8. deň ZOHM 2024: Hokejisti prehrali po nájazdoch s Američanmi

Hokejová reprezentácia Slovenska prehrala vo svojom úvodnom vystúpení v A-skupine na zimných olympijských hrách v Kangwone v Hokejovom centre Kangnung s výberom USA po veľkom boji a výbornom výkone 4:5 po samostatných nájazdoch. V nedeľňajšom finále snoubordového Big Airu nebude vo Welli Hilli Parku v Hoengseongu chýbať Tadeáš Nedielka.

Slováci odohrali proti favorizovaným Američanom veľmi dobrý zápas a neboli ďaleko od víťazstva. Po dvoch tretinách viedli 4:2. Zámorský tím dokázal vyrovnať na 4:4 pri presilovke a power-play 54 sekúnd pred koncom duelu. Stretnutie sa hralo 3×15 minút, hráči boli vylučovaní na 1,5 minúty namiesto klasických dvoch.

Slováci neboli ďaleko od víťazstva

Američania na Slovákov od prvých sekúnd vybehli. Zverenci Romana Sýkoru sa prvé tri minúty nevedeli dostať zo svojho obranného pásma a už po 97 sekundách hry otvoril Torre skóre. Slovenskí hráči sa dokázali zmobilizovať, postupne vyrovnali hru a dokázali si vytvárať aj šance. V 12. min po rýchlej kombinácii vyrovnal Syrný.

V druhej tretine sa hra pritvrdila, prišli aj vylúčenia. Američania využili svoju prvú presilovku, Slováci v poslednej možnej chvíli využili svoju tretiu zásluhou kapitána Ďurča. V 25. min Rezničák po naskočení z trestnej lavice nachytal amerického brankára nahodením puku od zadného mantinelu a potom o 5 minút v závere druhej tretiny pridal po chybe americkej jednotky aj svoj druhý gól na 4:2.

V tretej tretine prevzali taktovku hry Američania. Kórejskí diváci, ktorých sa zišlo na zápase 4056, hýkali pri každej strele či bodyčeku. Slováci poctivo bránili a snažili sa dodržiavať herný systém. Veľkou oporou bol brankár Samuel Hrenák, ktorý v zápase čelil 38 strelám. V 37. min sa hráči USA priblížili na rozdiel gólu. V závere išiel po prísnom vylúčení za faul lakťom na trestnú lavicu Plančár, zámorskí tréneri odvolali brankára a risk sa im podaril, keď vyrovnal Torre.

O víťazovi duelu rozhodli podľa pravidiel samostatné nájazdy. V nich sa presadili dvaja americkí hokejisti a strhli výhru na stranu svojho tímu.

Hodnotenia zápasu od Samuela Hrenáka a trénera Romana Sýkoru

Jedným z najlepších hráčov na ľade bol brankár Samuel Hrenák, ktorého brat Dávid chytá v Liberci a už okúsil aj seniorskú reprezentáciu. Hrenák čelil 38 strelám.

„Do druhej tretiny sme boli podľa môjho názoru lepším tímom. Dostali nás však oslabenia v závere zápasu. Musíme sa poučiť z chýb a v nedeľu ideme do zápasu s Čechmi ako jeden tím. Verím, že ďalší duel vyhráme. V stretnutí som čelil veľa strelám, chcel som predovšetkým pomôcť tímu. S Američanmi sa nehrá každý deň. Američania sú veľmi rýchli, postupne som si však zvykol na tempo zápasu a bolo to už v pohode. Nájazdy, aj keď sú vždy lotéria, zvládli americkí hráči veľmi dobre,“ povedal Samuel Hrenák.

Tréner Roman Sýkora pochválil hráčov za prístup a výkon i na to, ako zareagovali na zlý úvod duelu. Prehra aj jeho mrzela. „Po dvoch tretinách to vyzeralo, že máme Američanov na lopate. Nezvládli sme však záver zápasu, mali sme troch vylúčených, čo súper využil a vyrovnal. V nájazdoch už bola mentálna sila na strane Američanov,“ priznal Roman Sýkora.

Slovákom chvíľu trvalo, kým sa dostali do zápasu. Úvodné minúty boli v znamení dominancie zámorského tímu. „Na chlapcoch bolo vidieť, že do zápasu nastúpili s veľkým rešpektom. Bol to pre nich náročný prvý duel. Prvýkrát sa objavili na olympijskom ľade, prvýkrát sa stretli s Američanmi. Boli roztrasení. Veľmi dobre však zareagovali, vyrovnali hru i skóre. V druhej tretine nás naštartoval inkasovaný gól v oslabení, po ňom sme boli lepší a aktívnejší. Viedli sme 4:2 a do posledných 15 minút sme nastupovali s cieľom odohrať ich čo najlepšie. Bohužiaľ, súper strelil v polovici tretiny gól a tam sa lámal chlieb. Chalani sa snažili, ale záver nám ušiel,“ doplnil Roman Sýkora.

Tadeáš Nedielka vo finále Big Air

V kvalifikácii snoubordového Big Air sa darilo Tadeášovi Nedielkovi. Vo Welli Hilli Parku v Hoengseongu dostal za svoj druhý pokus 70,25 bodu a ako desiaty postúpil do finále. Za prvý skok dostal 55,5 bodu. Vo finále sa v nedeľu predstaví 10 snoubordistov. V kvalifikácii štartovalo 21 pretekárov.

PR: Peter Pašuth