Premiér Robert Fico rokoval s delegáciou Kongresu USA

Na jednodňovú návštevu Slovenska pricestovala delegácia Kongresu Spojených štátov amerických. Na Úrade vlády SR v Bratislave ich dnes, v sobotu 13. januára 2024 prijal aj premiér Robert Fico. Hovorili spolu o význame vzájomnej bilaterálnej spolupráce, dotkli sa aj dopadov odpredaja spoločnosti US Steel. Medzi hlavné témy rozhovoru patrila tiež aktuálna situácia na Ukrajine. 

Robert Fico delegáciu kongresmanov uistil, že Slovensko je spoľahlivým a zodpovedným členom NATO a EÚ. „EÚ a NATO sú piliermi našej zahraničnej politiky, na tom sa nič nemení. Naďalej zostávame konštruktívnym partnerom a spojencom, avšak so zreteľom na slovenské národné záujmy,“ uviedol. Slovenský premiér vyzdvihol, že bilaterálne vzťahy medzi Slovenskou republikou a USA sú na vysokej úrovni. „V rozvíjaní našich vzájomných vzťahov chceme naďalej pokračovať. Priestor vidíme v oblasti obrany či civilnej jadrovej energetiky. Podporovať chceme aj ekonomické vzťahy,“ dodal. Americké spoločnosti pôsobiace na Slovensku momentálne zamestnávajú desiatky tisíc ľudí.

Americká spoločnosť US Steel nedávno oznámila zámer odpredať firmu zahraničnému partnerovi. Vzhľadom na prítomnosť závodu US Steel v Košiciach kroky amerického majiteľa pozorne sleduje aj Slovensko. „Máme záujem o hladký priebeh odpredaja spoločnosti US Steel. Vzhľadom na strategický význam košickej pobočky pre našu krajinu, ako aj pre obnovu Ukrajiny by bolo vhodné, aby bola naďalej vlastnená dôveryhodnou západnou spoločnosťou,“ zdôraznil Robert Fico. 

So zástupcami Kongresu predseda vlády hovoril aj o našej pokračujúcej podpore Ukrajiny. Podľa jeho slov je dôležité čím skôr na Ukrajine nastoliť úplný, spravodlivý a trvalý mier v zmysle princípov Charty OSN, aby sa z Ukrajiny mohla stať prosperujúca, stabilná a silná krajina, ktorá po splnení všetkých potrebných kritérií bude riadnym členom Európskej únie. Hoci Slovensko Ukrajine neposkytuje vojenskú pomoc, pokračuje v rozsiahlej humanitárnej pomoci a robí konkrétne kroky napríklad pri odmínovaní krajiny. 

Delegácia, ktorá navštívila Slovensko, je zložená zo senátorov aj kongresmanov tak z Demokratickej, ako aj Republikánskej strany. Kongres je zákonodarným orgánom USA, skladá sa z dvoch komôr – Snemovne reprezentantov a Senátu.

Zdroj: Tlačový odbor Úradu vlády SR