Portál DAFilms.sk prináša kolekciu filmov pri príležitosti storočnice Jozefa Kronera 

Jozef Kroner patrí k nezabudnuteľným legendám slovenského herectva. Pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia streamovacia platforma DAFilms.sk v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom uvádza kolekciu siedmich filmov vrátane oscarovej snímky Obchod na korze (1965) režiséra Jána Kadára a Elmara Klosa, v ktorých Jozef Kroner stvárnil rôznorodé charaktery a postavy. Programový špeciál nesie názov Storočnica Jozefa Kronera.

Filmový, divadelný a televízny herec Jozef Kroner (1924 – 1998) pochádzal z početnej hereckej rodiny. Nikdy herectvo neštudoval a svoju kariéru začínal účinkovaním v ochotníckych divadelných súboroch, odkiaľ v roku 1948 odišiel na profesionálnu scénu v Martine. Neskôr, v rokoch 1956 až 1984 bol členom činohry Slovenského národného divadla. Počas svojho dlhoročného pôsobenia v divadle, televízii, rozhlase a vo filme vytvoril množstvo nezabudnuteľných postáv, už od svojich hereckých začiatkov sa dokázal uplatniť v rôznych žánroch. 

Kroner debutoval epizódnou úlohou vo filme režiséra Jána Kadára Katka (1949). Vďaka svojmu talentu, jedinečnému vzhľadu a pôsobivému hlasu však už od začiatku svojej filmovej kariéry hrával často vekovo oveľa staršie postavy. K nezabudnuteľným úlohám Jozefa Kronera patrí Jožko Púčik z komédie Jána Lacka Statočný zlodej (1958), Pacho Matrtaj zo zbojníckej komédie Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka a Mišo z rovnomenného Ťapákovho televízneho filmu (1979) či Martin Pichanda z Jakubiskovej rodinnej ságy Tisícročná včela (1983). 

Medzinárodné uznanie Kronerovi priniesla postava Tóna Brtka v oscarovom filme režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa Obchod na korze (1965). Pre Kronera bola úloha Tóna Brtka jednou z najzásadnejších. „Otec rád zabával svojich divákov v ľudových komédiách a, samozrejme, neprijal by scenár, ktorý by nebol kvalitný,“ povedala herečka Zuzana Kronerová pri spomienke na svojho otca v súvislosti s vydaním DVD a blu-ray nosiča tohto filmu. „Ale keď dostal príležitosť hrať vo filme Obchod na korze, vedel, že práve to je rola, kde môže naplno ukázať svoje herecké majstrovstvo, a že nakrútiť tento film má veľký zmysel. Často spomínal na to, že keď si prečítal scenár filmu a bol na návšteve u scenáristu Ladislava Grosmana v Prahe, tak už vtedy povedal: ´Laco, ja cítim v kostiach, že toto bude veľký film.´ Pre neho to bola najvýznamnejšia z filmových príležitostí. A ja som veľmi šťastná, že mal túto možnosť.“

Okrem filmu Obchod na korze ponúka kolekcia pri príležitosti 100. výročia Kronerovho narodenia na portáli DAFilms.sk ďalších šesť filmov z jeho rozsiahlej filmovej tvorby, ktoré dokumentujú Kronerovu schopnosť zahrať komické i tragické postavy. Satirický poviedkový film Čert nespí (1956) Petra Solana a Františka Žáčka, nakrútený podľa poviedok Petra Karvaša, si berie na paškál obhajobu práva na súkromný smútok, kritiku propagandistických lží uverejňovaných v novinách aj kritiku alkoholizmu na pracovisku. Dráma Štefana Uhra Kosenie Jastrabej lúky (1981) na pozadí návštevy troch synov a ich rodín v dedinskom rodičovskom dome počas jedného víkendu rozvíja úvahu o kvalite súdobých medziľudských vzťahov, ktorá je založená na konfrontácii rozličných individuálnych predstáv o zmysle života a rodinných väzieb. V kolekcii sú aj dva rozprávkové filmy Soľ nad zlato (1982)  Martina Holého a Popolvár najväčší na svete (1982) Martina Ťapáka, v ktorých Kroner ukázal talent vyťažiť aj z vedľajšej postavy výrazný herecký potenciál. Kolekciu dopĺňa sága murárskeho rodu Pichandovcov Tisícročná včela (1983) Juraja Jakubiska a tiež divácky obľúbená komédia o ľudovom zbojníckom kapitánovi Pacho, hybský zbojník (1975) Martina Ťapáka, obe nakrútené podľa predlohy Petra Jaroša.  

Jozef Kroner za svoje herecké umenie získal množstvo domácich a zahraničných ocenení. V ankete slovenských filmových novinárov a kritikov z roku 2000 obsadil prvé miesto v kategórii Najlepší slovenský herec 20. storočia. Jeho umenie si vďaka desiatkam stvárnených postáv a charakterov vo filmových dielach budú môcť pripomínať aj nasledujúce generácie. 

Programový špeciál na DAFilms.sk Storočnica Jozefa Kronera:

https://dafilms.sk/collection/147-jubileum-jozef-kroner

PR: Simona Nôtová