Súčasný režim bezcolného dovozu komodít z Ukrajiny likvidačné dôsledky na domácich výrobcov. Dovážaná pšenica, vajcia či cukor pochádzajú z prostredia, ktoré nedodržiava prísne európske normy na kvalitu, hygienu či ochranu zamestnancov, čím ukrajinskí producenti získavajú neférovú konkurenčnú výhodu. HLAS preto požaduje definitívne ukončenie mimoriadneho obchodného režimu s Ukrajinou a vyrokovanie takých podmienok, ktoré nebudú likvidačné pre naše poľnohospodárstvo, pre naše potravinárstvo a náš priemysel.
Strana HLAS je presvedčená, že Slovensko musí presadzovať vlastné národnoštátne záujmy. „Za národnoštátny záujem považujeme všetko, čo chráni slovenské hospodárstvo, prírodu a zvyšuje kvalitu života našich občanov. Dovoz lacných a neoverených produktov z Ukrajiny, ktoré nespĺňajú prísne európske normy, je neférový voči našim poctivým výrobcom. Preto požadujeme ukončenie výnimky z ciel a kvót, ktoré túto situáciu umožnili,“ vyhlásil predseda strany HLAS a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Podľa predsedu HLASU vláda Eduarda Hegera a Igora Matoviča spôsobila Slovensku veľké škody. „Porušovala zákony a ústavu, obmedzovala a šikanovala občanov a najmä zruinovala štátny rozpočet nezmyselnými výdavkami z peňazí daňových poplatníkov. Zároveň sa pustila do bezhlavej podpory hroznej vojny na Ukrajine a podporila aj obchodné opatrenia Európskej komisie s ničivými dopadmi na naše hospodárstvo. Za všetky ostatné príklady vám pripomeniem len zneužívanie presunu ukrajinskej pšenice cez naše územie, ktorá namiesto potravinovej pomoci hladom sužovaných afrických krajín, ruinovala našich poľnohospodárov,“ pripomenul predseda strany HLAS – sociálna demokracia a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a dodal, že HLAS vytvorí tlak na Európsku komisiu, aby nepredĺžila platnosť opatrení, ktoré neférovo zvýhodňujú ukrajinských producentov pred našimi.
Podľa HLASu ukrajinské produkty vstupujú na európsky trh bez dodržiavania základných hygienických, environmentálnych a sociálnych štandardov. Slovensko bolo kedysi potravinovo sebestačné. „Na ministerstve hospodárstva aj v strane HLAS sme sa vždy snažili podporovať férové obchodné vzťahy s Ukrajinou. Prioritou je, aby boli spravodlivé, vyvážené a chránili slovenských podnikateľov pred nekalou konkurenciou,“ uviedla ministerka hospodárstva za stranu HLAS Denisa Saková. Pripomenula, že aj v roku 2023 sa jasne postavili na stranu slovenských poľnohospodárov. Tí mali výkupné ceny o 30% menšie ako boli ich výkupné náklady.
„Naši poľnohospodári nemôžu konkurovať produktom, ktoré sú dopestované za úplne iných podmienok,“ dodala ministerka hospodárstva za stranu HLAS Denisa Saková a zároveň upozornila na paradox súčasnej európskej politiky. „Na jednej strane EÚ prijíma opatrenia v rámci Green Dealu, ktoré zvyšujú náklady našim producentom. Na druhej strane povoľuje dovoz tovaru, ktorý tieto pravidlá nespĺňa. Je to dvojaký meter, ktorý škodí nášmu vidieku a našim farmárom,“ priblížila ministerka hospodárstva Denisa Saková.
HLAS podporuje spoločný postup krajín, ktoré s Ukrajinou susedia – Poľska, Maďarska, Rumunska a Bulharska – a ktoré rovnako požadujú návrat k pôvodnému režimu colných kvót, vyplývajúcemu z asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou.
Europoslanec za HLAS Branislav Ondruš výhrady odovzdal priamo Európskej Komisii. „Rokoval som s komisárom Marošom Šefčovičom a jeho tímom. Jasne sme deklarovali, že akékoľvek nové obchodné opatrenia musia rešpektovať existujúce kvóty a clá. Komisia dnes vyjednáva s Ukrajinou novú rámcovú dohodu – do jej uzavretia nesmie pokračovať režim, ktorý likviduje našich výrobcov,“ povedal europoslanec Branislav Ondruš.
Dovoz ukrajinskej pšenice, vajec, cukru, ale aj ďalších produktov podľa HLASu nesie riziká nielen pre ekonomiku, ale aj pre verejné zdravie. Produkty vznikajú v prostredí s uvoľnenými pravidlami pre používanie pesticídov, so slabou ochranou zamestnancov a bez dôslednej hygienickej kontroly. Tým všetkým získavajú ukrajinskí producenti neférovú konkurenčnú výhodu.
„HLAS nebude súhlasiť s ďalším predlžovaním nulových ciel a kvót. Solidarita s Ukrajinou má svoje hranice. Podporujeme humanitárnu pomoc, podporujeme energetickú spoluprácu, ale odmietame, aby účet za túto solidaritu platili slovenskí občania, farmári a firmy,“ uzavrel predseda HLASu Šutaj Eštok.
Predstavitelia HLASU jednoznačne deklarujú, že naši farmári, pestovatelia, chovatelia a potravinári si zaslúžia rešpekt a ochranu pred neférovou konkurenciou. Ak chceme, aby slovenský vidiek žil a mladí ľudia neodchádzali z pôdy, Slovensko musí konať.
Tlačové oddelenie HLAS – sociálna demokracia
redakcia PremiumNews