MUŽI A/EURO 2024 – V sobotu 2. decembra sa v Hamburgu rozhodne kto, kde, kedy s kým na Eure

Polroka a dvanásť dní pred prvým zápasom sa v Hamburgu rozhodne o zložení skupín finálového turnaja Eura 2024. V prvú decembrovú sobotu v krásnej koncertnej sále Elbphilharmonie za prítomnosti delegácií už známych účastníkov žreb určí kto, s kým, kde a kedy bude hrať skupinovú fázu majstrovstiev EurópyPriamy prenos vysiela televízia Dajto.

HOSTITEĽMI ŽREBOVANIA budú Pedro Pinto a Esther Sedlaczek, na pódiu sa predstaví jedenásť legendárnych hráčov, zastupujúci niektorú z krajín, ktorá v minulosti vyhrala šampionát.

ROZDELENIE DO KOŠOV. Poznáme 21 z 24 účastníkov finálového turnaja, zvyšní traja sa pridajú k štartovnému poľu po úspechu v baráži v marci 2024.

Podľa koeficientu UEFA rozdelila tímy do štyroch košov
1.  KÔŠ: Nemecko (hostiteľ), Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Anglicko
2.  KÔŠ: Maďarsko, Turecko, Rumunsko, Dánsko, Albánsko, Rakúsko
3.  KÔŠ: Holandsko, Škótsko, Chorvátsko, Slovinsko, Slovensko, Česko
4.   KÔŠ: Taliansko, Srbsko, Švajčiarsko, víťaz baráže A, víťaz baráže B, víťaz baráže C

Na určenie pozície tímu v každej skupine budú v šiestich žrebovacích misách loptičky s číslom pozície. V každej budú štyri – pre pozície 1, 2, 3, 4 – okrem áčka, v ktorej budú len tri (A2, A3, A4, keďže A1 patrí Nemecku).

PROGRAM AKTU ŽREBOVANIA. Počas žrebovacieho aktu divákov pobaví množstvo vystúpení klasickej hudby. Už 25 minút pred oficiálnym začiatkom, stanoveným na 18:00, zaznejú prvé skladby, počas žrebovania bude znieť živá hudba ako sprievod k hlavnému dianiu. Spievať budú Jonas Kaufmann, jeden z najväčších svetových tenorov, a David Garrett, popredný svetový huslista, obaja odprezentujú svoje umenie a vystúpia spolu s Národným mládežníckym orchestrom Nemecka, Národným jazzovým orchestrom Nemecka a Národným mládežníckym zborom Nemecka. Martin Kallen, generálny riaditeľ UEFA Events SA, k tomu povedal: „V sobotňajší večer futbal a žreb Eura 2024 spoja Nemecko, hostiteľské mestá a všetky kvalifikované tímy.“

SLOVENSKÁ VÝPRAVA NA ŽREBE. Našu delegáciu vedie prezident SFZ Ján Kováčik, ďalšími členmi sú generálny sekretár SFZ Peter Palenčík, viceprezident pre reprezentácie Karol Belaník, za A-tím tréner Francesco Calzona, manažér Marek Hamšík, technický vedúci Jakub Kojnok, tlmočník Pavol Farkaš, mediálna manažérka Monika Jurigová, riaditeľka medzinárodného a organizačného úseku Lenka Gazdíková. „Je príjemné pozrieť sa, kto všetko bude na šampionáte, takže až do samotného žrebovania môžeme rozmýšľať a tipovať, koho nám osud prisúdi. Obľúbených súperov mám veľa, ale neviem, či by som sa s nimi chcel stretnúť. Ak mám povedať nejaký tím, tak by to bolo Anglicko,“ vyjadril sa Ján Kováčik ešte po víťazstve nad Islandom (4:2), ktoré znamenalo postup na ME.

K výprave sa pripoja ešte ďalší členovia trénerského štábu Gianluca Segarelli, Simone Bonomi a Alessandro Bulfoni, ktorí spolu s príslušnými funkcionármi budú riešiť podľa výsledkov žrebu a umiestnenia Slovenska v skupine tréningové, ubytovacie a logistické podmienky v Nemecku počas šampionátu.

ZÁVEREČNÝ TURNAJ ME. Formát bude rovnaký ako pri predchádzajúcom šampionáte z roku 2020 (resp. pre covid posunutý na rok 2021). Teda dvaja najlepší v každej zo šiestich skupín turnaja so štyrmi najlepšími z tretích mieste postúpia do osemfinále. Turnaj pokračuje vyraďovacou fázou, hranou k.o. systémom v osemfinále, štvrťfinále, semifinále až do finále.

TERMÍN FINÁLOVÉHO TURNAJA: 14. júna až 14. júla 2024.

HOSTITEĽSKÉ MESTÁ A ŠTADIÓNY. Organizátori zvolili desať hostiteľských miest, deväť má už skúsenosti z majstrovstiev sveta 2006 – vtedy Nemecko naposledy usporiadalo veľký futbalový turnaj – desiaty je Düsseldorf. Mníchov je špecifický v tom, že bol hostiteľským centrom aj počas šampionátu 2020(2021).

AMBASÁDORI HOSTITEĽSKÝCH MIEST. Každé z centier šampionátu má minimálne jedného svojho ambasádora, niektoré však aj viacerých (Dortmund či Frankfurt dvoch, Düsseldorf a Lipsko troch).Sú to významné persóny nemeckej spoločnosti, teda nielen futbalu, pretože v zozname je napríklad veterinár či dramaturg. Futbalovú rodinu zastupujú nielen muži (Kevin-Prince Boateng, Harald Schumacher, Gerald Asamoah, Cacau, Roman Weidenfeller, Alexander Meier), rozhodca Felix Brych, ale aj ženy (Annike Krahn, Anja Mitag), organizátori si vybrali i bobistku (Deborah Levi), gymnastku (Eli Seitz) či tenistku (Sandra Mikolaschek).

BEZPEČNOSŤ, ZDRAVIE POHODA. UEFA a DFB sa zaväzujú pri príprave a priebehu šampionátu dodržiavať a chrániť ľudské práva. Spoločne deklarujú, že zabezpečia, aby štadióny, pracovné prostredie a všetky podujatia boli prístupné všetkým, zúčastniť sa môžu všetky sociálne skupiny a komunity, že je potrebné predchádzať všetkým formám diskriminácie a zneužívania a bojovať proti nim. Cieľom je bezpečnosť, zdravie a pohoda pre každého účastníka podujatia.

VSTUPENKY NA EURO: Termín a čas spustenia predaja vstupeniek do sektorov určených pre slovenských fanúšikov je: sobota 2.12.2023 – utorok 12.12.2023.

viac na: https://futbalsfz.sk/euro2024-vstupenky/

Zdroj: futbalsfz.sk