Film Amerikánka predstavuje teaser

Už o tri mesiace vstúpi do kín Amerikánka. Snímka, ktorá rozpráva príbeh netradičnou štylizáciou, pripomínajúcou surrealistický gejzír plný farieb, života a snov. Český režisér Viktor Tauš preto sľubuje filmový zážitok roka.

Hoci vo filme nie je ani jedna realistická scéna, intenzívny pocit reality diváka ani na chvíľu neopustí. Nič nie je skutočné, a predsa všetko čo vidíte na plátne, skutočné je. Príbeh, postavy i jazvy. Všetko je autentické. Deti tu hrajú skutočné postavy opustených detí a keďže samy väčšinou pochádzajú z detských domovov, príbehy postáv dotvárajú vlastnými osudmi.

Amerikánka je tiež dievča, ktoré Tauš stretol v 90. rokoch, keď sám žil na ulici ako bezdomovec. „Boli sme súčasťou prvej generácie obetí slobody. Ľuďmi bez domova boli v tom čase najmä tisíce detí, ktoré vyrastali samy, bez rodičov, v socialistických detských domovoch,” prezradil. Po viac ako 25 rokoch filmové spracovanie oživuje staré spomienky ako hmlisté obrazy z hlbín ríše fantázie. Dospelá žena sa ponára do spletitého labyrintu pamäti a pomaly skladá svoj vlastný príbeh opusteného dievčaťa, ktoré vyzbrojené fotografiou otca žijúceho v Amerike a nezlomnou nádejou, že ho raz bude nasledovať, prekonáva všetko, čo jej život pripraví.

Amerikánku stvárňujú tri herečky – Klára Kitto, Julie Šoucová a Pavla Beretová, ktoré mali v čase nakrúcania 9, 17 a 38 rokov. Klára a Julie stáli pred kamerou po prvýkrát. „Bolo to skvelé, ale zároveň to bolo niečo, čo som nepoznala. Chcela by som to celé prežiť znova, všetky tie deti sú teraz mojou druhou rodinou,” zverila sa Klára Kitto. Juliu Šoucovú ovplyvnila Amerikánka v mnohých smeroch: „Deti z detského domova sú pre mňa veľkou inšpiráciou, obdivujem ich. Priznám sa, že pred nakrúcaním som na ne mala taký klasický stereotypný pohľad, ale teraz ich jednoducho milujem. Naučilo ma to nesúdiť ľudí na prvý pohľad, pretože nikdy neviete, čo majú za sebou,” povedala. A Pavla Beretová ju doplnila: „Pre mňa to bolo tri a pol roka spoločného života. Divokého, bláznivého, objavného, niekedy veľmi ťažkého a nekonečne krásneho. Nikdy neprestanem byť vďačná, že som mohla kráčať touto cestou. Bola plná zázrakov.” 

Úlohu matky Amerikánky vo filme zobrazila Lucie Žáčková. „Bol to kus života, v ktorom som sa dostávala medzi ľudí a emócie, zo svojich zabehnutých koľají a únikov do samoty. Pridajte sa k nám a nechajte sa unášať. Venovali sme tomu viac času ako akémukoľvek inému filmu, aj pri scenári, réžii či vedení detí.”  

Scénograf Jan Kadlec vytvoril kostýmy a výpravu filmu so silnou dávkou extravagancie. Monumentálne, ale s precíznosťou badateľnou v každom detaile. Kombinácia skutočného príbehu, autentických detských hrdinov a nápaditého fiktívneho sveta sprostredkúva divákovi emocionálnu podstatu vnútorných zážitkov bez nánosu konvenčných súdov a sociálnej reality. „Amerikánka mi pomohla spojiť dva zdanlivo odlišné svety. Vrátila mi vo mne opustený svet výtvarného umenia a vniesla svetlo do pomaly sa vyprázdňujúceho sveta audiovízie. Ale hlavne mi pomohla sformulovať otázku, čo to vlastne znamená vyjadriť vizuálnu podobu reality,” prezradil Jan Kadlec.

Film Amerikánka uvedie do kín 30. mája 2024 distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

PR: Radomír Brhlík