Po úspešných motivačných biografiách o Štefánikovi a Baťovi prináša Jozef Banáš tretí energizujúci román o jednom z najvýznamnejších svetových vedcov – fyzikovi Aurelovi Stodolovi

Biografia Nevzdám to! Aurel Stodola vychádza v deň 165. výročia narodenia tejto významnej osobnosti.  

Aurel Stodola patril medzi najvýznamnejších svetových vedcov prvej polovice 20. storočia. Bol Slovák, narodený v Liptovskom Mikuláši a neskôr švajčiarsky občan. Génius s veľkým srdcom, ktorého celý svet považuje za „otca parných turbín“. Narodil sa na predmestí Liptovského Mikuláša v tom čase nazývanom Vrbický Hušták. Okolo jeho dátumu narodenia panujú nezhody, uvádza sa 10. aj 11. máj 1859. Aurel Stodola po maturite na vyššej reálnej škole v Košiciach odišiel do zahraničia a študoval v Budapešti, Zurichu, Berlíne a Paríži. Popri zamestnaní si vzdelanie zvyšoval aj na parížskej Sorbone. Jeho najväčšie úspechy sú spájané s jeho pôsobením v Zurichu na najlepšie hodnotenej kontinentálnej univerzite ETH. 

„Na stránke ETH Zürich nájdeme 6 najvýznamnejších vedeckých míľnikov za 150 rokov existencie tejto technickej univerzity. Z týchto šiestich sa o dva zaslúžil Aurel Stodola. Jedným z nich bolo vybudovanie technického výskumného laboratória a druhým vydanie učebnice „Dampf – und Gasturbinen“. Nejde však len o knižku. Najdôležitejšia je vedecká metóda, ktorá predchádza samotný dizajn a konštrukciu turbíny.“ Zdroj: aurelstodola.sk 

Autor bestsellerov Jozef Banáš sa po knihách o významných osobnostiach československej histórie – Štefánikovi a Baťovi rozhodol vzdať svojou knihou hold mužovi, ktorého prácu si vážili Albert Einstein aj Albert Schweitzer, Aurelovi Stodolovi. Stodola nezískal Nobelovu cenu iba preto, že v odbore strojárenstvo sa neudeľovala. Vďaka jeho vedeckým objavom získala vedecko-technická revolúcia prívlastok vedecká. 

Anotácia: Tak ako sa Štefánikovi splnil jeho neuveriteľný sen – rozbiť rakúsko-uhorskú monarchiu –, Baťovi detský sen o tom, že raz bude obúvať celý svet, splnil sa sen aj Stodolovi. Nielenže sa stal vysnívaným profesorom na jednej z najvyspelejších technologických vysokých škôl na svete – ETH Zürich –, ale stal sa jej najmladším profesorom v dovtedajšej histórii. Stodolu postihli tragické požiare, národnostný útlak, rodinné tragédie, prežil dve vojny a polovicu života strávil v cudzine. Boj s nepriazňou a najmä s vlastnými slabosťami bol jeho každodenným chlebom. Nikdy nič nevzdal. Nevzdával sa za žiadnych okolností, hoci sa zdalo, že riešenie nie je, kráčal vpred, aj keď už zdanlivo nebolo kam. Osobný priateľ Alberta Einsteina, Alberta Schweitzera a ďalších velikánov svetovej vedy a umenia bol výsledkom vôle a disciplíny. Prísna disciplína a tvorivosť boli základným ukotvením jeho života. V súkromí žil v tichom zúfalstve, navonok však nedal nič znať, naopak, rozdával energiu, pomáhal a povzbudzoval milovaných študentov, ktorí milovali jeho.

Albert Einstein sa o ňom vyjadril ako o vznešenom mužovi s nehasnúcou túžbou po poznaní a tvorbe. Profesorka Univerzity Zürich Josette Baer uviedla: „Aj my Švajčiari sme na Slováka Stodolu hrdí.“ V predslove knihy cituje Stodolov pokračovateľ súčasný slovenský profesor ETH Zürich Juraj Hromkovič majstrove slová: „Beda národu, ktorý sa nestará o rast svojej elity.“ Tretí motivačný román Nevzdám to! Aurel Stodola je Banášovým príspevkom k rastu elít. Nielen slovenských a švajčiarskych. Povzbudí a posilní každého, kto chce rásť.

Autor hovorí o knihe: https://www.youtube.com/watch?v=hAJKXvfo8Yk

Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/730755-nevzdam-to-aurel-stodola.html 

O autorovi: Jozef Banáš (1948) patrí medzi najpredávanejších a najprekladanejších slovenských spisovateľov. Je nositeľom ocenení Zlatá kniha, Platinová kniha, Cena SC PEN, Cena Slovenských pohľadov, Panta Rhei Awards, Čitateľský top titul, Kniha roka, Kniha Kysúc, Zlaté pero Ladislava Ťažkého, Prémia Vladimíra Ferka, Slovenský Avatar, Hlavná cena Literárneho fondu za román Prebijem sa! Štefánik. Muž železnej vôle, ktorý sa v roku 2020 stal odporúčanou literatúrou. V roku 2011 sa s románom Zóna nadšenia (Jubelzone) stal finalistom nemeckej literárnej ceny Johanna Gottfrieda Seumeho, v roku 2020 obdržal Národnú cenu Ruska za román Prebijem sa! Štefánik. Muž železnej vôle a českú cenu Václava Matěja Krameriusa. Jeho diela boli uverejnené v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Rusku, Ukrajine, Maďarsku, Rakúsku, vo Švajčiarsku, v Taliansku, v Portugalsku, Bulharsku, Indii, Turecku, Sýrii, Egypte, Španielsku, USA, Chorvátsku, Srbsku, Azerbajdžane. Román Kód 1 vyšiel v najväčšom indickom vydavateľstve Rajpal & Sons, magazín španielskej kráľovskej futbalovej federácie Fútbol priniesol jeho poviedku Messiho zázrak. V roku 2019 vydal IKAR jeho preklad eseje Stefana Zweiga Vor dem Sturm (Pred búrkou). Mimoriadne úspechy zožal so svojimi biografickými a motivačnými románmi Prebijem sa! Štefánik. Muž železnej vôle a Som Baťa, dokážem to! Ročne absolvuje okolo osemdesiat besied a autogramiád. O svojich knihách prednášal a besedoval v dvadsiatich krajinách.

Publikácia vychádza vo vydavateľstve Ikar, počet strán 408, MOC 19,90 eur.

Mgr. Lucia Čarná