Život je krásny, no často z neho robíme srdcervúcu tragédiu. Viac vám vysvetlí Kniha o živote a smrti

Ide o zbierku autobiografických príbehov z pera švédskeho lekára a spisovateľa Axela Muntheho. Jeho výnimočná Kniha o živote a smrti, ktorá vychádza pod značkou Slovenský spisovateľ, sa od prvého vydania v roku 1929 nečakane stala celosvetovým bestsellerom. Svoje postavenie si titul obhájil aj tým, že bol preložený do vyše štyridsiatich jazykov. Okrem toho, že kniha obsahuje epizódy z autorovho dobrodružného a na zážitky bohatého života, prináša čitateľom aj rôzne úvahy, dokonca bájky či magický realizmus. Axel Munthe sa pritom nebál pri písaní využiť aj svoj humor a nadhľad.

O knihe:
Keď Axel Munthe prvýkrát navštívi ostrov Capri, okamžite sa doň zaľúbi a zatúži sa tam presťahovať. Pri kaplnke San Michele stretne tajomného muža a uzavrie s ním faustovskú dohodu, ktorá má zaručiť, že sa mu to podarí. O tej chvíle podriaďuje tomuto snu všetky svoje kroky a v diele prevádza čitateľa dlhou a kľukatou cestou, ktorá k viedla k jeho splneniu: štúdium medicíny a prax „módneho lekára“ v Paríži, letá strávené stavbou vily na Capri, lekárska prax v Ríme, medzitým epidémia cholery v Neapole, zemetrasenie v Messine, vojna a iné ťažké skúšky, ktoré ako lekár prekonal. Pestré zážitky prepletá úvahami na vážne i ľahšie témy ako smrť, eutanázia, výskum na zvieratách, postavenie žien či povaha niektorých zvierat. Približuje rušné roky strávené vo veľkomeste, kde liečil šľachticov a zbohatlíkov, ale aj bedárov v chudobných štvrtiach, a pokojný vidiecky život na milovanom ostrove, ktorého jasné svetlo sa mu napokon stalo osudným.

Sám priznáva, že udalosti nepodáva vždy presne tak, ako sa prihodili, pretože chce, aby vyzneli čo najpôsobivejšie. Niektoré časti svojho života z rozprávania vynecháva a miestami sa dostáva za hranicu skutočnosti – do ríše fantázie. Muntheho dielo však okrem živého, zábavného a dramatického rozprávania prináša svedectvo nielen o jeho zaujímavých životných peripetiách a celoživotnej láske k zvieratám, ale aj o rôznych aspektoch vtedajšej spoločnosti a o svete, v ktorom žil a pôsobil.

Preložila Lenka Cinková.

Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/755675-kniha-o-zivote-a-smrti.html

Audio ukážka z knihy: https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-kniha-o-zivote-a-smrti-axel-munthe

Hana Zavřelová o knihe hovorí:

Kniha vychádza vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, počet strán 488, MOC 19,90 eur.

PR: Andrea Gajdošová