GRASSROOTS – Grassroots Gala 2023: Cena pre najlepšieho hráča do 19 rokov pre Lea Sauera

Už šiesty rok v rámci amatérskeho a mládežníckeho futbalu počas Gala Grassroots oceňuje Slovenský futbalový zväz najlepších amatérov, futbalových nadšencov, rekordérov, ale aj talentovaných mladých hráčov a hráčky, trénerov i rozhodcov. Novinkou Gala Grassroots večera 2O23 bolo ocenenie najlepších amatérskych klubov v jednotlivých regiónoch.

Sklenenú kopačku za prvenstvo v kategórii „Talent“ si prevzalo desať najlepších futbalistov a futbalistiek v desiatich mládežníckych kategóriách. Organizátori vyhodnotili víťazov štyroch kategórií v školských súťažiach (od 10 do 13 rokov) a víťazov šiestich kategórií v klubových súťažiach (od 15 do 19 rokov) v sezóne 2022/23. 

V kategóriách U10 chlapcov a WU10 dievčat sa o držiteľoch trofejí rozhodovalo na základe výkonov na finálových turnajoch o majstra Slovenska v rámci projektu McDonald‘s Cup 2022/23. Najlepších hráčov a hráčky vyhodnotili krajskí grassroots koordinátori a zástupcovia technického úseku SFZ. 

V kategóriách U13 chlapcov a WU13 dievčat, sa o držiteľoch trofejí rozhodovalo na základe výkonov na finálových turnajoch o majstra Slovenska v rámci projektu Školský pohár SFZ 2022/23. Najlepších hráčov a hráčky vyhodnotili krajskí grassroots koordinátori a zástupcovia technického úseku SFZ. 

O víťazoch v kategóriách žiaci U15, Futbalista roka do 17 rokov a Futbalista roka do 19 rokov rozhodovali športoví riaditelia mládeže v akadémiách, hlavní tréneri chlapčenských mládežníckych reprezentačných výberov Slovenska a zástupcovia technického úseku SFZ. 

O víťazkách kategórií žiačky WU15, Futbalistka roka do 17 rokov a Futbalistka roka do 19 rokov rozhodovali tréneri ženských dorasteneckých tímov vo všetkých kluboch na Slovensku, hlavní tréneri dievčenských mládežníckych reprezentačných výberov Slovenska, hlavný tréner ženskej futbalovej reprezentácie Slovenska a zástupcovia technického úseku SFZ.

VÍŤAZI ANKETY
ŠKOLSKÉ SÚŤAŽE

Talent WU10: Lea MÁČAIOVÁ (ZŠ Nábrežná 95, Nové Zámky)

Talent U10: Lukáš KOVÁČ (ZŠ Mlynská 50, Senec)

Talent WU13: Michaela BAŇACKÁ (ZŠ Lúčna 826, Vranov nad Topľou)

Talent U13: Marko ŠKRABALA (ZŠ Lúčna 826, Vranov nad Topľou)

VÍŤAZI ANKETY
KLUBOVÉ SÚŤAŽE

Talent WU15: Victoria HAVALEC (MFK Ružomberok)

Talent U15: Adam RAJNOHA (MŠK Žilina)

Futbalistka roka WU17: Sára STRAKOVÁ (AS Trenčín)

Futbalista roka U17: Samuel DIKOŠ (FC Groningen / Holandsko)

Futbalistka roka WU19: Karolína BAYEROVÁ (1. FC Slovácko / Česko)

Futbalista roka U19: Leo SAUER (Feyenoord Rotterdam / Holandsko)

Tréneri

Stalo sa tradíciou, že ceny pre najlepších mládežníckych trénerov preberajú kormidelníci, ktorí priviedli svoje družstvá v danej sezóne k majstrovským titulom. Zástupcovia technického úseku SFZ udelili cenu pre najlepšieho trénera šiestim kormidelníkom, mládežníckym šampiónom, v sezóne 2022/23. 

VÍŤAZI ANKETY

Tréner U15: Martin REPASKÝ (MŠK Žilina)

Tréner U17: Daniel VALACH (MŠK Žilina)

Tréner U19: Ivan BELÁK (MŠK Žilina)

Tréner WU15: Róbert HALADA (FC Spartak Trnava)

Tréner WU19: Tomáš TEJ (Partizán Bardejov BŠK)

Trénerka ženy: Iveta NEVEĎALOVÁ (Spartak Myjava)

Rozhodcovia

Po premiére v roku 2019 pripravili organizátori ceny aj pre štyroch najlepších regionálnych rozhodcov v mládežníckych súťažiach v sezóne 2022/23. O najlepšom arbitrovi BFZ, ZsFZ, SsFZ a VsFZ rozhodli komisie rozhodcov jednotlivých regionálnych futbalových zväzov.

VÍŤAZI ANKETY

BFZ: Alexandra VARGOVÁ

ZsFZ: Adrián ŠTURDÍK

SsFZ: Jakub Brénainn KYSEĽ

VsFZ: Daniel PUŽÉR

Strelci

Góly boli vždy korením futbalu a aj keď každý dobrý tím sa opiera o kvalitného brankára, pozornú obranu a kreatívnych stredopoliarov, najväčšiu pozornosť pútajú najmä strelci gólov. Kanonieri hýbu futbalovým svetom aj na Slovensku a vďaka Informačnému systému slovenského futbalu (ISSF), dokážu zástupcovia SFZ spočítať všetky presné zásahy do čierneho vo všetkých súťažiach v rámci Slovenska a určiť najlepšieho kanoniera v seniorských i juniorských kategóriách mužov a žien.

VÍŤAZI ANKETY

Kategória muži

Renáto MESZLÉNYI

Klub: FK Močenok

Liga: VIII. liga GA – ŠA

Počet gólov: 65

Kategória ženy

Nóra LELOVICS

Klub: KFC Komárno

Liga: II. liga – Ženy

Počet gólov: 54

Kategória mládež chlapci

Matej DUDÁŠ

Klub: FO ŠK Modranka

Ligy: Prípravka U11 sk. A ObFZ TT, IV. liga MŽ U13 sk. A ObFZ TT, IV. liga Žiaci U15 ObFZ TT

Počet gólov: 137

Kategória mládež dievčatá

Nikolett JANČÁROVÁ

Kluby: FC Union Nové Zámky, FK Sokol Pozba

Ligy: I. LŽ – WU15, IV. liga SŽ U15 ObFZ NZ

Počet gólov: spolu 114 – (107 za Nové Zámky a sedem za Sokol Pozba)

Amatérske kluby

Ľudia naň chodia za zábavou, ale pre hráčov na ihrisku je to vždy tvrdý boj o body do tabuľky. Amatérsky futbal sa na Slovensku teší výraznej obľube a premiérovo sme spoznali aj najlepšie amatérske kluby z jednotlivých regiónov.

VÍŤAZI ANKETY

BFZ: FK Rača Bratislava

ZsFZ: OK Častkovce

SsFZ: MFK Bytča

VsFZ: ŠK Zemedar Poprad – Stráže

Ženská ligová jedenástka sezóny 2022/23

Pozostáva výlučne z hráčok najvyššej slovenskej domácej súťaže. O výsledkoch ankety rozhodovali tréneri prvoligových klubov, hlavní tréneri dievčenských mládežníckych reprezentačných výberov Slovenska, hlavný tréner ženskej futbalovej reprezentácie Slovenska a zástupcovia technického úseku SFZ. Hlasujúci vypĺňali anketové lístky s menami jedenástich slovenských ligových futbalistiek podľa stanovených postov. V ligovej jedenástke má zastúpenie šesť ligových klubov. Najviac hráčok má Spartak Myjava a Spartak Trnava (po tri futbalistky). V porovnaní s výsledkami minuloročnej ankety obhájilo miesto medzi jedenástimi najlepšími ligovými hráčkami päť futbalistiek – Sára Kršiaková, Laura Retkesová a Andrea Bogorová (všetky Spartak Myjava), Viktória Čeriová, Patrícia Mudráková (všetky FC Spartak Trnava). 

Brankárka: Marína Anna ŠTEFÁNIKOVÁ (AS Trenčín)

Obrankyne: Aneta SUROVÁ (ŠK Slovan Bratislava), Viktória ČERIOVÁ (FC Spartak Trnava), Sára KRŠIAKOVÁ (Spartak Myjava), Soňa SERVÁTKOVÁ (FC Spartak Trnava)

Stredopoliarky: Sára STRAKOVÁ (AS Trenčín), Patrícia MUDRÁKOVÁ (FC Spartak Trnava), Laura RETKESOVÁ (Spartak Myjava)

Útočníčky: Darina HRÚZIKOVÁ (MFK Ružomberok), Andrea BOGOROVÁ (Spartak Myjava), Lenka MAZÚCHOVÁ (MFK Dukla Banská Bystrica)

Zdroj: futbalsfz.sk