Loriána Popovičová v spoločnosti hviezd športu s olympijským ohňom

Olympijský oheň na svojej púti do dejiska Hier XXXIII. olympiády bol už aj v slovenských rukách. V úvodný deň štafety po francúzskom území ho držala aj mladá atlétka a triatlonistka Loriána Popovičová. Košičanka sa ocitla v exkluzívnej spoločnosti olympijských medailistov i ďalších športovcov z 27 krajín Európskej únie a Ukrajiny. Spoločne v Marseille oslávili Deň Európy.

Olympijský oheň dorazil do Marseille v stredu a vo štvrtok začal púť po Francúzsku. Štafetu ulicami mesta pri Stredozemnom mori sledovali tisícky divákov. V Marseille odkrojila prvé kilometre svojej púte, ktorá má 12-tisíc kilometrov.

Loriána Popovičová prežila skvelé dva dni

Loriána Popovičová sa zapojila do štafety spolu so športovcami z 27 krajín Európskej únie plus Ukrajiny pri Múzeu európskych a stredomorských civilizácií. Každý zo športovcov podržal na chvíľu olympijský oheň a pokope odbehli úsek za ukrajinskou gymnastkou Mariou Vysočanskou. Do štafety sa zapojili športovci rôznych generácií i paralympionici. Francúzsko reprezentoval olympijský víťaz v skoku o žrdi z Atlanty 1996 Jean Galfione, Holandsko trinásťnásobná olympijská medailistka a držiteľka šiestich zlatých medailí z rýchlokorčuľovania Ireen Wüstová, Poľsko trojnásobná olympijská víťazka v hode kladivom Anita Wlodarczyková, Španielsko olympijský víťaz na 1500 m z Barcelony 1992 Fermín Cacho, Belgicko olympijská šampiónka na 4×100 m z Pekingu 2008 Kim Gevaertová, Taliansko dvojnásobný olympijský víťaz vo veslovaní Davide Tizzano, Maďarsko dvojnásobný olympijský víťaz a dnes prezident národného olympijského výboru Zsolt Gyulay.

„Bol to skvelý zážitok. Spoznala som veľa zaujímavých ľudí zo sveta športu. Spoločne sme odbehli krátky úsek a v špalieri sme si odovzdali pochodeň s ohňom,“ rozhovorila sa Loriána Popovičová. „Pred naším úsekom to bol pre mňa aj trocha stres, či urobím všetko správne. Napokon to však bolo nádherné, niektorí si aj poplakali. Atmosféra v uliciach bola elektrizujúca. Diváci okolo cesty tlieskali, povzbudzovali nás. Je to nezabudnuteľný zážitok. Zároveň je to pre mňa aj veľká motivácia do ďalšej športovej kariéry, aby som sa raz dostala na olympijské hry.“

Loriána Popovičová (vľavo) počas úseku štafety s olympijským ohňom, ktorý niesla Maria Vysočanská Foto (c) Paris 2024 / Clement Mahoudeau / SIPA PRESS

Celý úsek organizovala francúzska vláda. Športovcov vyberali francúzske ambasády v jednotlivých krajinách. Na Slovensku zvolili mladú talentovanú športovkyňu z Košíc, ktorá je úspešná v atletike a triatlone a navyše krátko študovala aj vo Francúzsku.

V Marseille prežila Loriána Popovičová dva zaujímavé dni. „Zúčastnili sme sa na privítaní ohňa v prístave. Bola to veľká oslava. Stretli sme sa so zástupcami francúzskej vlády a navzájom sme sa aj spoznávali,“ uviedla Loriana Popovičová.

Členovia štafety 27+1

Jean Galfione (Francúzsko, atletika), Ireen Wüstová (Holandsko, rýchlokorčuľovanie), Anita Wlodarczyková (Poľsko, atletika), Fermin Cacho (Španielsko, atletika), Kim Gevaertová (Belgicko, atletika), Zsolt Gyulay (Maďarsko, rýchlostná kanoistika), Finn Sonnekalbová (Nemecko, rýchlokorčuľovanie), Liu Jia (Rakúsko, stolný tenis), Emona Ivanovová (Bulharsko, bedminton), Karolina Pelendritouová (Cyprus, plávanie), Danira Biličová (Chorvátsko, basketbal), Sébastian Terteryan (Dánsko, box), Ksenija Baltová (Estónsko, atletika), Amanda Kotajová (Fínsko, atletika), Theodora Gkountourová (Grécko, šerm), Eve McMahonová (Írsko, jachting), Davide Tizzano (Taliansko, veslovanie), Saulius Ritter (Litva, veslovanie), Gunta Bašková (Lotyšsko, basketbal), Raphaël Stacchiotti(Luxembursko, plávanie), Nathan Farrugia (Malta, vytrvalostný bežec), Diana Duarte Gomesová-Pedrasová(Portugalsko, plávanie), Lenka Henebergová (Česko, atletika), Ana Maria Florentina Branzová (Rumunsko, šerm), Loriána Popovičová (Slovensko, triatlon, atletika), Domen Makuc (Slovinsko, hádzaná), Hanna Kobová (Švédsko, jachting), Maria Vysočanská (Ukrajina, gymnastika).

PR: Peter Pašuth