Oficiálny spot 17. ročníka Filmového festivalu inakosti oslavuje queer lásku, priateľstvá a súdržnosť komunity

Dva týždne pred začiatkom filmového podujatia predstavujú organizátori Iniciatíva Inakosť a Kvír film spot, ktorý nadväzuje na tohtoročnú tému Inakosť spája. „Prostredníctvom neho sme chceli do tohto obdobia priniesť viac lásky a radosti,“ hovorí režisérka Ivana Hucíková. 

Podľa filmárky to pre LGBTI+ ľudí na Slovensku nebol ľahký rok. „Napriek tomu veríme, že máme stále veľa dôvodov na radosť. Festivalový spot je preto oslavou lásky a vzťahov. No nie iba v romantickej rovine, ale aj v rovine rodiny, priateľstva alebo komunity.“ Film ako médium totiž podľa nej prináša možnosť vytvoriť si svety, ktoré možno často ešte vôbec neexistujú. „No aj takéto utópie pre nás majú svoju symboliku, dôležitosť a význam,“ dodáva.

Nakrúcanie prebiehalo koncom leta v priestoroch bratislavského Pistoriho paláca a počas Dúhového PRIDU na Námestí slobody. Tvorcovia a tvorkyne v ňom zachytávajú queer páry, kamarátstva a rodinu. Hlavné postavy, performerka Šárka „Lotta Love“ Nohelová a IT manažérka Lenka Gulašiová, dovoľujú nahliadnuť do svojho intímneho sveta aj prostredníctvom súkromných záberov, ktoré vznikli ešte pred samotným nakrúcaním. Snímka sa tvorila v produkcii Moniky Kraftovej a Michaly Cellerovej z NO CAP. Prostredníctvom témy Inakosť spája organizátori FFi komunikujú silu, jednotu a vzájomnú podporu v slovenskej LGBTI+ komunite a snažia sa inšpirovať slovenskú spoločnosť, ktorá je v poslednom čase silne polarizovaná, aby sa nebála inakosti len preto, že ju nepozná. Rôznorodosť môže byť prospešná pre všetkých.

Sedemnásty filmový festival inakosti sa uskutoční od 22. do 28. novembra 2023 na piatich miestach v Bratislave – v Slovenskej národnej galérii (Kino Lumière x SNG), v kinosále FTF VŠMU a v kinách Mladosť, Nostalgia a Film Europe. Festivalové permanentky sú v predaji na: http://www.cinepass.sk/ffi

Organizátori: Iniciatíva Inakosť, Kvír FilmHlavní partneri: Hong Kong Economic and Trade Office v Berlíne, Férová nadácia, Veľvyslanectvo USA na Slovensku, Poisťovňa NN, DHL, Hotel Clarion a CzechTourism Slovensko.Partneri: Kino Lumière x SNG, Kino Mladosť, Kino Nostalgia Nivy, Kino Film Europe, FTF VŠMU, Taliansky kultúrny inštitút, NO CAP, MyCinepass, Bratislava-Staré Mesto, Ruido.cafe a Edisonline.

Podrobnejšie informácie o festivale sú k dispozícii na: http://www.ffi.sk

PR: Radomír Brhlík