Má na svedomí desiatky tisíc obetí ročne. Slováci o nej natočili film FENTASY

Fentanyl. Na Slovensku možno neznámy, no v USA kosí jednu obeť za druhou. Táto extrémne silná syntetická droga každoročne usmrtí až 70-tisíc obyvateľov USA, čo je viac než počet obetí vo vojne vo Vietname, Iraku a Afganistane dohromady. Spevák Prince, raper Coolio či hudobník Tom Petty. Aj to sú obete fentanylu, ktorý zabíja bez akéhokoľvek zľutovania. A ako to už býva, čo fičí za veľkou mlákou, prenikne do celého sveta. Prvé obete tejto extrémne silnej návykovej látky, už hlásia aj v Európe. 

Syntetická droga fentanyl stála za námetom k filmu FENTASY. Kriminálny thriller príde do kín 14. marca 2024 a teaser napovedá, že ide o našliapanú chuťovku so všetkým, čo k dobrému thrilleru patrí. 

Sofia nadovšetko miluje divoké párty. A to hlavne tie, na ktorých sú hlavným zdrojom zábavy látky silnejšie než alkohol. So svojim novým priateľom Pellerom, amatérskym chemikom, rozbieha lukratívny biznis. Keď sa totiž akákoľvek droga zmieša s fentanylom, jej účinky se závratne znásobia. A takisto aj zisk.

Čo na tom, že ich nová droga sa pre mnohých stáva smrtiacim koktejlom, keď teraz vládnu pouličnej scéne. Eufóriu z rýchlo rastúceho bohatstva vystrieda kruté vytriezvenie. Ich úspech veľmi rýchlo priláka pozornosť polície, ale hlavne ruskej mafie, ktorá konkurenciu netoleruje. Sofia sa rozhodne hrať vabank a nezáleží, koľko životov to bude stáť…

Teaser už prvými zábermi naznačuje, že tvorcovia, na čele s režisérskou dvojicou Samuelom Vičanom a Anastasiou Hoppanovou pripravili vizuálne aj zvukovo kvalitný umelecký zážitok. V hlavných úlohách sa predstavia Kristína Kanátová (Čiara, Mama na prenájom), Noël Czuczor (Správa, Nemocnica) a jeden z najpopulárnejších českých hercov David Švehlík (Úsmevy smutných mužov, Kriminálka Anděl). Vo vedľajších úlohách uvidíme Annu Jakab Rakovskú, Tomáša Magáta, Bronislavu Kováčikovú, Petra Ondrejičku či Viktóriu Šuplatovú.

Teaserom to všetko len začína, už o pár dní sa dozviete viac. FENTASY prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film. Film podporil Audiovizuálny fond SR a hlavní partneri Budamar Logistics, Volkswagen Slovensko a rentuj.sk. 

O filme:

Kriminálny thriller, Slovensko, dĺžka: 88 min

V slovenských a českých kinách od 14. marca 2024.

SK kino distribúcia: Continental film

CZ kino distribúcia: Bioscop

Hrajú: Kristína Kanátová, Noël Czuczor, David Švehlík, Anna Jakab Rakovská, Tomáš Magát, Bronislava Kováčiková, Peter Ondrejička, Viktoria Šuplatová, Vladimír Jedľovský

Réžia: Samuel Vičan, Anastasia Hoppanová

Kamera: Maroš Žilinčan, ASK

Hudba: Ondřej Brousek

Strih: Jakub Podmanický

Zvuk: Jan Bezouška

PR: Peter Gašparík