Kino Lumière exkluzívne uvedie výnimočné filmy z festivalu v Karlových Varoch 

Prehliadka Šary Vary prináša každoročne do českých miest vybrané výnimočné filmy z prestížneho medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Po prvýkrát a ako jediné na Slovensku ju tento rok bude hostiť aj bratislavské Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu. V termíne od 15. do 21. júla kino exkluzívne uvedie sedem filmov, ktoré mohli doteraz vidieť len festivaloví návštevníci. Sú medzi nimi svetové aj české snímky a tiež držiteľ Zvláštnej ceny z hlavnej súťaže festivalu. 

Medzinárodný filmový festival Karlove Vary je najväčší filmový festival v Českej republike a jeden z najprestížnejších festivalov v strednej a východnej Európe. Ako jeden z najstarších je zaradený do kategórie A spolu s festivalmi v Cannes, Berlíne, Benátkach, Locarne, San Sebastiane či Tokiu. Každoročne uvádza približne dvesto filmov z celého sveta a pravidelne ho navštevujú významní filmoví tvorcovia. Prehliadka Šary Vary predstavuje oficiálny výber z programu karlovarského festivalu. Vybrané filmy sa každoročne premietajú v Prahe a v Brne, tento rok sa prehliadka po prvýkrát uskutoční aj v Bratislave v Kine Lumière ako v jedinom kine na Slovensku. 

„Festival v Karlových Varoch patrí do skupiny etablovaných svetových filmových festivalov,“ hovorí Peter Dubecký, generálny riaditeľ Slovenského filmového ústavu. „O zaradenie prehliadky Šary Vary do programu Kina Lumière sme sa usilovali niekoľko rokov, a preto som veľmi rád, že sa nám to tento rok konečne podarilo. Prinášame exkluzívny výber filmov, ktorých práva sa nám podarilo získať hneď po karlovarskom festivale. Tí, ktorí sa festivalu nemohli zúčastniť, tak budú mať unikátnu príležitosť vidieť filmy v našom kine.“ Manažérka Kina Lumière Zita Hosszúová dopĺňa, že „Šary Vary vnímame ako výrazné spestrenie našej letnej filmovej programovej ponuky, ako unikátnu príležitosť ponúknuť našim divákom a diváčkam exkluzívne sedem výnimočných titulov reprezentujúcich rozmanité podoby súčasnej kinematografie.“ 

Prehliadka Šary Vary uvedie koprodukčný česko-slovenský film Mord debutujúceho režiséra Adama Martinca, ktorý si z hlavnej súťaže festivalu v Karlových Varoch odniesol Zvláštne uznanie poroty. Jeho tragikomická snímka sa odohráva počas domácej zabíjačky na starej usadlosti, ktorá je jedinou príležitosťou, aby sa celá rodina stretla, pobavila a najedla. Ide o trefnú štúdiu českej nátury, ktorá vnútorným vykreslením postáv a britkým humorom evokuje vrcholné diela československej novej vlny. Českú kinematografiu bude v programe prehliadky Šary Vary reprezentovať aj film Mareka Najbrta o známej pražskej kapele Tatabojs.doc. Režisér v nekonvenčnom dokumente rozpráva príbeh kapely formou hravej koláže, zloženej z bohatých archívnych materiálov, zo záznamov koncertov i futuristických hraných vsuviek s hercami z divadla Vosto5. 

Zo súčasnej svetovej produkcie ponúkne prehliadka Šary Vary päť titulov. Film Dievča s ihlou švédskeho režiséra Magnusa von Horna sa odohráva v Kodani, tesne po prvej svetovej vojne. Jeho hlavnou hrdinkou je mladá žena s robotníckym pôvodom, ktorá sa ocitne tehotná v zložitej životnej situácii. Film, ktorý sa tento rok premietal aj v súťaži tohtoročného festivalu v Cannes, je sociálna dráma zobrazená v pôsobivých kulisách expresionistického hororu. Cinefilskou lahôdkou je film portugalského režiséra Miguela Gomesa Grand Tour, za ktorý získal na tohtoročnom festivale v Cannes cenu za réžiu. Jeden z najoriginálnejších režisérov súčasnosti vo filme rozpráva tragikomický príbeh dvoch snúbencov, ktorí v roku 1917 putujú naprieč východoázijským kontinentom, kde sa stretávajú s rôznymi ľuďmi. 

Vo filme Keď sa svetlo zlomí rozpráva islandský režisér Rúnar Rúnarsson o procese trúchlenia ako o krehkej spleti ľudských emócií, zraniteľnosti, ale aj odolnosti mladosti. Jeho hlavnou hrdinkou je študentka umenia, ktorá je konfrontovaná s náhlou stratou a bolesťou. Snímka Vedenie domácnosti pre začiatočníkov austrálskeho režiséra macedónskeho pôvodu Gorana Stolevského si kladie otázku, či je rodina niečo, do čoho sa narodíme, alebo čo si počas života vybudujeme. Film zobrazujúci zložitosť medziľudských vzťahov a sociálnych rolí mal premiéru v súťaži Orizzonti na minuloročnom festivale v Benátkach, kde získal ocenenie Queer Lion. Prehliadka Šary Vary uvedie tiež film Pamäť mexického režiséra Michela Franca, jedného z najoceňovanejších tvorcov svojej generácie. Jeho civilná romanca je neobyčajným príbehom dvoch ľudí z Brooklynu, v ktorom kraľujú Jessica Chastain a Peter Sarsgaard, ocenený za tento film ako najlepší herec na vlaňajšom festivale v Benátkach. 

Prehliadka Šary Vary ako oficiálny výber toho najlepšieho z prestížneho festivalu v Karlových Varoch sa v Kine Lumière v Bratislave koná od 15. do 21. júla. Všetky filmy budú uvedené s českými a anglickými titulkami. 

Viac informácií nájdete na: 

https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8722/informacia-18596

Program prehliadky Šary Vary v Kine Lumière:

15.7.2024 – 20.00 – Grand Tour, r. Miguel Gomes (Portugalsko/Taliansko/Francúzsko, 2024, 129′)

16.7.2024 – 20.00 – Dievča s ihlou, r. Magnus von Horn (Dánsko/Poľsko/Švédsko, 2024, 122′)

17.7.2024 – 18.20 – Vedenie domácnosti pre začiatočníkov, r. Goran Stolevski (Severné Macedónsko/Chorvátsko/Srbsko/Poľsko/Kosovo, 2023, 107′)

17.7.2024 – 20.30 – Tatabojs.doc, r. Marek Najbrt (ČR, 2024, 97′)

18.7.2024 – 18.20 – Keď sa svetlo zlomí, r. Rúnar Rúnarsson (Island/Holandsko/Chorvátsko/Francúzsko, 2024, 82′)

18.7.2024 – 20.00 – Pamäť, r. Michel Franco (Mexiko/USA, 2023, 102′)

19.7.2024 – 18.00 – Grand Tour, r. Miguel Gomes (Portugalsko/Taliansko/Francúzsko, 2024, 129′) 

19.7.2024 – 20.30 – Mord, r. Adam Martinec (ČR/SR, 2024, 84′)

20.7.2024 – 18.00 – Dievča s ihlou, r. Magnus von Horn (Dánsko/Poľsko/Švédsko, 2024, 122′)

20.7.2024 – 20.30 – Vedenie domácnosti pre začiatočníkov, r. Goran Stolevski (Severné Macedónsko/Chorvátsko/Srbsko/Poľsko/Kosovo, 2023, 107′)

21.7.2024 – 18.00 – Pamäť, r. Michel Franco (Mexiko/USA, 2023, 102′)

PR: Simona Nôtová

redakcia PremiumNews