Slovensko zasiahla smutná správa, zomrel spevák Dušan Grúň!

Spevák Dušan Grúň bol viac ako týždeň hospitalizovaný v jednej z bratislavských nemocníc, o čom boli jeho fanúšikovia informovaní vďaka statusu na oficiálnej facebookovej stránke. Bohužiaľ, boj o život nakoniec prehral.

“S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dnes 22.4.2024 v skorých ranných hodinách o 5:05 zomrel spevák Dušan Grúň – v bratislavskej nemocnici potom, čo ho hospitalizovali a uviedli ho do umelého spánku dňa 11.4.2024 – zlyhanie orgánov,” informuje Anna Olvecká.

Dušan Grúň

Do duší, uší a povedomia poslucháčov a televíznych divákov sa Dušan Grúň zapísal ako spevák populárnych piesní, ale bol aj vynikajúcim hudobníkom, ktorý ovládal hru na niekoľko nástrojov. 

„V Nemecku som desať rokov hrával na barytón, ale nemám problém zahrať na husliach, trúbku, basovú gitaru či ústnu harmoniku,“ prezradil Dušan skromne v rozhovore pri príležitosti svojej osemdesiatky v máji v roku 2022. „Tieto nástroje aj vlastním a vďaka tomu si na ne kedykoľvek môžem zahrať, aj keď už len doma, pretože na koncertoch sa odo mňa očakáva spev. Nie vždy tomu tak bolo, keď som hrával s orchestrami, občas sa stalo, že muzikant ochorel a vypadol, dokázal som ho zastúpiť.“  

Dušan Grúň sa narodil  v deň svojich menín – 26.mája 1942 v Žiline, no už ako dieťa sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde v roku 1959 aj zmaturoval. Po maturite študoval na hutníckej fakulte VŠB v Ostrave, kde hrával v dixielande na trúbku. Neskôr začal spievať s orchestrom Iva Pavlíka. S orchestrom Josefa Vobrubu nahrával piesne v Prahe. V roku 1965 po návrate do Bratislavy (po účinkovaní v zahraniči) vystupoval viac ako tridsať rokov s Orchestrom Juraja Velčovského. V roku 1966 sa oženil s manželkou Majkou.  Účinkoval v zahraničí so spevákmi Karolom Duchoňom, s ktorým ho spájalo pevné priateľstvo až do jeho skorého odchodu. Spieval s Janou KociánovouOľgou Szabovou, tiež aj s českými spevákmi Karlom Gottom, s ktorým  dokonca spali spolu v manželskej posteli, Waldemarom MatuškomHelenou Vondráčkovou, s ktorými vystupoval v Nemecku. Z dlhoročného pôsobenia v zahraničí sa vrátil kvôli účinkovaniu v hudobno-zábavnom programe Repete. Vďaka spomínanej relácii sa etabloval opäť doma, kde sa mu doslova hrnuli ponuky na vystúpenia s rôznymi speváckymi a hudobnými formáciami. Neodmysliteľnou piesňou jeho programov sa stala pieseň Starý rodný dom, ale aj May way so skvelým textom Zora Laurinca – Žiť za to stálo. Medzi jeho hity patria aj Plavovláska, či Malvína, ale aj hudobné melódie pochádzajú z bývalej Juhoslávie ako napríklad „Kde si bola, keď tu hrmelo“ alebo „Kam pláva naša loď“.

Zdroj: Anka Olvecka