Citlivý človek je nevšedným príbehom rodiny, ktorá sa ocitne mimo svojej komfortnej zóny

Tento nezvyčajný a originálny road movie vznikol na motívy knihy Citlivý človek od básnika a prozaika Jáchyma Topola. Jeho hrdinovia cestujú sem a tam dystopickou krajinou, kde ilúziu všadeprítomného pohodlia a bezpečia nahrádza dobrodružstvo a neistota. Komická a drsná cesta nás zavedie do bláznivého sveta, v ktorom každá zdanlivo beznádejná situácia ponúka malú šancu nájsť nádej a lepšiu budúcnosť. Netradičná snímka príde do kín už 12. októbra.

Po dlhej ceste Európou sa kočovný herec tatko Mour (David Prachař) vracia domov so svojou ženou Mamou (Tatiana Dyková Vilhelmová) a ich synmi, jedenásťročným Eliášom a len ročným Bratom. Chcú sa konečne usadiť a viesť normálny život. Doma ich však nič a nikto nečaká. Privíta ich len samozvaná domobrana, ktorá nahradila políciu. Sú poslaní na útek, ktorý sa zmení na putovanie magickou a krutou krajinou obývanou neškodnými čudákmi a nebezpečnými ľudskými tlupami. Ich cesta sa pretína s ľudskými osudmi, ktoré odhaľujú vzájomné vzťahy medzi členmi utekajúcej rodiny. Otec, inokedy neschopný zvládnuť vlastný život, musí začať bojovať za svoje deti a rodinu. A tiež dovoliť svojmu synovi Eliášovi, aby sa stal dospelým, možno zrelším, než je on sám.“Chcem divákom ponúknuť silný film, ktorý ich konfrontuje s ťažkými otázkami našej doby, ale zároveň im svojou štylizáciou, energiou a živelnosťou ponúka východisko a povzbudenie. Film, ktorý by mohol diváka inšpirovať k tomu, aby opustil svoju komfortnú zónu a vnímal dobrodružstvo a neistotu ako príležitosť, ktorá ho môže posilniť,” hovorí režisér Tomáš Klein, ktorý nepochybne patrí k najväčším talentom českej kinematografie. V tomto prípade ide o jeho celovečerný debut, ale jeho študntské filmy boli uvedené na množstve medzinárodných filmových festivalov, medzi inými v Karlovych Varoch, v Cannes či v Rotterdame.

Snímka vznikla na základe námetu českého básnika, prozaika, hudubníka a žurnalistu Jáchyma Topola, ktorý sa vďaka nej v roku 2017 stal laureátom Štátnej ceny za literatúru. “Inšpiráciou pre napísanie románu bol každodenný obyčajný život,” povedal, “Veľkú rolu tu zohrávajú príbuzenské vzťahy. Príbeh hovorí o ceste rodiny, ktorá je dobrodružná a nebezpečná a práve medziľudské vzťahy sú jej najväčším nábojom.”Táto kniha nesmierne zaujala režiséra Kleina, ktorý ju čítal v období, keď mu umieral otec a zároveň sa mu narodila prvá dcéra. “Tento kontrast nádeje a existenciálneho strachu som objavil aj v Citlivom človeku. Hoci je to šialená jazda temnotou, je tam aj nádej a očistný humor, ktorý ma zbavuje strachu a, naopak, vo mne vyvoláva smäd po živote. Inými slovami, zaľúbil som sa na prvý pohľad a hneď som v knihe videl film, ktorý by som chcel nakrútiť.”Kniha však nezaujala iba jeho, ale aj Vojtěcha Dyka, vďaka ktorému ju poznala aj jeho manželka Tatiana Dyková Vilhelmová. “Knihu som poznala vďaka môjmu mužovi, ktorý ju čítal a bol z nej absolútne nadšený a inicioval, že by bolo fantastické román nakrútiť,” spomína herečka s úsmevom, “Ale to bol iba taký sen. Za tri roky mi prišla ponuka účinkovať vo filmovej verzii knihy, takže to ostalo v rodine.”Jej partnera stvárnil David Prachař, otec Jakuba Prachaře známého najmä ako moderátora a neskôr porotcu talentovej šou. “Citlivý človek je film, ktorý sa vymyká bežnej domácej produkcii, nie je to komédia, ktorých sa u nás nakrúca veľa. Skôr tragikomédia, existenciálna záležitosť, neuchopiteľná vec a je na divákovi, aby si z toto zostavil svoj vlastný osobný film,” povedal.

Unikátny žáner road movie v podobe snímky Citlivý človek prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 12. októbra.

PR: Perla Žinčíková