2. deň ZOHM 2024: Ďalšia medailová radosť, lyžiar Andrej Barnáš bronzový v super-G

Aj počas druhého súťažného dňa na zimných olympijských hrách v juhokórejskom Kangwone získalo Slovensko medailu. O ďalšiu bronzovú radosť po biatlonistovi Markusovi Sklenárikovi sa postaral zjazdár Andrej Barnáš v super-G. Kvalitný výsledok dosiahol aj sánkar Bruno Mick, ktorý k 6. miestu s Viktorom Vargom v súťaži dvojíc pridal v nedeľu 7. pozíciu medzi jednotlivcami. Do súťažného diania sa zapojili aj šortrekárky, snoubordisti a biatlonisti.

Andrej Barnáš úspešne riskoval

V stredisku Jeongseon High 1 sa začali súťaže zjazdových lyžiarov. V popoludňajšom super-G chlapcov príjemne prekvapil Andrej Barnáš. Sedemnásťročný Tatranec si skvele poradil s nástrahami trate, ktorú postavil člen slovenského realizačného tímu Willibald Zechner. Na 1500 m trati s prevýšením 382 metrov zaostal za Nemcom Bennom Brandisom o 36 stotín sekundy. Tatranec, ktorého pripravuje Patrik Roth, vybojoval po slalomárke Petre Vlhovej druhú slovenskú lyžiarsku medailu zo ZOH mládeže v histórii.

„Prežívam úžasné pocity. Jedným slovom ich neviem ani opísať. Je to práca celého tímu, nielen mňa. Chcem sa poďakovať všetkým za pomoc. Podložka na trati nebola ideálna, bola príliš mäkká. Myslím, že kto viac riskoval, ten nakoniec získal medailu. Teším sa vďaka tomu z nej aj ja. Je to jeden z vrcholov mojej kariéry,“ povedal Andrej Barnáš, ktorý sa vydal na štart s číslom 8 a využil na svahu naplno výhodu štartového čísla.

Druhý slovenský zástupca v super-G Daniel Palič svoju jazdu nedokončil.

Z tria slovenských dievčat dokončila úvodný super-G len Veronika Šrobová. S odstupom 1,84 s na víťaznú Talianku Camillu Vanniovú obsadila 16. pozíciu. Na 1500 m dlhej trati s prevýšením 382 metrov s 27 bránkami prehrala s Taliankou v prepočte o 49,84 m. Z 56 štartujúcich dievčat z 33 krajín nedokončilo preteky sedem, medzi nimi aj Vanesa Vulganová a Mia Chorogowická.

Bruno Mick spokojný s výkonmi

Sánkar Bruno Mick obsadil v súťaži jednotlivcov na dráhe v areáli Alpensia v Pjongčangu 7. priečku. Táto pozícia mu patrila už po prvej jazde (47,376 s). V druhej síce o 33 stotín zlepšil reakčný čas na štarte, avšak v zákrutách spravil menšie chyby a dosiahol deviaty najrýchlejší čas 47,309. V celkovom súčte však stačil členovi TJ Vysoké Tatry na 7. miesto. V oboch jazdách išiel Mick maximálnou rýchlosťou 104,7 km/h. Pred ním skončili iba súperi z Talianska, Rakúska, Lotyšska a Nórska, ktorí majú k dispozícii kvalitné zázemie a môžu pravidelne doma trénovať na sánkarských dráhach. Na Slovensku ľadový tobogan chýba.

V rámci všetkých možností to boli dobré jazdy. Vzhľadom na prípravu a podmienky môžem byť spokojný. Rovnako je dobrý výsledok aj 6. miesto z dvojíc. S Viktorom sme začali jazdiť spolu vlani, v lete sme mali prestávku a opäť sme sa spojili až v septembri. Na tak krátku dobu to boli v pohode jazdy,“ povedal Bruno Mick, ktorého otec Ľubomír reprezentoval Slovensko na zimných olympijských hrách 2002 a 2006.

Lea Popovičová takticky medzi najlepšiu dvadsiatku

V rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe postúpila Lea Popovičová v aréne v Kangnungu medzi dvadsiatku najlepších do štvrťfinále na 1000 m. V rozjazdách, z každej postupovali prvé dve šortrekárky plus dve najlepšie s celkovými časmi, vzhľadom na mená súperiek stavila všetko na rýchlosť. V 7. rozjazde finišovala tretia, v tom čase však mala najrýchlejší čas zo všetkých priamo nepostupujúcich dievčat. Neskôr jej čas prekonala ešte Kanaďanka, avšak Popovičová postúpila do štvrťfinále. V ňom sa od prvých metrov nepohybovala na postupových dvoch priečkach a napokon obsadila 5. miesto. V celkovom jej patrila 20. pozícia.

„S postupom do štvrťfinále som veľmi spokojná. Mala som náročné vyžrebovanie a už pred rozjazdou som s trénerkou vedela, že dôležitý bude čas. Tomu som podriadila aj svoju úvodnú jazdu. Vo štvrťfinále som sa snažila, ale súperky už boli lepšie a rýchlejšie,“ povedala Lea Popovičová.

Druhá slovenská šortrekárka Michaela Ižarová obsadila 24. priečku.

Slovenské miešané tímy

Miešané singlové štafety v biatlone nevyšli v areáli Alpensia v Pjongčangu dvojici Alžbeta Garguláková, Markus Sklenárik. Po chybách na strelnici síce finišovali na 18. priečke, avšak rozhodcovia im dodatočne dali k času za porušenie pravidiel pri úvodných dvoch streľbách štyri trestné minúty a prepadli sa v celkovom hodnotení až na 27. priečku.

V snoubordovom parku Hoengseong Welli Hilli zvládli Oliver Šebesta s Dorotou Pitoňákovou kvalifikačnú jazdu snoubordkrosu miešaných družstiev a z 2. priečky za Kanadou sa kvalifikovali do štvrťfinále. V ňom boli ešte po prvej časti tesne na postupovom druhom mieste, avšak napokon stratili do cieľa prišli na 3. pozícii za suverénnnymi Francúzmi i za Čechmi a medzi osem najlepších sa neprebojovali. V celkovom hodnotení im patrilo 12. miesto.

PR: Peter Pašuth