DAAD / DAAF 2024 – SNG, FAD STU, Primaciálny palác

DAAD / Dni architektúry a dizajnu / pokračujú vo svojej každoročnej misii otvárať svet špičkovej architektúry a dizajnu čo najširšej verejnosti a prepájať lokálnu scénu s tou globálnou. 15. ročník festivalu DAAD sa koná v dňoch 28/05 – 02/06/2024 v Bratislave pod záštitou primátora mesta Bratislavy a starostu Starého Mesta Bratislava a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov / SKA/a vysokými školami FAD STU a VŠVU. Súčasťou podujatia je aj 7. ročník DAAF / Dni architektúry a filmu.

Prelom mája a júna je čas, kedy sa ulice Bratislavy stávajú prívetivým miestom na spoločenské a priateľské stretnutia. Nie je náhoda, že festival DAAD sa koná práve v tomto období. „Keď sme uvažovali o správnom načasovaní, hľadali sme termín, kedy najviac vnímame mesto ako priestor, ktorý je predovšetkým pre ľudí a rovnakú úlohu má aj dobrá architektúra,“ hovoria zakladatelia festivalu Tatiana Kollarová a Števo Polakovič. DAAD sa počas svojej už dlhoročnej existencie stal platformou na šírenie medzinárodných poznatkov a skúseností o odborných, ale aj etických
a environmentálnych princípoch architektúry, ktorej hlavnou úlohou už dávno nie sú wow efekty, ale systematické vytváranie kvalitného inkluzívneho prostredia pre bežný život.

Tohoročný program festivalu ovládnu mladí architekti a architektonické ateliéry z domáceho prostredia. Sú medzi nimi autori a autorky, ktorí majú za sebou prvé realizácie a úspechy v architektonických súťažiach. Ako hovoria organizátori festivalu: „Nevšedným videním sveta reflektujú prítomnosť. Nachádzajú zadania aj tam, kde ich my už nevidíme. Dávame im priestor, aby ukázali, v čom sú iní, svoji.“ Celkovo svoju prácu predstaví až 18 architektonických subjektov, ktoré už teraz alebo v najbližšej budúcnosti budú tvoriť ťažiskovú generáciu súčasnej architektúry na Slovensku.

Festival DAAD si vždy zakladal na výbere zahraničných hostí. Namiesto tzv. stararchitektov sa zameriava na autorov, ktorí svoju profesiu posúvajú do nových súradníc, a to najmä hľadaním a aplikáciou inovácií na podporu udržateľnosti sociálneho, mestského i krajinného prostredia. V roku 2024 sa môžeme tešiť na vystúpenie známeho pražského architekta a popularizátora architektúry Adama Gebriana, švédske zoskupenie Forstberg Ling z Malmö, architektonické štúdio Effekt z Kodane, ďalej avantgardné duo MacIver-Ek Chevroulet z Zürichu, úspešný česko-slovenský ateliér Chybik + Kristof a významný architektonický ofis s globálnou pôsobnosťou Mecanoo z holandského Delftu.

Slávnostné otvorenie sa uskutoční 28/05/2024 v priestoroch Átria Slovenskej národnej galérie v Bratislave za účasti partnerov festivalu, pozvaných hostí a architektov. Okrem SNG bude paralelným dejiskom DAAD aj Fakulta architektúry a dizajnu STU, kde bude okrem iného prebiehať Opendesignstudio s výstavou najlepších diplomových prác absolventov architektonických škôl na Slovensku a partnerské podujatie Urban Market s ich bohatým detským a hudobným programom a podaujatím SINGULARCH. Treťou scénou DAAD je už tradične Primaciálny palác, ktorý sa počas festivalu stáva tzv. Superdesignstudiom a tento rok prináša až štyri výstavy súčasnej architektúry a dizajnu. K DAAD sa každoročne pripájajú aj rôzne kultúrne inštitúcie s ich sprievodným programom a CLUBOVKA, ktorá začne netradične už v stredu 22.5.2024 a predstaví taliansku dizajnérku Paolu Navone.

Program festivalu dopĺňa DAAF / Dni architektúry a filmu – prehliadka aktuálnych filmových dokumentov z oblasti architektúry a dizajnu. Sledovanie filmov tak svojim charakterom umocňuje.

PR: Alexandra Kollarová

redakcia PremiumNews