachy robia človeka vyšiel v roku 1989 krátko po jeho dvoch špeciálnych projektoch (album pre deti “Peter, Vašo a Beáta deťom” a koncertný unplugged album “Peter Nagy v Štúdiu S”). Týmto albumom nadviazal na poetiku svojich predchádzajúcich štúdiových platní a opäť priniesol vyváženú kolekciu nápaditých hitových piesní (Korálky od Natálky, Lenivý august…) a obsahovo i výrazovo hlbších lyrických skladieb (Dočiahni ma, Keď si chorá..). Albumu dominuje najväčší hit Petrovej kariéry Aj tak sme frajeri.

V roku 1990 vyšiel šiesty štúdiový album Finta. Je to posledný počin, na ktorom spolupracoval so svojím najbližším umeleckým partnerom, skladateľom a producentom Júliusom Kinčekom. Aj tu dokázal spevák skĺbiť výrazné hitové piesne (Pieseň za korunu, Chlapci z lampárne, Máš čo máš) s hlbšími nadčasovými skladbami (Zachráňte ľudí pred ľuďmi). Tracklist uzatvára jedna z najpozoruhodnejších Petrových piesní, kolovrátkovo-púťová, ale v skutočnosti veľmi hlboká a výstižná Stará pravda.

008 je štúdiový album z roku 1996, ktorý Peter nahral pre nadnárodného vydavateľa (BMG Ariola) s novou zostavou svojej sprievodnej skupiny Indigo. Priniesol zaujímavý posun k americkej exotike, o čom svedčia nielen názvy niektorých piesní (Waikiki Raga, Bahama Conga, Route 66), ale aj celkové hudobno-výrazové stvárnenie jednotlivých piesní. Čerešničkou na torte je prvoplánovo recesistický, ale v druhom pláne tradične nagyovsky dvojzmyselný a hlboký Krásny zadok.

Zoznam piesní na albume Šachy robia človeka:

počúvaj na digitálnych platformách: https://peternagy.lnk.to/Sachy

01. MEDZI NEBOM A ZEMOU, 02. ŠACHY ROBIA ČLOVEKA, 03. KEĎ SI CHORÁ, 04. LENIVÝ AUGUST, 05. BUFET VIOLA, 06. PREŽI TO, 07. AJ TAK SME FRAJERI, 08. KORÁLKY OD NATÁLKY, 09. ŠTVANCI ZA KRÁSOU, 10. KOMU PATRÍM, 11. MAČACIA SLOBODA,12. DOČIAHNI MA

Zoznam piesní na albume Finta: 

počúvaj na digitálnych platformách: https://peternagy.lnk.to/Finta

01. PIESEŇ ZA KORUNU, 02. CHLAPCI Z LAMPÁRNE, 03. VIERA, 04. DVE SESTRY, 05. STRÁŽ MA, MÔJ ROZUM, 06. BIELA ZÁSTAVA, 07. PRVÁ FACKA, 08. MÁŠ, ČO MÁŠ, 09. ĽAVÝ HÁK, 10. ZACHRÁŇTE ĽUDÍ PRED ĽUĎMI, 11. FINTA, 12. STARÁ PRAVDA

Zoznam piesní na albume 008:

01. WAIKIKI RAGA, 02. KRIČ “MAMA!”, 03. BYE, BYE AMERICA, 04. ĽÚBIM ŤA, 05. KRÁSNY ZADOK, 06. HOLLYWOOD (JE ĎALEKO), 07. BAHAMA CONGA, 08. ŠKUĽAVÝ PSÍK, 09. I LOVE YOU STILL, 10. VÝŤAH, 11. ROUTE 66, 12. KEĎ SA ŽENY POBIJÚ

Peter pre svojich priaznivcov tento rok na jar chystá dva veľké koncerty – 18. apríla v Prahe (Lucerna) 20. apríla v Bratislave (Stars Auditorium). Koncerty s názvom Peter Nagy a Indigo 105 pripravil na oslavu svojho životného jubilea a pôsobenia skupiny Indigo na hudobnej scéne. 

PR: Renáta Tomášová