Študenti vysokých škôl sa budú môcť opäť zapojiť do projektu EUROSTUDENT, ktorý sa zameriava na mapovanie sociálno-ekonomických dimenzií vysokoškolského vzdelávania. Aktuálne prebieha už jeho deviate kolo a malo by sa ho zúčastniť viac ako 25 krajín vrátane Slovenska. Nosnou časťou projektu je online dotazníkový prieskum, ktorého výsledky budú spracované vo forme čiastkových národných správ, ako aj medzinárodnej komparatívnej analýzy.
Prieskum EUROSTUDENT sa na európskej úrovni zameriava na zber porovnateľných údajov o sociálnych a ekonomických podmienkach študentov vysokých škôl v Európe. Slúži ako podklad pre tvorbu opatrení, ktoré podporujú rovnosť príležitostí a zlepšujú životné podmienky študentov. Výhodou projektu je aj to, že všetky zapojené krajiny používajú jednotnú metodiku. „Vďaka tomu vieme porovnávať výsledky naprieč krajinami, čo umožňuje komplexnejšiu analýzu a vytvára priestor na zlepšovanie kvality národných systémov vysokého školstva,“ vysvetľuje František Blanár z výskumného tímu.
Za Slovenskú republiku zabezpečuje projekt Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
Projekt sa zameriava predovšetkým na nasledujúce oblasti:
- Aktuálna študijná situácia
- Študijné zázemie
- Študijné podmienky
- Plány do budúcnosti
- Životné podmienky
- Finančná deprivácia
- Medzinárodná mobilita
- Duševné zdravie a pohoda
Kto je cieľová skupina prieskumu?
Cieľovou skupinou prieskumu sú všetci študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského vzdelávania, ktorí študujú v dennej alebo externej forme v akademickom roku 2024/2025.
Realizácia
V priebehu mája/júna 2025 budú študenti slovenských vysokých škôl oslovení s prosbou o participáciu na prieskume, a to prostredníctvom personalizovaných e-mailových správ. Personalizácia oslovení zahŕňa priradenie unikátneho prístupu každému z respondentov, pri zachovaní anonymity pri jeho vypĺňaní. Personalizácia má za cieľ splniť metodologické požiadavky na zabezpečenie kvality zbieraných údajov. Samotný zber, spracovanie, ako aj vyhodnotenie údajov je anonymné a nie je možné stotožniť odpovede s konkrétnymi respondentmi. „Je to dôležité najmä preto, aby boli výsledky čo najpresnejšie a zároveň sa nikto nemusel báť úprimne odpovedať,“ doplnil Dávid Pelošjan z výskumného tímu.
Ďalšie informácie
V rokoch 2026 a 2027 budú vypracované čiastočné výstupy na národnej úrovni a v roku 2027 bude zverejnená finálna komparatívna analýza porovnávajúca výsledky prieskumu za jednotlivé krajiny Európy, ktoré participovali na uvedenom projekte.
Podrobnejšie informácie nájdete na webových stránkach:
https://eurostudent.cvtisr.sk a www.eurostudent.eu
Mgr. Stanislava Luptáková
Odbor komunikácie CVTI SR
videopressagency.sk
redakcia PremiumNews